Inflamacion i Balanitis penisit


Nëpër iyazytsirnosti, Balanitis - inflamacion të lëkurës së penisit glans. Kjo sëmundje është gjetur jo vetëm në njerëzit e grupmoshave të ndryshme, por fëmijët. Shpesh kjo çon në mosrespektimin e higjienës personale. Kështu nën lafshë grumbulluar urinë dhe një të veçantë të fshehtë - smegma që shkaktojnë inflamacion. Nga rruga, shpesh të balanytu bashkohet sëmundje shoqërues - balanoposthitis - inflamacion të shtresës së brendshme të prepucit. Inflamacion Balanitis e penisit dhe ajo duhet të trajtohet.


Çfarë ndodh
Ndër faktorët duhet gjithashtu të theksohet phimosis - një ngushtim kongjenitale vrimë prepucin në djemtë, e cila nuk i nënshtrohet penis glans. Ndonjëherë sëmundja ndodh për shkak të acarim lokale të indet e brendshme penisit bruto. Përveç kësaj, zhvillimi balanyta nxisin çrregullime metabolike ekzistuese, të tilla si diabeti, mungesa e vitaminave në trupin dhe hekuri alergji. Një tjetër shkak i mundshëm i kësaj sëmundjeje - një infeksion i shkaktuar nga bakteret apo kërpudhat. Infeksioni zakonisht ndodh si pasojë e kontaktit seksual. Ky inflamacion shtrihet në kokë nëpërmjet uretrës.


Simptomat balanyta
Manifestimi i parë i sëmundjes - penisit dhimbje. Pastaj ka ënjtje, skuqje, shkarkimi purulent dhe dukuri të mundshme të erë. Urinim të vështirë. Kontakti seksual nuk është i shoqëruar me dhimbje dhe argëtim. Penisi është nganjëherë i krisur, dhe kjo mund të duket ulçerë. Ndonjëherë Balanitis shoqëruar me inflamacion i nyjave limfatike inguinale, dhe gjendja e keqe e përgjithshme.

Në shenjat e para të sëmundjes duhet të konsultoheni me një mjek - urolog ose dermatolog. Nëse keni një sëmundje, ajo mund të shkojë në formën kronike. Përveç kësaj, duke Balanitis kërcënuese malignancies, por kanceri i vetëm. Diagnoza nuk është e vështirë. Zakonisht mjeku zbulon sëmundjen në fazën e shqyrtimit të pacientit. Ajo gjithashtu duhet të kryejë një studim për të identifikuar infeksion të mundshëm. Varësisht nga shkaqet e sëmundjeve, të emëruar trajtimin e duhur. Por në çdo rast pacienti është e rëndësishme për të vëzhguar higjienës personale. Në veçanti, rregullisht lani penisit me ujë të ngrohtë dhe sapun ose mjeku antiseptik rekomanduar, për shembull furatsillina. Nëse Balanitis është phimosis pasojë, është e nevojshme për heqje të lafshë (rrethprerja). Nëse lezione infektive e penisit është caktuar një kurs i antibiotikëve dhënë ndjeshmërinë individuale të pacientit. Është treguar gjithashtu përdorimin e vajrave anti-inflamator, të tilla si tetracycline.


Një efekt të mirë është përdorimi i mjekësisë tradicionale. Ekspertët rekomandojnë përdorim për trajtimin e infuzione dhe decoctions e bimëve medicinale tilla:
• 2-3 herë në ditë për të larë perforatum Hypericum penis infuzion barishte (1 tbsp L. kimik të lëndëve të derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për 15-20 minuta, tendosje, të përdorura në formën e nxehtësisë.);
• 2-3 herë në ditë për të larë zonat përflakur (ose bëjnë banja) infuzion i bagëtisë bari dhe trengjyrësh violet (1 tbsp L. përzierje e bimëve të thata në një raport prej 1:. Hidh 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për të paktën 30 minuta, kullimin);

• për zonat larjen e përflakur Është gjithashtu e rekomanduar për të përdorur një zierje e ri (e gjelbër) leh lisi (1 tbsp. L. Nga leh thatë pluhur derdh një gotë me ujë, zierje për ngrohje të ulët për 15-20 minuta, kullimin, bëni larja 2-3 herë në ditë) .

Përveç kësaj, healers Balan rekomandojmë 1-2 herë në ditë për të vënë në penis pure lë aloe freskët ose gjethe delli. Lidhur me parandalimin e kësaj sëmundje trajtuar, atëherë secili duhet së pari të respektojë higjienë të mirë personale dhe të paktën një herë në ditë për të larë penisit me ujë të ngrohtë dhe sapun. Është e rëndësishme që prindërit janë mësuar me këtë procedurat e përditshme djem. Ajo duhet gjithashtu të sigurojë që të brendshme ishte e rehatshme, pa folds trashë dhe seams. Dhe sigurisht, në shenjat e para balanyta nuk duhet të vonojë vizitë te mjeku.