Dhimbje në vesh - trajtim


Sezonet e ftohtë nuk janë vetëm të festave të mëdha pritje, por për fat të keq sëmundje të ndryshme lidhur me hipotermi. Askush nuk është i sigurt nga ngrirjes nëpërmjet erës mprehtë, sidomos kur harrohet në kapelë të ngrohtë në shtëpi.
Dhimbje veshi mund të ndodhë në sëmundje të ndryshme, por arsyeja më e shpeshtë - otitis apo të ftohtë (në qoftë se një ditë më parë nuk kishte asnjë dëmtim mekanik brenda veshit). Ata lindin kur sistemi i imunitetit është ulur dhe bakteret mund të përhapet në kanalin e veshit.


Shkaqet e dhimbjes në veshët


Dhimbje dhe tringëllimë në veshët - të shpeshta "mysafirët" në të ftohtë. Megjithatë, nuk ka nevojë për alarmin dhe ha antibiotikë para kohe, sepse dhimbje shkakton në ftohjet veshët nuk mund të ketë natyrën infektive: lëngshme akumuluar mund të thjesht klikoni mbi daulle e veshit dhe kjo simptomë do të kalojë një herë trupi rimëkëmbet. Megjithatë, çdo të ftohtë mund të jetë i komplikuar nga një infeksion bakterial që hyn veshin, dhe këtu ai do të duhet të konkurrojnë për shëndetin e tyre, duke përdorur droga të rënda.

Pezmatimi i veshit të quajtur otitis media, të cilat mund të jenë të jashtme dhe të mesme. Rrezik të madh paraqet opsionin e dytë, ajo shfaqet kur komplikimet e gripit ose grykët dhe mund të marrë një zgjatura, formë kronike me trajtimin joadekuat.
Zakonisht në raste të tilla, së bashku me dhimbje në veshët dhe e mban temperaturën e gjumit pacientit të dobët dhe oreksit mund të ndodhë marramendje, humbjen e dëgjimit, dhe në disa forma të rënda shfaqen shkarkimin nga veshi.
Otitis nuk mund të jetë për shkak të komplikimeve të ftohtë të përbashkët, për shembull, një njeri i cili mori një dush ose vizitoi pishinë, jo pastruar plotësisht nga veshi lagështi dhe jashtë në të ftohtë këtë shtet, ai ka një shans i madh për të "fituar" otitis tij. Kjo është arsyeja pse mjekët janë të kujdesshëm për shpëlarje hundë në sezonin e ftohtë: lëngshme mund të merrni në veshin e brendshëm dhe kur ajo do të supercooling inflamacion.

Dhimbje veshit - Trajtimi


Për të filluar, mjeku duhet të përcaktojë shkaqet e dhimbjes në vesh, sepse ajo ndikon në strategjinë e trajtimit: aplikoni antibiotikët specifike, drogë anti-inflamator ose keni nevojë për të kuruar ftohjet dhe prisni derisa pika presion fluide.
Me dhimbje të fortë në vesh të përshkruara analgesics dhe drogës anti-inflamator. Nëse shkaku ishte bakteret, atëherë kur dhimbje në vesh janë treguar antibiotikët. Konfirmimi ose mohimi i infeksionit bakterial - një hap i rëndësishëm në trajtimin, sepse në qoftë se ju nuk merrni masa, atëherë mund të bëhet otitis kronike.

Nëse ka ethe, por jo të ftohtë, dhimbje në veshët sulfanilamidnye automjeteve të përdorura në kombinim me antibiotikë, sepse kjo do të thotë se temperatura është për shkak të inflamacionit në vesh të shkaktuara nga bakteret.
Jashtëm inflamacion përdorimi efikas i antiseptics, të cilat lyej veshin.
Gjithashtu të dobishme me Ngrohjes fizioterapi fasha: të marrë 96% alkool, njomet atë një copë pambuk dhe e vënë atë në veshin e tij për 10-15 minuta.
Homeopati në dhimbje në vesh nuk është aq efektive sa kimikateve, si akute otitis pastër nuk është gjithmonë e lehtë, madje edhe me antibiotikë.

Veshët lënduar: ndihma tradicionale mjekësi?
Si për të lehtësuar dhimbjen në vesh, paraardhësit tanë e dinin, ata ndihmuan veten e tyre duke përdorur barëra. Për dhimbje lehtësim përdorur infuzion i nenexhik dhe vaj livando e cila është varrosur 5 pika në vesh.
Gjithashtu, jo të gjithë, por shumë njerëz e dinë se ndihma e parë për dhimbje në vesh - kjo vodka aplikojnë një kompresë për 20 minuta. Edhe një herë brenda veshit fillon për të tërhequr dhe parehati që dalin nga të cilat është e qartë se ekziston një rrezik i otitis, ju duhet të aplikojnë një kompresë dhe ajo do të jetë disa orë. Interesant, kjo metodë është e rekomanduar për njerëzit dhe shumë mjek.

Për të hequr tringëllimë në veshët, ofertat e mjekësisë tradicionale të bëj karafil.
Megjithatë, herbs duhet të përdoret së bashku me ilaçe për të parandaluar përhapjen e infeksionit.