Aneurysm cerebrale


Nëse ju papritur ka pasur një dhimbje koke të fortë mund të jetë një shenjë e aneurysm këputje enëve të gjakut të trurit. Çfarë anijet aneurysm se ajo është e rrezikshme dhe se si për të shmangur atë?
Aneurysm cerebrale, aneurysm intracranial apo formimi i vogël enë gjaku në tru, gjak dhe napolnyaemыm në gjendje të rritet me shpejtësi. Sa për shkaqet e konsensusit aneurysm në mjekësi ende. Sipas statistikave, sëmundje prek më shumë të rriturit se sa fëmijë, dhe më shumë karakteristike e grave. Kjo mund të ndodhë në çdo moshë, por zakonisht ndodh në njerëz 30 - 60 vjet.


Me fryrë aneurizëm të ngutshme në fushat e indet e trurit, por çarje të rrezikshme aneurysm.

Aneurysm më e rrezikshme anije?
Mangësitë e trurit rritet aneurysm hemorragji në shkallë të ndryshme të ashpërsisë dhe komplikime mjaft serioze.
• Kur Stroke është një shkelje e funksionimit normal të qelizave.
• Kur gjaku subarakinoidale hemorragji të hyjë në hapësirën në mes të trurit dhe kockave kafkë. Një pasojë e rrezikshme e këtij fenomeni - hydrocephalus, dmth grumbullimi i tepërt i lëngut cerebrospinal, apo lëngut cerebrospinal në ventricles e trurit, e cila shkakton atyre për të zgjeruar, duke krijuar presion mbi indet e trurit, edemë cerebrale.

• Kur vasospasm, dmth ngushtim të mprehtë e enëve të gjakut, nuk është kufizim i rrjedhës së gjakut në fusha të rëndësishme të trurit. Për shkak të mungesës së furnizimit me gjak mund të vijë një goditje apo indeve dëme.

Shenjat e aneurysm trurit
Disa lloje të aneurysms, dhe kjo nuk ndryshon në madhësi mykroanevryzm nënshtrohen praktikisht nuk ka simptome. Një rritje, aneurysm mëdha shtypur në indet e trurit, kështu që njerëzit që vuajnë nga dhimbje koke të rënda, vizion të dyfishtë, dhe nganjëherë bie të fikët.

Shenja të rrezikshme të sëmundjes së rëndë duhet diagnostikuar herët. Fakti që një anije personi aneurizëm të trurit, thonë se karakteristika të tilla si:
• dhimbje koke të shpeshta të dhimbshme, të lokalizuara në një rajon të kafkës;
• vizion të paqartë, nxënësit Dilated, dhimbje në sy;
• mpirje, ose paraliza e njërën anë të fytyrës.
Kujdes Nëse ju keni vënë re dhimbje koke të rënda, sidomos të shoqëruara me simptoma të caktuara, të konsultoheni me mjekun!

Simptomet e aneurysm këputje

Si rezultat i shpërthimit të njerëzve cerebrale aneurizëm të përjetojnë dhimbje koke të papritur dhe të rënda. Pastaj ata flasin për këtë shtet si "dhimbje më të tmerrshme në jetë."
Dhimbje koke mund të shoqërohet me:
• vizion të dyfishtë;
• nauze, vjellje;
• mosveprimi i qepallave, konvulsione, paralizë e pjesshme të muskujve të fytyrës;
• ndjeshmëri ndaj dritës;
• Ndryshimi i gjendjes mendore, ankthi;
• humbja e vetëdijes, rrallë - një presje.
Në disa raste, këputje aneurysm para se pacientët të ndjehen "sinjal" dhimbje në kokë që zgjat disa ditë ose javë.

Kujdes Nëse ekziston dyshimi i aneurysm këputje, pacienti u dërgua në spital gjatë tre orëve të para pas fillimit të dhimbje koke në këtë rast ai ka një shans për shpëtim.

Rreziku grup
Shkaqet e anijeve aneurizëm shumë të trurit: patologji kongjenitale e mureve të enëve të gjakut, infeksion i rëndë, trauma dhe kokë ose qafë të ndryshme lëndim, dhe çrregullime gjenetike të tilla si sëmundje lidhës indeve, pleksus patologjike e venave dhe arterieve të trurit, sëmundje polycystic veshkave, dhe të tjerët.
Por shkaqet më të zakonshme të aneurizëm cerebrale janë ato që njerëzit janë në gjendje për të kontrolluar dhe parandaluar:

• përdorimin e tepruar të alkoolit;
• përdorimi i drogës, veçanërisht të kokainës;
• Pirja e duhanit;
• sëmundjet e sistemit të qarkullimit të gjakut, në veçanti - atherosclerosis;
• hipertensionit.
Kur diagnostikimin aneurysms mjeku përshkruan studim për të ndihmuar të përcaktuar madhësinë e saj dhe mundësinë e trajtimit me embolization intravaskular ose klipiruvannya mikrosurgjikale. Këto metoda të trajtimit kirurgjik projektuar për të përjashtuar aneurizëm nga qarkullimi i përgjithshëm. Mjek kështu çfarëdo trajtimi është zgjedhur, pacienti detyrë - monitorimin e presionit të gjakut, duke kufizuar futje kripë, qasje të menjëhershme te mjeku në rast të dhimbje koke të rënda.