Dhimbje në pjesën e sipërme të kokës


Dhimbje koke tensioni, të cilat karakterizohen nga një ndjenjë e presionit që shtrihet nga maja dhe nga pjesa e prapme e lartë dhe poshtë në ballë, duke krijuar një ndjenjë të "Slam" është ndër Sëmundjet më të zakonshme të këtij lloji. Për më tepër, ata kanë tendencë për njerëz të çdo moshe, duke përfshirë edhe fëmijët.
Shpesh shkaku i paraqitjes së tyre është një aktivitet profesional, në të cilat njerëzit duhet të shpenzojnë shumë kohë në një gjendje të caktuar, statike dhe pozitë të pakëndshme, për shembull, kur punojnë në kompjuter, etj NJOFTIM squeezing dhimbje, shpesh shprehur drejtën intensive apo të majtë, dhe kur këto episode tsefalhiyi - ndryshon qëndrimin e saj.


Mënyra më e mirë nga situata që e bën më të lehtë për të shtetit mund të bëhet një pushim i mirë dhe organizimin e duhur të kohës së punës, me ndërprerje periodike dhe të ngrohtë. Shpesh edhe të heqin qafe e ndjesi të pakëndshme pozitës së nevojshme rregulluese gjatë gjumit, ose përdorni pillows speciale ortopedike madhësinë e duhur dhe formën.
Përveç kësaj, të shkaktojnë dhimbje në zonën e parietal mund faktorët e mëposhtëm:
Konsumi i pijeve alkoolike dhe duhanit;
të ushqyerit e dobët;
atherosclerosis e enëve të trurit;

hipertension;
"Sindromi Radicular" apo një gjendje e shkaktuar nga ngjeshja e nervave kurrizore të shpinë qafës së mitrës.
Kjo është, dukuri e dhimbje në pjesën e sipërme të kokës, në fontanel dhe qafë, e cila është shoqëruar nga mpirje në këtë paragraf mund të tregojë zhvillimin e "sindromi radicular" nerva parë dhe të dytë kurrizore (C1 dhe C2). Në disa raste, kjo sëmundje është shënuar sagging muskujt nën mjekër dhe qafë lëkurës duke ulur tonin e tyre.

Neuroses dhimbje koke dhe çrregullime psiko-emocionale


Shpesh pacientët duke folur për dhimbje koke, duke e përshkruar gjendjen e tij si më poshtë: ". Siklet në Fontanelle" "ajo përhapet nga lart poshtë, shtyn, duke rezultuar në përshtypjen e" ngushtësi Disa shenja gjithashtu vuri në dukje të marramendje dhe një ndjenjë e "zë makina".
Këto simptoma ndodhin në të njëjtën kohë me dhimbje në pjesën parietal të kokës, e shoqëruar zaterpannya ndjesi në gjymtyrë, një ndjenjë Slam ", i quajtur klinicistët e brendshme të vjetër e shkollës" përkrenare nevrastenik "mund të jetë një shenjë e neurozë.

Sipas një studimi statistikor të këtij lloj dhimbje prek rreth 58% të pacientëve që vënë këtë diagnozë. Përveç kësaj, ankesat e dhimbje në elitën "janë vërejtur në 602% të pacientëve që vuajnë nga krizë nervash dhe 643% e njerëzve historia e të cilëve u rendit diagnoza e" histeri ".
Dhimbje koke në prani të këtyre çrregullimeve është e përhershme me acarimin periodike dhe shtim. Shpesh ajo është e shoqëruar nga paqëndrueshmëria emocionale dhe psikologjike, një ndjenjë e ankthit dhe frikës që fiton një komplot të veçantë. Në shumicën e rasteve, kjo është frika e humbjes së arsyes, çmenduri, goditje, etj Vihet re se në raste të tilla të rritur dhimbja ndodh në të njëjtën kohë me rritjen e frikës dhe stresit emocional.

