Dhimbje në shkaqet gjirit


Gjatë gjithë jetës së tij pothuajse çdo grua ka përjetuar në mënyrë të përsëritur të pakëndshme, ndjesi të dhimbshme në gjoks. Dhimbje në gji nuk janë të rralla, dhe shumë gra e përshkruajnë atë si një djegie të mprehtë, e papritur apo ndjesi squeezing në trup dhe indet përreth. Është vërejtur se dhimbja mund të ndodhin herë pas here, ose të jetë i përhershëm, por duhet të i kushtoj vëmendje për faktin se çdo siklet në gji, më të rënda dhimbje, mund të paraqesin një rrezik të madh për shëndetin e grave, kështu që trajtojnë atë Simptomat duhet të merren seriozisht.


Zemrat e grave janë trup mjaft të prekshme shpejt i përgjigjet të gjitha inflamacion të dhe çrregullime të tjera në trup. Shpesh gruaja është duke përjetuar depresion dhe depresioni kur ajo fillon të lënduar gjoksin e tij për shkak se ajo është e lidhur me çrregullime të hormoneve në trup. Është vënë re se dhimbja në gjoks e cila shkakton kancere - një dukuri shumë e rrallë, dhe shpesh dhimbje të lidhur me praninë e tumoreve beninje, por në qoftë se dhimbja vazhdon pas ciklit menstrual dhe kur ajo ndodh pas menopauzës, shqyrtohet menjëherë nga një mjeku dhe për të përcaktuar shkakun që e ka shkaktuar atë.


Nga natyra e tyre, dhimbje në gji mund të ndahen në 2 grupe: shkaqet netsyklychnыe dhe ciklike dhimbje që mund të shkaktojnë ato - shumë të ndryshme. Mjekët thonë se shumica e tyre ankesat e ngjashme i referohen gratë në 40 vjet, shumica e zonjat panik nga frika e kancerit në gji që shtyn ata për të apeluar ekspertëve në simptomat më të vogël të pakëndshme në këtë fushë. Pra, dhimbje në gji - mjaft të shpeshta, por për shkak se ajo shkakton mund të jenë shumë të ndryshme, duhet të quhet ato kryesore.


A) dhimbje gjoksi para menstruacioneve. Me sa duket, sindromi premenstrual - është shkaku më i zakonshëm i dhimbje në gji në gratë. Zemrat e grave disa ditë para menstruacioneve të bëhet e dhimbshme në të prekur dhe më e dendur. Jo domosdoshmërisht në atë periudhë një grua duhet të ndihen dhimbje të forta në gjoks - kjo varet kryesisht nga karakteristikat individuale të trupit të çdo gruaje. Megjithatë sindromi premenstrual shpesh shënohet me dhimbje të forta në gjoks.

B) të ndryshojë ekuilibrin hormonal në trup. Shumë shpesh dhimbje në gji ndjek vajzat gjatë pubertetit dhe shtatzënia. Dhe ai dhe rasti tjetër - aktive hormon "stuhi" në trup, si dhimbje gjoksi është vetëm një nga shumë simptoma të pakëndshme gjatë kësaj kohe. Përveç kësaj, shumë vajza mund të festuar ndjeshmëri të gjirit, gjatë rritjes së tij.


B) Dhimbje kraharori kur të ushqyerit. Në momente të tilla, dhimbja është e lokalizuar kryesisht në të dalë, e cila është e lidhur kryesisht me formimin e çara mbi ta, sepse lëkura në nipples shumë të tenderit dhe të ndjeshme. Por shpesh gjatë laktacionit mund të jenë shkaqet më serioze, të tilla si mastitë. Bllokimet vula gjoks për shkak të shfaqet në qumështin e nënës dhe si rezultat ka dhimbje, rënduar nga ushqyer fëmijën.

D) infeksion. Sëmundjet infektive janë të shpeshta gjatë ushqyerjes me gji, për shkak të çara mbi nipples në trupin e një gruaje mund të lehtë të depërtojnë patogjene që shkaktojnë inflamacion. Megjithatë, në disa raste të tjera, infeksioni mund të lë përshtypje në këtë trupin e femrës dhe të shkaktojë dhimbje. Kështu, në fillim të tyre nipples lënduar dhe të përflakur e një gruaje, dhe disa ditë e dhimbjes mund të ndihet kur shtypur në gjoks.


D) dëmtimi gjoks. Çdo, është i pafajshëm në shikim të parë, efekti mekanik në gji mund të shkaktojë dhimbje të forta pas. Kjo trupi i femrës është shumë e ndjeshme ndaj ndikimeve të jashtme, kështu që ju duhet të mbrojtur gjoksin nga goditjet e forta dhe të plagosur. Përveç kësaj, dhimbje mund të ndodhë pas kryerjes së operacionit të gjirit, dhe shpesh ajo është e lokalizuar me dalë dhe në sqetull.

E) droga. Disa droga përmbajnë hormone dhe duke marrë ata mund të çojë në dhimbje në gjoks.


Shkaqe të tjera të dhimbjes në gji përfshijnë abortin, nevralgji ndër brinjëve (dhimbje ku në gjendje për të dhënë në gjoks), etj shtyrë

Siç u përmend më lart, dhimbje gjoksi ndarë në ciklike dhe netsyklychnuyu. Ciklikisht dhimbje e përsëritur gjoksi ndodh zakonisht për shkak të ciklit menstrual (këto ndjesi të dhimbshme prek më shumë se gjysma e të gjitha grave të moshës riprodhuese). Tërheq ose plagosjen dhimbje në gjoks para menstruacione mjaft të pakëndshme, por jo shumë të rrezikshme dhe të zhduken plotësisht vetëm pas menopauzës.


Por gruaja u largua 40-vjeçar moshë arritje, më shpesh vuajnë nga dhimbjet netsyklychnыh në gji. Përkundrazi, në qoftë se një grua ndjen dhimbje në gjoks, ka ndonjë çrregullim në trup, formimin e cysts apo fibroadenoma (tumor beninje). Nëse dhimbje gjoks dhe shtohet, ka çdo arsye për të dyshuar në rritje beninje në gjoks probing compaction zbuluar lehtë, madhësia e të cilave mund të jenë shumë të ndryshme. Ndonjëherë tumor nuk mund të sjellë një grua në të parë çdo shqetësim dhe shqetësim, por në këtë fazë për të hequr tumori është më e lehtë dhe më shpejt se pas ramming disa herë rritet. Është jashtëzakonisht e rëndësishme që do të shfaqen si "rutinë, të rregullt, dhe në simptomat më të vogël ankthit. Mos harroni se vula në gjoks mund të jetë një shenjë e kancerit, kështu që konsultimi dhe ekzaminimi mjekësor i nevojshëm.