Artrit reaktive


Sëmundjet e nyjeve konsiderohen problemi më i zakonshëm i kohës sonë. Mbrojtur kundër tyre është e vështirë: disa sëmundje janë rezultat i ngarkesave të tepërta, të tjerët nga ana tjetër janë të shkaktuara nga një mënyrë jetese i ulur, dhe ka nga ata që lindin për shkak të infeksionit - artritit reaktiv, për shembull. Kjo është një sëmundje më e zakonshme sistemike reumatike, të cilat mund të drejtuar secili.

Shkaqet dhe simptomat e artritit reaktivEmri i sëmundjes flet për veten: artrit - dëme të përbashkët. Jet njëjta sëmundje e quajtur për shkak se në të njëjtën kohë për të filluar për t'iu përgjigjur disa organeve. Sëmundja karakterizohet nga tipare të tilla të pakëndshme:


 • inflamacion i nyjave;

 • konjuktivit;

 • sëmundjeve të traktit gastrointestinal dhe sistemit urogjenital.


 • Edhe pse besohet se reaktive artrit - problemi i të rinjve nga koha në kohë mjekët kanë për të diagnostikuar sëmundjen dhe seksit të drejtë.
  Shkaku kryesor i sëmundjes - bakteret. Në shumicën e rasteve, artrit reaktiv ndodh disa javë pas ekspozimit ndaj infeksioneve. Kontribuojë në zhvillimin e artritit reaktive e gju ose hip mund parazitëve mëposhtme:


 • Klamidia;

 • Mycoplasma;

 • Enteroviruseve;

 • E. coli;

 • Salmonella;

 • adenoviruset;

 • Clostridium;

 • Shigella.


 • Artrit reaktive mund të shfaqen në sfond të Infeksionet urogjenitale, tracheitis, rubeolës, herpes, bronkit, pneumoni, infeksionet e zorrëve, helmimeve dhe shumë sëmundje të tjera.
  Artrit reaktive mund të shërohet? Sigurisht, kështu që gjëja kryesore - kohë për të diagnostikuar sëmundjen. Dhe duke e ditur simptomat e saj kryesore, kjo do të jetë shumë më e lehtë. Manifestuar artritit reaktiv këto karakteristika:


 • ethe;

 • ënjtje të përbashkët prekur, i shoqëruar nga dhimbje bearable;

 • dhimbje gjatë stresit në joints;

 • dobësi;

 • djegur dhe urinim i shpeshtë, ndërsa infeksioni urinar;

 • uveitisi;

 • nxituar;

 • paraqitja e pllakave në lëkurë;

 • e thatë dhe lëkurë lëkurë;

 • perikardit;

 • miokardit;

 • humbje peshe shpejtë.


 • Një tjetër tipar karakteristik i reaktive artritit - lezionet mukozale. Në pëlhura delikate duke pasur plagë dhe ulcerat. Këto erozioni janë veçanërisht të rrezikshme, sepse ata mund të ankohen ndaj infeksionit dhe trajtimit tjetër në këtë rast është më komplekse dhe të gjata.

  Çfarë mund të shërohet artrit reaktive?


  Trajtimi i artritit reaktiv mund të ndryshojnë në varësi të çfarë e shkaktoi sëmundje, dhe ku është e përqendruar. Në shumicën e rasteve, pacientët kërkojnë heqjen e ndezjes. Për këtë është e NSAIDs përshtatet më mirë:

 • Indometacin;

 • Tolmentyn;

 • Piroksikam;

 • Ibuprofen;

 • Nurofen;

 • Aspirina dhe të tjerët.


 • Antibiotikët për trajtimin e artritit reaktive aplikohet vetëm nëse trupi gjetur gjurmë të infeksionit. Por qëllimi kryesor i trajtimit - për të eliminuar të gjitha manifestimet e sëmundjes sa më shpejt të jetë e mundur dhe për të rivendosur trupin. Prandaj kurse shëndetësore shpesh përfshijnë immunomodulators.

  Nëse e dëshiruar, paralelisht me trajtimin kryesore të artritit reaktiv, mund të jetë gjithashtu mjete të përdorura popullore:

 • Joints prekur dobishme për të fshij melhemin e comfrey.

 • Kashka rrepkë zi ose rrikë, pas aplikimit leckë të bardhë si një kompresë efektive redukton inflamacion.

 • Themeluar mirë dhe ointments në bazë të helmit bee.


 • Gjatë trajtimit duhet të ndjekë dietën:

 • Mundohuni të hani më pak mish, yndyrë, karbohidratet, produkte furre.

 • Shto në dietën e mjaltë, qumësht i skremuar, fruta dhe perime.