Shkaqet e aneurysm trurit


Me këtë sëmundje nuk është diçka që vetë-diagnozën, por një diagnozë profesional në shumicën e rasteve ndodh vetëm kur probleme ka ndodhur. Çka e shkakton një sëmundje aneurizëm të trurit?
Në terma të thjeshtë, një aneurysm trurit - një "thes" të mbushur me gjak, naduvshyysya enët shumë të dobëta dhe të hollë vend. Prania e tij mund të ndihet vetëm kur ai shtyn në një nga pjesët e trurit. Megjithatë, ndërsa madhësia e aneurysm është i vogël, kjo ndodh rrallë. Koncepti i aneurizëm të sigurisë është shumë relative, sepse për të shkuar në rritje, ajo mund në çdo kohë dhe shpejtësia e këtij procesi nuk është në gjendje të sigurojë një të tillë. Por mjekët ende dalluar aneurysms vogla diametër të cilit nuk duhet të tejkalojë 11 mm dhe të mëdha - deri në 25 cm. Ky i fundit është një rrezik real për jetën e njeriut.Gjëja më e keqe në aneurysm - thyerje të saj, e cila rezulton në gjakderdhje në tru dhe shpesh ndodh vdekja. Në disa raste, nuk ka dëme serioze në sistemin nervor, duke çuar në humbjen e disa funksioneve të pacientit vitale. Përveç kësaj, pas shpërthimit të një aneurizëm cerebrale me një yyazytsirnosti shumë më të lartë aksionar mund të formojë një tjetër, e cila çon në hemorragji korrente. Pasojat e tjera të aneurizëm - hydrocephalus, grumbullimi i tepruar lëngjeve në tru, dhe për shkak të gjë që rrit presionin intracranial, dhe vasospasm - një vrull të anijeve cerebrale, duke çuar që të abuzojnë me pushtetin e saj. Ata gjithashtu të çojë në goditje.


Arsyet kryesore
Pothuajse gjithmonë aneurysm është rezultat i lindura, duke përfshirë karakteristikat gjenetike të enëve të gjakut. Më shpesh ajo shfaqet pas moshës 30 dhe është më e zakonshme në mesin e grave. Push sëmundje mund të shkojnë lëndim, hipertensionit rezistente, arteriosklerozës dhe sëmundjeve infektive. Ajo lehtësuar duhanit, drogës dhe alkoolit abuzimit. Duke ditur se ju keni një aneurizëm, shumë të rëndësishme. Së pari, ju e dini se si të sillen në mënyrë që të mos provokojnë rritjen. Së dyti, studimi rregullisht për të parë nëse ajo filloi të rritet, dhe të tretë, ju keni mundësinë për të shpëtoj prej tij deri sa ajo mori ju në jetë. Kirurgjisë në tru - një procedurë të rrezikshme, dhe për këtë arsye përdoret vetëm kur sëmundja është me të vërtetë kërcënon shëndetin e pacientit.

Zakonisht zbuluar aneurysm rastësisht gjatë çdo asnjë lidhje me shqyrtimin e saj.

Por prisni kjo nuk është e nevojshme. Në qoftë se një histori familjare të goditje apo ju - pronarit të anijeve të dobët, më të mirë, duke tejkaluar 30-vjeçare arritje, të paktën një herë për të bërë një hetim CT e kokës. Ndonjëherë është e nevojshme për të bërë dhe MRI (rezonancë magnetike), në të cilat, në sajë injektuar medium kontrast në enët e gjakut në mënyrë të qartë të dukshme. Por në rastin e angiografi rëndë të caktuar - një lloj i X-ray e enëve të gjakut. Kjo procedurë është traumatik, si zbatohet përmes futjes së një kateteri në një anije, sepse nuk e emëruar të gjithë.


Sa për simptomat e një të tmerrshme - këputje të aneurysm, shenja e parë e probleme mund të konsiderohet Dhimbje koke që nganjëherë shfaqen disa ditë para saj. Në kohën e shpërthimit të dhimbjes është zgjeruar në masë të madhe dhe në të ka dhimbje të syve (sidomos kur ata kanë për të mbajtur të hapur), fotofobi, e paqartë vizion, të dyfishtë. Në të njëjtën kohë vjen mpirje dhe paralizë (zakonisht në njërën anë të trupit), nuk janë të përzier, të vjella, i dobët. Lumturi e madhe, në qoftë se në këtë pikë do të jetë e ardhshme për dikë që mund të thërrisni një ambulancë, sepse ajo ishte fillimi në kohë e terapisë intensive varet nga një person fiton një sëmundje apo jo. Dhe sa shpejt ai do të përballen me pasojat e tragjedisë, është vendimtar për aftësinë e shërimit të trurit, e cila varet nga mosha dhe shëndetin e përgjithshëm.