Prostatitis nga diagnozën trajtimit
Një nga shkaqet e prostatitis është një lezione prostatës mikroorganizmave të ndryshëm. Nuk është gjithmonë e mundur për të përcaktuar se si infeksioni merr në gjëndër. Prostatitis akute bakteriale mund të ndodhë duke u ngritur nga traktit urinar.
Përveç kësaj, inflamacion të prostatës shkaktuar nga microflora si Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, etj
Nuk ka inflamacion bakterial i prostatës është rezultat i akumulimit të gjakut fluide dhe klasifikuar në venat. Mënyrë jetese i ulur, maturi zgjatur, nuk rregullt zbrazjes fshikëz, zakone të këqija, si dhe të brendshme përshtatshëm - një arsye e cila është formuar në stanjacion në venat.


Format e mundshme të sëmundjes
Nuk janë llojet e mëposhtme të manifestimeve të prostatitis akute, fytit, folikulare dhe parenkimale. Fytit duke shkaktuar çrregullime të vogla në sistemin urogjenital, vazhdon folikulare me dhimbje të mprehtë në fshikëz, rektumit dhe perineum, të shoqëruar nga temperaturë të lartë (deri në 38oS).
Prostatitis purulent ose parenkimale abstsedyruet dhe depërton në zorrën e trashë është mbajtja e dhimbshme e urinës. Simptomat më poshtë: rajonin inguinale, perineum dhe zorrës së trashë të prirur për dhimbje të forta, kushte me temperaturë, natën shpeshta thirrje. Në disa raste të lëshuar nga qelb uretrës.

Dhimbje në kontakt me scrotum, dhe skuqje e saj dhe ënjtje flasim për përhapjen e infeksionit. Inflamacion në gjëndër prostatës mund të shërbejë si një fillim për komplikime shkaktojnë sepsë (infektimi i gjakut) ose procese septike në legen.
Diagnoza e sëmundjes
Diagnostics është kryer në bazë të shqyrtimit dhe të ankesave të pacientit. Zorrës së trashë, dmth provim gisht zbulon shenjat e inflamacionit, dhimbjes dhe rritjen e prek kancerit.
Kultura urinës në florën për të përcaktuar llojin e bakter. Prania në proteina urinë, qelizat e kuqe të gjakut dhe qelizat e bardha të gjakut gjithashtu tregon inflamacion akut. Dhimbje të forta - Kundërindikimet për të analizuar sekretin e lëngjeve të prostatës.

Metodat moderne të ekzaminimit, prostatës ultrazërit mund të përcaktojë më saktë shkallën e inflamacionit.
Trajtimit
Prostatitis akute infektive trajtohen nga përdorimi afatgjatë i antibiotikëve. Një kurs i plotë në disa raste deri në 90 ditë. Infeksionet që goditi indin e prostatës, ju duhet të shkatërrojë plotësisht, për të shmangur përsëritje dhe procesi akut është zhvendosur në kronike. Në mesin e barnave të përshkruara - spazmalhetyky dhe blockers alfa.
Nëse simptomet tregojnë absces prostatës, pacienti në spital menjëherë, kryhet kirurgjia - abscesit shpallur dhe i lau me zgjidhje antiseptik.

Në metodat e drogës për neynfektsyonnom prostatës treguar terapi fizike, masazh prostatës, banja të ngrohta. Mjekësi Qëllimi dhimbje ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve në një pacient. Rekomandimi gjithashtu përfshin Dr. pije të ngrohtë, tableta laksativ, veshje për të motit, stërvitje të lehta.