Përveç kësaj, një parakusht për shfaqjen e dhimbje koke të intensitetit varion, mund të jenë sulme paniku, dmth sulmet periodike pa ndjenja, frika myyazytsilnoho dhe ankthi, të cilat janë zakonisht natyra paparashikueshme dhe të përhershme.
Ky numër i madh nga simptomat e mësipërme shihet në njerëz të cilët janë duke përjetuar stres dhe stresi emocional për një kohë të gjatë. Trupi është duke u përpjekur në këtë mënyrë për të apeluar për maturi dhe kujdes, duke e bërë të qartë se ai ishte "duke punuar në kufi." Shpëtoj e këtij shteti dhe e çoi dhimbje koke mund të përdoret për trajtimin kompleks mjekësor dhe psikiatrik.


Faktorët specifikë që shkaktojnë gjendje e sëmurë


Në disa raste, "fajtorët" siklet dhe dhimbje dhe parietal lartë e kokës mund të jetë kushtet post-traumatik që lindin disa kohë pas transferimit të lëndimit të trurit traumatik pacientit (TBI). Dhimbje në këtë rast mund të kenë dy akute dhe kronike.
Në rastin e fundit, kohëzgjatja është së paku tetë javë pas lëndimit. Ndryshe formë akute Dhimbje koke post-traumatik kronike është natyra e pavarur dhe nuk varet nga ashpërsia e TBI dhe prania rezulton e defekteve neurologjike. Për më tepër, ai u shpreh se shumëllojshmëria e dhimbje koke njerëz më shumë të ngjarë të cilët kanë pësuar një lëndim të lehtë, e cila edhe një herë konfirmon natyrën psikosociale të origjinës së saj.

Përveç dhimbjes, tsefalhiyi post-traumatik të shtyrë, duke përfshirë ndodhet lart djathtas ose hemisferat e majtë, mund të shoqërohet me simptoma të tilla si:

memorie të dobët dhe vëmendje.
humbja e përqendrimit.
rritur lodhje psiko-emocional
një rënie të konsiderueshme në efikasitetin për shkak të karakteristikat e lartpërmendura përkohshme
Megjithatë, duhet theksuar se këto çrregullime janë shkaktuar nga (dinamika CSF shkelje, ngjeshja, acarim të rrënjët nervore, meninges, etj) fiziologjik Gjithashtu N.Y.Hraschenkovыm në 1946. paraqitur konceptin e "asynapsyy Funksional" - çrregullime funksionale kalimin e impulseve nervore në synapses - faqet neuronale e kontaktit midis tyre ndodhin pas tronditje të trurit.

Sipas autorëve të ndryshëm (Gronwall D., Wrightson P.), të paktën një muaj (28-35 ditë) pacientët duhet të mbulojë të përpunimit informacion të ri normale. Vështirësia me vendimin e punë të zakonshme të shkaktojë një person i cili ka pasur një lëndim në kokë, tensioni nervor, dhe i cili është kyç për zhvillimin e dhimbje koke (krijon një rreth vicioz). Kjo është arsyeja pse edhe në lëndime të butë kokë dhe goditje kamzhiku periudhë shumë të rëndësishme rehabilitimit të paktën dy javë.
A nuk e vënë jashtë duke shkuar te mjeku, në qoftë se, në dhimbje koke të forta, të lokalizuara në parietal, ju gjeni veten në ndonjë nga karakteristikat e mëposhtme:

shkelje të funksionit vizuale, dëmtim të kujtesës dhe të përkeqësimit të shëndetit të përgjithshëm;
Intensiteti dhimbja është në rritje dhe vazhdon për një kohë të gjatë;
në siklet në zonën parietal dhe bashkohet me ethe kurorë, gojën të thatë dhe të vjella.

Në raste të tilla, nuk duhet të provokoj fatin dhe të vetë-mjekoj, pasi këta faktorë mund të jetë "harbingers" sëmundje shumë serioze që kërkojnë marrjen e masave operacionale dhe urgjente. Dhe: Të jetë i vëmendshëm për shëndetin e tyre, për parandalimin në kohë është gjithmonë më mirë shumë kompetent dhe trajtim efikas.

)
)