Dhimbje gjatë urinimit në meshkuj
Dhimbje gjatë urinimit ne meshkujt shpesh ndodh papritur. Shumë rrallë rasti i parë, dhimbje gjatë urinimit, njerëz të shkoni te mjeku. Në mënyrë tipike, manifestimi i dhimbjes duke u përpjekur për të përballuar të tyre, pa u konsultuar me një specialist. Megjithatë, djegia vazhdon, duke sjellë me vete të tjera të pakëndshme dhimbje, ethe dhe të dridhura. Mos harroni, ajo që ju vazhdoni për të duruar dhimbjen, duke bërë asgjë, situata do të ndryshojë. Të gjithë shumë seriozisht. Trupi juaj ju tregon se diçka është e gabuar. Është e rëndësishme kur të shihni një mjek. Cilat janë shkaqet e dhimbje?


Shkaqet e dhimbjes gjatë urinimit në meshkuj.
Zakonisht shkaku është sëmundje infektive. Një njeri urinimi kanal të gjatë, në këtë mënyrë, infeksion microbial nga jashtë nuk mund të. Për më tepër, nuk është sekret se gjëndër mallrave prostatës, ka veti antibacterial. Kështu, dhimbje mund të shkaktohet nga pezmatimi i prostatës (prostatitis) ose sëmundje seksualisht të transmetueshme (ureaplasmosis, klamidia, gonorrea, trichomoniasis). Përveç shkakton dhimbje mund të shkaktojë sëmundje të tilla si cystitis, tumoret e sistemit riprodhues, gurët në veshka, urethritis.

Dhimbje gjatë urinimit në meshkujt më së shpeshti ndodh për shkak të urethritis. Inflamacion zakonisht nuk specifik. Ajo është shkaktuar nga Escherichia coli, streptokok, Proteus, staphylococci. Ndonjëherë uretriti specifike janë rezultat i marrëdhënieve seksuale pa kontracepcion, nëse depërtimin e mikroorganizmave patogjene. Kjo Uretriti mund të jetë një shenjë e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, si klamidia, mykroplazma, gonorre.
Reduktimi dhimbje gjatë urinimit në meshkuj
Kur ka dhimbje gjatë urinimit në burra, ndihma e parë që ju mund të bëni është për të eliminuar nga dieta e substancave që mund të jenë irritues, të tilla si: fruta agrume, alkool, kafe, erëza, çaj, uthull, pijeve të gazuara. Kontrollo dhe produkte të higjienës përdoret nga njerëz si ata mund të përmbajnë irritues që mund të shkaktojnë një ndjesi djegie. Ndihmë të pakëndshme të zvogëlojë dhimbjen e procedurës fshikëz Lavage. Si mund të larë? Pas shenjat e para të dhimbjes, pi dy gota ujë, pas së cilës një zgjidhje të sode buke (një lugë çaji njëqind gram tretur në ujë). Pastaj çdo orë të pini një gotë me ujë (rreth tetë herë). Pra, ju turret traktit urinar. E detyrueshme duhet të shihni një specialist - urolog.