Myazah lënduar


Dhimbje të forta në muskuj ndjerë një herë të gjithë njerëzit kishin vetëm për të organizuar një fushatë në shkallë të gjerë, ose të punojnë jashtë në palestër, pas një ndërprerjeje të gjatë, ose, të paktën, të bëjë të pranverës pastrim - dhe pastaj, të nesërmen në mëngjes fillon të lënduar dhe grupin e muskujve, të cilat përbënin ngarkesën pjesa më e madhe. Megjithatë, është ndjesi të dhimbshme pa arsye të dukshme. Le të shohim se çfarë lënduar muskujt dhe heqin qafe këtë simptomë të pakëndshme.

Dhimbja shkakton muskujveNë mjekësi ekziston një gjë e tillë si myositis - kjo është një dhimbje në muskujt, të cilat mund të kenë edhe një fiziologjike dhe natyrën psiko-fiziologjike.

Shkaqet më të shpeshta të dhimbjeve të muskujve:


 • Nëse dhimbja e muskujve nuk është konstante dhe ndodh pas tendosje fizike, ajo shërben shkaku i acidit laktik, i cili është prodhuar nga indet e muskujve gjatë ushtrimit. Në qoftë se ajo ka zhvilluar një numër të madh, ajo irriton receptorët dhimbje, dhe pas ngarkesës ishte mbi, acid është lëshuar në gjak, rinovimin tërë trupin.

 • Gjithashtu e zakonshme është ftohjet dhimbje të muskujve. Kjo është për shkak të inflamacionit, dhe simptoma zakonisht zhduken pas shërimit. Megjithatë, në qoftë se dhimbja është shfaqur si pasojë e komplikimeve të gripit, ajo mund të qëndrojnë për aq kohë derisa të shërohet.

 • Një tjetër simptomë është dhimbje në muskuj mund të ndodhë nga marrja e ilaçeve të caktuara që ju ulin tensionin e gjakut apo kolesterolin. Kjo është e mjaftueshme për të ndaluar ata dhe për të marrë disa ditë dhimbja do të zhduket.


 • Ka gjithashtu një numër të sëmundjeve të rralla në të cilat ka dhimbje dhe dobësi në muskuj:

 • Dermatomiositi dhe polimiositi janë të natyrës autoimune dhe karakterizohet me inflamacion në indet e muskujve.

 • Gjithashtu myositis mund të shkaktohet nga infeksioni - viruseve, bakterieve apo parazitet (tsistitserka, Trichinella). Shpesh në këto raste, dhimbje në muskuj gripit para apo dhimbje të fytit, dhe myositis këtu është një komplikacion i sëmundjes themelore.

 • Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet fibromyalgia, i shoqëruar nga përhumbur dhimbje në muskujt, ligaments dhe tendons. Kjo formë mialgjia kronike, të cilat shpesh shoqërojnë shqetësime gjatë gjumit, lodhje, ndjenja e ngurtësi në mëngjes. Kjo dhimbje intensifikuar kur tendosje mendore dhe fizike ose ekspozimi i zgjatur në të ftohtë. Shpesh, sëmundja ndodh në gratë, ajo zhvillon kryesisht në moshë të re në individë të predispozuar ankthi dhe depresioni.


 • Trajtimi i dhimbjeve të muskujve


  Si për të eliminuar dhimbje në muskuj sëmundje të shpejtë të cilat shkaktuan atë. Nëse kjo është ftohtë, përdorimi i drogës nonsteroidal anti-inflamator ose antipiretik të përmirësuar shëndetin e pacientit. NIMESIL - një nga mjetet më efektive, e cila heq inflamacion, dhe uljen e temperaturës të zbatohet IMET - një droge që heq ndjenjë dhimbje në trup dhe ka pak pronat antipiretik.

  Studimet e fundit kanë treguar se baza është gjithmonë e spazma e muskujve mialgjia, bazuar në të cilat ne mund të themi se një mjet të tilla si spazmalhon ndihmojë dhimbje në muskuj, por vetëm për një kohë.
  Nëse spazma shkaktojë në muskuj - një shkelje të sistemit nervor, është e nevojshme për të marrë drogë qetësues. Shumë e shtypjes ekzistuese kanë excitability të ndryshme të energjisë, dhe kështu që ata duhet të jenë të zgjedhur me mjekun. Megjithatë, mjete të tilla si rrënjë sanëz dhe banjot me pisha me terpentinë nuk lënduar në çrregullime nervore, dhe, në të vërtetë, mjaft efektive.

  Para se të përpiqet për të lehtësuar dhimbjet e muskujve duke përdorur analgesics duhet të mbahet mend se shpesh ata nuk do të ndikojë në shkakun, dhe në mënyrë që ata kanë për të marrë përsëri dhe përsëri, atëherë ajo mund të jetë problematike, dhe trupi do të ketë nevojë doza të mëdha të mjekim.
  Mënyra më e mirë e gjetjes shpëtoj nga kjo sëmundje mund të quhet terapi stërvitje, masazh dhe trajtim turistik-spa.
  Si për të reduktuar dhimbje të muskujve me anë të mjekësisë tradicionale?
  Dy fondet e listuara më poshtë janë mënyrat më efektive për të eliminuar dhimbje të muskujve në shtëpi:


 • Badyaha. Ne duhet të marrë një lugë çaji vaj perimesh dhe përzierje me tremujorin badyahy pluhur, pastaj fshij në zonën e dhimbshme. Ky mjet është shumë i mirë për ftohjet dhe mioziti traumatike, por procedura mund të bëjë jo më shumë se 1 herë në javë.

 • Compress me sapun. Duhet lakër sapun fletë dhe spërkat krye me sode. Pastaj të rregullojmë atë me një shall leshi dhe prisni deri indeve prohriyutsya dhe relaksohuni.