Shkaku zgjerimit të gjirit në meshkuj


Gjëndrrat e qumështit nuk janë vetëm gratë por burrat, zhvillimi i tyre varet nga hormonet. Shkaku kryesor i zgjerimit të gjirit në meshkujt është testosterone çekuilibër hormon, kjo mund të ndodhë, ndërsa duke marrë ilaçe dhe arsye të tjera të cilat ne do të konsiderojmë.
Besohet se zgjerimit të gjirit në meshkujt nuk është një problem shumë serioz, por ajo mund të shkaktojë sindromave të dhimbjes, dhe përveç kësaj, ajo gjithmonë shkakton tallje nga kolegët, i cili ndikon në psikologjinë e të rinjve. Shkak gynecomastia, ose zgjerimin e gjirit në meshkuj, mund të ndahen në tre kategori të gjera:


- përdorimin e drogave që shkaktojnë zgjerimin e gjirit. Droga të tilla ka më shumë se njëzet tituj.
- dështimi për të zhvilluar hormoneve seksuale mashkullore - testosterone, ajo mund të jetë për shkak të disa arsye, të tilla si një anomali kongjenitale në të cilën test mund të jetë mungojnë, ose në prodhim të ulët të hormoneve Gonadotropin.
- Prevalenca në një njeri, seksi femra hormonet estrogjenit dhe kjo ndodh kur njerëzit e përdorin kozmetikë, të cilat mund të jenë të përbëra nga disa modele hormonale, si dhe kancerit të mushkërive.


Shkaku zgjerimit të gjirit në meshkuj mund të jetë një shkelje e sintezën e hormoneve mashkullore Methyltestosterone dhe testosterone, kjo mund të ndodhë pas inflamacion të testiseve ose kur ata zhvilluar një tumor malinje. Shkaktojnë edhe rritja e gjirit në meshkujt mund të jetë sindromi Klinefelter, është një sëmundje gjenetike në gjenomin burrat në vend të XY - XXY. Në këtë rast, rrit sekretimin e hormoneve femërore - estrogjenit, duke rezultuar në zgjerimin e gjirit në meshkuj.
Hormonet femërore seksuale në meshkuj mund të shfaqen në rastet kur ka një kancer qelizat testikulave tumorit, mushkërive, edhe në tumoret femynyzyruyuschyh veshkave, sëmundjet e shoqëruara me rritje të lartë në një njeri-hormon njeriut chorionic Gonadotropin. Në dështimin e veshkave rrit nivelin e estrogjenit në një njeri, ndërsa testosterone fillon të bjerë.


Me zhvillimin e kesh, sidomos në njerëzit që abuzojnë alkool, prek indet testicular, mëlçisë nuk metabolizohet hormon femra dhe për këtë arsye rritet saj përqendrimit, trupi fillon ristrukturimin në rritje, duke rezultuar në zgjerimin e gjirit. Rritja e gjirit në meshkuj mund të jetë në predispozicion gjenetik, ndërpreu sistemin endokrin, duke zhvilluar një tumor malinje në sistemin e caktuar endokrine dhe sfond hormonal.


Këtu janë disa barna që çojnë në crashes gjëndra seksuale që shkaktojnë zgjerimin e gjirit në meshkuj. Vendi i parë në fuqi patologjike në gjëndra seksuale të marrë drogë narkotike si heroina, morfina, amnopon, Promedolum, kokainë, marihuanë pirja e duhanit, dhe të tjerët. Ata shkelin metabolizmin në trup, duke rezultuar në ristrukturimin fillon në gjëndra që prodhojnë hormonet seksuale mashkullore dhe të fillojnë të dominojnë gratë, estrogjenit, gjë që çon në rritjen e rritjes së gjinjve në meshkuj.


Ne kemi përmendur tashmë se konsumi i tepërt i alkoolit prish testiseve, të cilat gjithashtu ndikojnë negativisht në funksionimin e gjëndrave seksuale dhe është në rritje zemrat. Androgens pritjes dhe anobolytekov të cilat janë analoge artificiale e testosterone hormon, që çojnë në reduktimin e testiseve në meshkuj, por në të njëjtën kohë rrisin prostatës, është degjenerimi i mëlçinë dhe veshkat, e cila shkel hormonet fillojnë të rriten gjinjtë në meshkuj. Për trajtimin e sëmundjeve të zemrës mund të ndërpriten testosterone hormon dhe duke rritur kështu ndjeshëm estrogjen. Kjo mospërputhje ndryshuar metabolizmin, një rritje e qelizave yndyrë në zonën e gjirit, sepse njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe vazhdimisht duke marrë ilaçe për të përmirësuar zemrën vuajnë nga gynecomastia.


Prekur veçanërisht drogë për trajtimin e kancerit, ata rrëzuan tërë procesit plotësisht hormon - testosterone dhe kështu të rrisin numrin e hormoneve femërore. Disa djem dhe burra janë folds trashë e yndyrë në gji, dhe mund të mendojnë se ata kanë zhvilluar gynecomastia, por kjo nuk është dukuri e tillë quajtur psevdohynekomastyya.
Shumë shpesh dështon në gonads në njerëz, kur ata marrin antibiotikë, ilaqet kundër depresionit tricyclic, tranquilizers, droga të përdorura në AIDS dhe antyandrohennыe droga janë të nevojshme për të trajtuar kancerin e prostatës tek burrat ose adenoma. Këto barna shtypur prodhimin e testosteronit dhe për të rritur sasinë e estrogjenit, gjë që çon njeriun të gynecomastia. Zakonisht psevdohynekomastyya zhvillon djemtë rozhodovanyh dhe burrat të cilët nuk janë të përfshirë në sport, por të ushqyer mirë. Për të zgjidhur psevdohynekomastyyu duhet t'i kushtojë vëmendje të edukimit fizik dhe në këtë rast, yndyrë në gjoks, rilind në masë të muskujve dhe njerëzit bëhen të bukur dhe të fortë.


Gynecomastia shkakton burrat predispozicion për kancerin e gjirit. Rrallë, por ndonjëherë shkarkojë nga dalë dhe gjirit, sëmundje endokrine është i lidhur me nivelet më të larta të Hormoni në gjak. Gynecomastia shpesh i njëanshëm, por nganjëherë mund të jetë bilateral. Kështu, ne mund të konkludojmë se rritja e gjinjve në meshkuj shkaktoi një rënie në numrin e hormoneve seksuale mashkullore. Për të rregulluar situatën, është e nevojshme për të hequr të gjithë faktorët që ndikojnë patologjike gonads njeriu gjithmonë duhet t'i trajtojnë specialistë gynecomastia, dhe burrat duhet të luajnë sportive.