Dhimbje në shpinë mes të xhades blades


Kjo simptomë është dhimbje në shpinë mes të xhades blades janë mjaft të zakonshme dhe mund të prishin të gjitha moshave. Njohin shkaku i fenomenit është ndonjëherë nuk është e lehtë, dhe pacienti duhet të konsultohet me mjekët e specializime të ndryshme nënshtrohen ekzaminimeve të shumta për vendosjen diagnozë të saktë. Kjo është për shkak të faktit se kjo simptomë nuk është domosdoshmërisht një manifestim i patologjive të shtyllës kurrizore, e konsiderojnë veten e tyre sa shpesh pacientët, por edhe mund të tregojë sëmundjet e organeve të brendshme.

Shkaqet e dhimbjes në shpinë mes të xhades bladesKonsideroni themelore, shkaqet më të shpeshta të këtij simptomë.
Osteokondroza e shpinë
Kjo sëmundje degjenerative degjenerative në të cilat disqe intervertebral prekura, rruaza dhimbje në mes të xhades blades është konstante, dhemb karakter. Dhimbje intensifikuar gjatë ushtrimit, lëvizjet e papritura, shpesh vërehet gjymtyrë zaterpannya.
Myositis mbrapa muskujt
Ky inflamacion i muskujve, e cila mund të rezultojë nga hipotermi, sëmundjet infektive, tendosje fizike dhe kështu me radhë. D.

Sëmundja mund të jetë akute ose kronike. Me lokalizimin në shpinë kraharorit duket dhimbje të mprehtë nën blades sup, lëvizshmëri më të vogël të muskujve.
Periarthritis humeroscapular
Patologji mjaft e zakonshme në të cilën indet përreth prekur shpatullën përbashkët. Dhimbja duke u fokusuar kryesisht në shpatull, por mund të japë një teh, qafën dhe kokën.
Spondylitis ankylosing
Kjo është një sëmundje sistemike e nyjeve, në të cilat prekur edhe ligamentet e shpinë. Dhimbja në këtë rajon prek pjesën e prapme, në mes të xhades blades, etj, dhimbje të forta pas zgjohen në mëngjes dhe në pjesën tjetër. Ka ngurtësi e lëvizjes, tensioni i muskujve.

Hernie intervertebral në shpinë kraharorit
Kur ky kusht ndodh paragjykim dhe fryrë bërthamë pulposus e diskut intervertebral. Që përfshin dhimbje tipike e përhershme në mes të xhades blades, të rënduar nga ndryshuar pozitën e shpinë, kollë, lëvizjet e të mprehta.
Patologjia kardiak
Në këtë rast, ajo mund të jetë sëmundje ishemike të zemrës, angina, etj Nuk mund të jetë e shurdhër, djegia dhimbje në blades sup, e kombinuar me një ndjenjë të mungesës së ajrit, compression në gjoks. Dhimbje të tilla shpesh qethur shkurt kur të marrë nitroglycerin.

Pezmatimi i mushkërive apo pleurë
Këto patologji në fazën akute mund të shfaqen dhimbje në mes të xhades blades që rrit me lëvizjen dhe është e shoqëruar me temperaturë të lartë, kollë, gulçim.
Sëmundjeve të traktit të tretjes
Këto përfshijnë Ulçera në stomak, pancreatitis, cholecystitis, etj Në këtë rast, dhimbje në bark mund të duket zonë mezhlopatochnuyu mbrapa. Përveç kësaj, pacientët vuri në dukje të përzier, të vjella, urth, shkelje të karrige.

Ushtrime për dhimbje mes të xhades blades


Në dhimbje të butë, ndjenja e intensitet dhe tensioni mes të xhades blades që lidhen me punën specifike (qëndrimi i zgjatur në një pozicion shkakton vrull muskujve) mund të përpiqet për të eliminuar ndjenjë të pakëndshme me ushtrim të lehtë.
Për shembull, në këtë rast ajo është e rekomanduar për të bërë një lëvizje rrethore përpara dhe prapa supet, ngritur dhe për të rritur blades. Gjithashtu edhe për një ushtrim të tillë: duke ulur ose në këmbë shtrëngoj duart e tij, lopatëzat më të përhapur, dhe të mbajë frymën tuaj për 10 sekonda. Ju mund të masazh zonat e dhimbshme.