Dhimbje dhe ndjenja të djegjes në gjuhënDhimbje dhe ndjenja të djegjes në gjuhën - është simptomë mjaft e rrallë, e cila karakterizohet nga sëmundje të tilla si glossitis, dmth pezmatimi i gjuhës. Kur sëmundja bëhet gjuha fryrë, dhe ngjyra e tij ndryshoi në të kuqe ose burgundy. Glossitis mund të ndodhë në kronike dhe në formë akute, dhe një kurs të gjatë të sëmundjes ndodh kur dysbacteriosis ose në imunitet të ulët të njerëzve.

Dhimbje dhe ndjesi djegie në të folur - Shkaqet


Në varësi të shkakut, i cili i parapriu sëmundje, glossitis ndarë në disa kategori. Kategoria e parë - një glossitis traumatik që dalin nga gjuha lëndimit. Ky lëndim mund të jetë një kohë dhe të përhershme, për shembull, kjo ndodh në dhëmbë kalbur dhe dhëmbët që kanë parregullsi.


Kategori dytë - glossitis, i cili shfaq në prani të ndonjë agjenti infektiv në trup. Kjo gjendje ndodh në tuberkulozit, aktinomikozës ose candidiasis. Kështu që këtu atje dhimbje dhe djegie në inflamacion Gjuha duhet të paraqitet si rezultat i mikroorganizmave.
E treta Kategoria - glossitis rezultojnë nga inflamacion ose sëmundje të një organi. Nuk është sekret se trupit - kjo është një e tërë, dhe nëse fillon të lënduar të mëlçisë ose veshkave, e gjithë kjo do të ndikojë në organet e tjera të trupit, duke përfshirë edhe gjuhën.

Glossitis mund të duket dhe kur pirja e duhanit ose duke përdorur një lloj të caktuar të pastë dhëmbësh. Glossitis shpesh lind në përdorimin e ushqimeve shumë të nxehtë ose me erëza. Përveç kësaj, higjiena orale - është një tjetër shkak i zakonshëm i glossitis. Një ka vetëm për të dëmtuar gjuhën, dhe të gjitha mikrobet që janë në gojën tuaj, menjëherë fillojnë të shkaktojë inflamacion.
Djegia dhimbje në gjuhën - MjekimiMë i rëndësishëm në trajtimin e kësaj sëmundjeje - ajo eliminuar shkaqet. Pra, është e mundur për të ndihmuar njerëzit të përballen me këtë sëmundje. Në mënyrë që të zvogëlojë dhimbjen dhe djegien duhet shpëlarje gojën kamomil supë me lëng mishi ose lisi leh. Për më tepër, këto barna janë dezinfektuar mirë, dhe kështu të shkatërrojë të gjitha mikrobet që çojnë në inflamacion dhe gjuhën.


Në mënyrë që të përshpejtuar shërimin e plagëve të gjuhës duhet të përdorni vaj rosehip ose vaj bukuroshe. Për të rivendosur gjuhën mucous duhet të përdoret vaj buckthorn detit.
Por nëse glossitis u shfaq në dashuri të thellë të gjuhës, nuk ka asnjë ndërhyrje me kirurg thjesht nuk mund ta bëjë.