Dhimbje në kafaz i kraharorit


Dhimbje në kafaz i kraharorit ndryshojnë në intensitet, kohëzgjatje dhe frekuencë. Ata janë të ndryshme dhe mund të shfaqet djegie, rizyamy; janë me gjemba, dhemb dhimbje në hip, janë dhimbje që ndodh në një pozicion të caktuar të trupit.
Nëse ka dhimbje në kafaz i kraharorit gjatë frymëzimit, skadimin, kollitjes apo lëvizje, atëherë kjo tregon praninë e problemeve pleural ose rreth zemrës në rajon. Dhimbja është e shurdhër ose të mprehtë, shpesh mund të ndihet në anën e majtë apo të djathtë.

Shkaqet kryesore të dhimbje gjoksi kur inhaling është:
 • inflamacion i membranës, që kryesisht ndodh në pneumoni;

 • kornizë mosfunksionim brinjë, dëmtime lëvizshmërisë, tumor i pleurë;

 • Perikardit e thatë, e cila shkakton gulçim. Në këtë rast, nuk ka dhimbje në kafaz i kraharorit kur lëvizëse;

 • shkurtimin e lidhjeve mezhplevralnoy;

 • brinjë të thyera;

 • dhimbje barku i veshkave;

 • nevralgji ndër brinjëve;

 • sëmundjeve të traktit gastrointestinal;

 • në shkelje të sistemit bronkopulmonale;

 • çrregullim në sistemin kardiovaskular;

 • sëmundje të gjakut;

 • plagosje kafaz i kraharorit.


 • Dhimbje gjoksi kur kollitet


  Dhimbje të forta në gjoks dhe kollë inspiratory karakterizohet kryesisht nga të njëjtat arsye. Gjithashtu, ata trajtojnë osteokondroza e shpinë kraharorit, sëmundjet infektive, të tilla si gripi ose SARS-it, i shoqëruar nga kollë. Nëse ka një ndjenjë kruarje, atëherë kjo sugjeron tracheitis mundshme.
  Kanceri i mushkërive dhe pneumatoraks të shkaktojnë kollitje shkallë të ndryshme të dhimbjes. Nëse ka një kollë që gradualisht kthehet në një kollë lagësht, pastaj shenjat e para të pneumonisë.
  Gjithashtu, dhimbje gjoksi kur kollitet është një shenjë e pleurit. Kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje të forta kur lakimi anën që përflakur anën e kundërt. Nëse një person është i sëmurë me pleurit thatë, atëherë kollë dhe dhimbje bëhet më e fortë në pozicionin e shtrirë në shpinë.

  Dhimbje gjoksi kur gëlltitjes


  Mjekët shpesh dëgjojmë ankesat e dhimbje, ndërsa gëlltitjes. Kjo simptomë është shoqëruar me një numër të madh të sëmundjeve dhe anomalitë. Prandaj, në qoftë se ka dhimbje në kafaz i kraharorit kur gllabërim duhet të shqyrtohet tërësisht dhe të kryejë një diagnozë diferenciale.
  Dhimbje gjoksi kur gllabërim mund të tregojë praninë e ezofagut sëmundjes. Shpesh kjo dhimbje është ndjerë prapa gjoksit dhe i jep anën e djathtë apo e majtë të gjoksit dhe në shpinë. Më dhimbje ndodh kur ezofag dëmtuar është sëmundje neuromuskular, tumore.

  Dhimbje kafaz i kraharorit është e mprehtë, e shurdhër, shtypës. Dhimbje të mprehtë ndodh pas ngrënies gjatë tendosje fizike apo marrëdhënie tensioni peritoneum.
  Dhemb dhimbje në neintensyvnyy kafaz i kraharorit është e përhershme në natyrë, të cilat me kalimin e kohës mund të përdoren. Zakonisht dhimbja dhemb lind në sëmundjet serioze të gjirit, gjoks apo depresionit.
  Ndjenja dhimbje në shtyn kafaz i kraharorit mund të flasim për shumë sëmundje, kështu që nëse ka një dhimbje të tillë, pa vonesë duhet të ndihmojë mjekun për të përcaktuar shkakun.

  Shpesh këto përfshijnë sëmundjet e ezofagut, trake, aortës ose zemra. Dhimbje NJOFTIM në kafaz i kraharorit mund të jetë shenja e parë e sëmundjes së zemrës koronare, angina, sulm në zemër, tracheitis, bronkit. Dy sëmundje të fundit janë shoqëruar me kollë mjaft të shpeshta dhe të zgjatur.
  Është më mirë të mos fillojnë dhimbje vetë-trajtojnë gjoks, sepse ju mund të dëmtojë trupin tuaj më shumë.