Dhimbje në kyçin e këmbës kur ecin arsyet


Ndonjëherë një person mund të jetë e vështirë për të kuptuar pse ka dhimbje në kyçin e këmbës së tij duke ecur në shkaqet e këtij fenomeni mbeten të panjohura për vizitën e mjekut dhe të kryejë provimin e nevojshme. Megjithatë, ka disa faktorë të mëdha, të cilat mund të ndodhin si rezultat i këtij simptomë, dhe disa nga këto sëmundje shumë serioze. Dhimbje në kyçin e këmbës që ndodhin kur ecin, ajo mund të ndikojë në planet e jetës së secilit, sidomos nëse papritmas u shfaq, dhe arsyet që nuk është plotësisht e qartë. Dje nuk ka simptoma nuk ishin, lëndimet dhe bruises, shumë, dhe sot dhimbje manifestuar veten në gjithë lavdinë e saj. Çfarë sëmundje mund të shkaktojnë dhimbje në kyçin e këmbës, ndërsa në këmbë dhe në pjesën tjetër, cilat janë shkaqet e saj?


1. trauma e këmbë dhe kyçin e këmbës. Ndoshta shkaku më i zakonshëm i dhimbjes që ndodh në këtë fushë, dhe, të gjitha lëndimeve të ulët shkalla më, dëmtimi i përbashkët kyçin e këmbës, kyçin e këmbës - më të zakonshme. Ky lëndim ndodh shpesh në njerëz të cilët luajnë sportive, por ende shumë më shpesh ndodh në shtëpi. Kjo ndodh për shkak se atletët (gjimnastët, lojtarët e futbollit, lojtarët e tenisit, etj), duke ditur se dëme të tilla të merrni mjaft e lehtë dhe ata janë në gjendje për të sjellë poshtë një kohë të gjatë, të marrë të gjitha masat për të mbrojtur këmbën nga lëndimi. Për këtë qëllim ka një këpucë sportive të veçanta, por njerëzit në jetën e përditshme shpesh qëndrimin dismissive për zgjedhjen këpucë të drejtë, duke preferuar modës, jo komoditet. Përplasje pasuksesshme, kërcejnë për ulje të gabuar, bien - përbashkët të dëmtuara, ka dhimbje në kyçin e këmbës. Si rezultat, efektet mund të jenë të ndryshme nga përpjekjet e thjeshtë për të shtrihen ose thyerje.


2. artritit post-traumatik. Nuk po shërohet nga plagët, shpesh rezultat i dëmtimit të indeve lidhës të gjymtyrë të ulët. Trauma mund të kompensohet përbashkët, duke shkaktuar zhvillimin e kësaj sëmundjeje. Kjo kërc është zëvendësuar nga ind lidhës, më pak elastike dhe si rezultat nuk është një ndjenjë e shqetësimit dhe madje edhe dhimbje. Për artritit post-traumatik karakterizuar nga një progresion konstant dhe, rrjedhimisht, të rritet në dhimbje me kalimin e kohës. Në dhimbje, të përbashkët ul lëvizshmërinë e saj, veprimtaria e tij e kufizuar në mënyrë të konsiderueshme. Përveç dhimbjes, simptomat më të dukshme të kësaj sëmundjeje janë crunching në të përbashkët gjatë lëvizjes, dhemb kockat, ënjtje.


Mjaft sfiduese është trajtimi i artritit, por me durim dhe të duhur me të gjitha kërkesat e një mjek, është e mundur për të arritur shërimin. Për fat të keq, mjaft të përballen me sëmundjen metoda vetëm konservatore praktikisht e pamundur, ky trajtim ka efektin e jetëshkurtër, sepse operacioni është larg nga trajtim më efektive për të artritit post-traumatik. Në veçanti, endoprosthesis është përdorur, ku pacienti merr shpëtoj e dhimbje në kyçin e këmbës së saj dhe çalim lidhur. Trajtimi i kësaj sëmundjeje është për qëllim kryesisht në uljen e dhimbjeve dhe të paktën një rimëkëmbje të pjesshëm të funksioneve të humbura të përbashkët.


3. Arthritis. Mjekësi Arthritis quhet patologji e nyjeve të ndryshme që janë të lidhur me inflamacion. Për artrit është e karakterizuar ndryshim nga sëmundjet e tjera të përbashkëta - praninë në lëngun e përbashkët zgavër - fluide. Specialistët tani nga rreth një duzinë e artritit, secila prej të cilave ka karakteristikat e veta. Dhimbje të përbashkët të ndodhë kur shoferi për shkak shtypur zonën e prekur, lëkura mbi përbashkët bëhet e kuqe, ajo ndryshon formën e saj. Sëmundja prek kryesisht njerëzit e moshës së mesme dhe të vjetër, megjithatë, për shkak se shkaqet e artritit, ka shumë, rreziku mund t'i atribuohet pothuajse të gjitha njerëzit. Femrat janë më të prirur për sëmundje, dhimbje në kyçin e këmbës mund të jetë një shenjë e artritit, edhe pse sëmundja më shpesh ndikon në hip dhe gju nyje. Kërc mbulon çanta kyçeve kockave në brendësi dhe përfundimisht fillon të veshin jashtë, është e përafërt, e thatë. E gjithë kjo provokon zhvillimin e sëmundjes, joints lëvizjes janë zatrudnennыmy ata janë të ndezur, nuk ka dhimbje në këmbëve dhe nyje të tjera.


4. Osteoarthritis. Sëmundje Pretty rrezikshme, pasi ajo ndërpreu sistemin musculoskeletal në tërësi. Në përgjithësi, termi "osteoarthritis" në mjekësi pėrcaktuara një grup i sëmundjeve që prekin jo vetëm kërc të kyçeve, dhe nyjeve. Ndër të gjitha proceset patologjike që ndodhin në nyje, osteoarthritis është më e zakonshme. Kjo sëmundje shpesh shkakton paaftësi, një person bëhet i paaftë, përkeqësuar cilësinë e jetës. Osteoarthritis - një sëmundje e zakonshme, gjendet në të gjithë botën, me humbjen e përbashkët kyçin e këmbës është një nga më të rrezikshme dhe të vështira, së bashku me sëmundje të hip dhe gju joints. Kështu, faktorët kryesorë të rrezikut janë: gjinia femërore, mosha e avancuar, mangësi estrogjenit, obeziteti, sëmundjet e lindura të nyjeve dhe eshtrave, lëndimet e nyjeve.


Sëmundjet e përmendura më sipër janë shkaqet më të zakonshme të dhimbjes në kyçin e këmbës, por kjo listë nuk është shteruese. Dhimbje në këmbë për njeriun modern - një fenomen mjaft i zakonshëm, nyje, tendons, muskujt e këmbëve çdo ditë është barrë shumë e rëndë si ënjtje, shurdhim, dhimbje në gjymtyrë të ulëta mund të ndodhë në njerëz të moshave të ndryshme. Shumë shpesh këto dhimbje ndodhin në ato që janë në këmbë të gjata në sport apo punë të rënda fizike.