Shkaqet njolla të kuqe në penis


Një nga shenjat e para të shumë sëmundjeve të penisit është shfaqja e skuqje në kokë. Shkakton njolla të kuqe në penis mund të ndryshojnë nga normale për alergji të rënda sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Kur acarim banal, për shembull, latex, skuqje. Në qoftë se shtohet skuqje të kuqe, atëherë ka shumë të ngjarë se është një sëmundje ngjitëse.
Shfaqja e njolla të kuqe në penisit është e mundur për arsyet e mëposhtme:
Mjelëse
Infeksioni më maja është seksualisht të transmetueshme, por ndonjëherë ajo mund të zhvillohet si rezultat i imunitetit të reduktuar. Fungus Candida eshte e pranishme ne trupin e njeriut, por zhvillimi i tij është i shtypur bakteret dobishme. Nëse sistemi i imunitetit është i dobësuar, njerëzit bëhen shumë të ndjeshëm ndaj kësaj sëmundjeje.


Mëllenjë përcaktohet lehtë nga bastisje belesomu në kokë, i cili i ngjan djathit në qëndrueshmëri. Nuk u nxito në kokë, skuqje, kruajtje, smegma, erë të pakëndshme.
Treat drogë mëllenjë antifungal nën mbikëqyrje mjekësore. Vetë-mjekim është e rrezikshme për shkak se ajo mund të hiqni vetëm simptomat, por jo të kuruar sëmundje, dhe pastaj maja bëhet një gjendje kronike.

Herpesi gjenital
Një nga simptomat e herpes gjenital janë kruarje, skuqje e penisit glans dhe pamjen e blisters të vogla të mbushura me lëng. Së pari, është e qartë, atëherë me re. Bubble skuqje mund të ndodhë si pasojë e marrjes së antibiotikëve të caktuara, por kjo ndodh shumë rrallë.

Herpesi gjenital është e rrezikshme për shkak se ajo ndikon jo vetëm indet e penisit. Virusi mund të kapur organet e tjera: fshikëz, prostatës, test. Infeksion herpes mund të shkaktojnë sëmundje të tilla si prostatitis dhe urethritis.

Psoriasis
Në psoriasis pllaka pamjen karakteristike të kuq, me sipërfaqe të përcaktuar qartë me luspa. Ajo mund të jetë itchy, por jo domosdoshmërisht. Periudha rëndim bie në periudhën e zyyazykay. Një rritje e rrezatimit ultravjollcë, infeksioni mund të përkeqësojnë sëmundjen.

Kancer
Diagnoza e kancerit të lëkurës së organeve gjenitale mund të vihet vetëm në rast se formimi i mukozës dhe lëkurës janë rezistente ndaj trajtimit. Kjo mund të jetë ulcerat, spote, deformimi i organeve gjenitale. Dyshimi i kancerit të lëkurës duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.

Çfarë duhet të bëni me pamjen mbi penis njollat ​​e kuqe?
Siç e kemi parë, shkakton skuqje në penis mund të jenë të ndryshme. Nëse jeni të saktë të identifikuar shkakun e paraqitjes së tyre, dhe nuk mund të shpëtoj të sëmundjes.


Nëse alergjitë
Shenjat e alergjive janë njolla të kuqe, duke rezultuar overflow e enëve të vogla të gjakut.
Kontraceptive dhe higjienën personale nuk janë pa alergeneve. Shpesh shkaktojnë acarim të lëkurës e penisit është që të përdorin prezervativë latex me vajra të ndryshme dhe lubrifikantë. Në qoftë se ju përdorni vidyazyka i kondomave latex skuqje subsides, prandaj, duhet të zëvendësohet nga një mjet për të kontracepsionit, të tilla si prezervativët e bërë nga poliuretani.

Nëse një infeksion

Spote të kuqe mbi kokën e penisit - një simptomë e pothuajse të gjitha sëmundjeve infektive, sëmundjeve seksualisht të transmetueshme. Prandaj, së pari duhet të kalojë testet e nevojshme për të zbuluar infeksionet, duke përfshirë HIV dhe sifilizit. Në qoftë se testet janë pozitive, trajtohen si partnerë seksualë. Nuk është e rekomanduar që të angazhohen në marrëdhënie seksuale para se të trajtimit të plotë.

Nëse mëllenjë
Kur sistemi maja përshkruar antifungals dhe veprimit lokal. Krem dhe ointments janë zgjedhur individualisht, si pacientët mund të rritet ndjeshmëri të përbërësve të caktuar. Kursi i trajtimit të përshkruar nga mjeku juaj, ju duhet të kalojnë nëpër, apo infeksion maja mund të shkojnë kronike.


Nëse keni gjetur në penis skuqje, skuqje, lirimin e pazakonta apo ndonjë devijim tjetër nga norma - konsultoheni me mjekun menjëherë! Mos vetë-mjekoj, ajo mund të forcojë situatën nëse jo, atëherë lyej foto e sëmundjes tek mjeku.
Gjithmonë respektojë higjienë të mirë personale, përdorni kontraceptive gjatë raportit seksual, mos e përdorni tualetin e njerëzve të tjerë (të brendshme, peshqir). Ndjekur këto rregulla të thjeshta do të ndihmojë për të shmangur probleme me shëndetin mashkullor.