Dhimbje Myazah pas ushtrimit


Të gjitha shprehja e njohur: "Sport - është shëndeti." Dhe në ndjekje të "shëndetit" ne shpesh mbingarkoj trupin tuaj që shkakton dhimbje të muskujve pas ushtrimit. Shkaqet e saj janë të ndryshme: dëshira për t'i dhënë më shumë stres për të vazhduar trajnimin. Dhe si rezultat, dhimbje në muskuj dhe ligaments. Nëse keni dobësi butë në muskuj dhe ne vazhdojmë të trajnuar nesër dhe ditën tjetër, pa menduar për pasojat. A dhimbje janë të tilla që normalisht nuk lëvizur. Prisni derisa çdo gjë shkon në vetvete, nuk është i rekomanduar. Ne sugjerojmë kontaktuar mjekësi tuaj. Dhimbje mund të zvogëlojë ose të shpëtoj prej tij të gjithë.


Në mjekësi, ka disa shkaqet e dhimbjes pas trajnimit:
- "Vonuar" dhimbje të muskujve,
- Overtraining,
- reaktivitet të lartë e mbaresa nervore.

"I vonuar" dhimbje të muskujve
"I vonuar" Dhimbje të muskujve ndodh kur një mbingarkesë e fibrave muskulore, kur lëshuar kimikate - histamine dhe prostaglandin që shkakton dhimbje. Dhimbja tregon deri të nesërmen dhe vazhdon të rritet për disa ditë. Musht dhimbje kontribuon në inflamacion të muskujve, duke rezultuar në shtohet indeve, duke çuar në ndërprerjen e hyrjeve dhe daljeve të lëngjeve. Si rezultat i kësaj, ju keni nevojë për një spital, si ju do të jetë me aftësi të kufizuara.


Si të mbroni veten nga "vonuar" dhimbje? Nuk ka konsensus për këtë ekziston. Disa besojnë se shtrihen pas ushtrimit zvogëlon rrezikun e dhimbjes. Të tjerë besojnë se të ngrohtë-up para se të trajnimit dhe pas saj edhe mund të zvogëlojë dhimbjen ditën e ardhshme. Nga rruga, për të shpejtuar procesin dhe të reduktuar të ngrohtë-up para se të ushtrimit për të vënë në një sasi të vogël vaj ngrohjes muskujve, të tillë Kapsykam. Atletët shpesh e përdorin atë për të përmirësuar qarkullimin dhe për të zvogëluar tensionin e muskujve.


Luftuar inflamacion
Inflamacion krejtësisht i padukshëm parë ose otteky që zëvendësoi traumat mikro. Heqjen e tumorit të ndihmuar jo-hormonal anti-inflamator, e tillë si të ftohtë ose ngrohjes, masazh është shumë njohura tani. Secila prej këtyre metodave ka pro dhe kundra.

Droga Nonhormonal anti-inflamator
Këto barna mund të lehtësojë inflamacion dhe bllokojnë veprimin e prostaglandins. Por ata janë të përkohshme, duke lehtësuar pozicion të gjatë dhe për të eleminuar dhimbjen. Admirojnë këto barna nuk kanë nevojë për to, sepse përdorimi i tepruar mund të çojë në ulcers stomak. Për më tepër ata nuk mund të merren me stomak bosh. Ashtu si çdo drogë dhe droga jo-hormonale anti-inflamator janë efektet anësore. Prandaj, para se të përdorimit të tyre të konsultoheni me një mjek të mirë.


Akull dhe ngrohje
Ice - ndihma e parë në marrjen e dëmtime të muskujve të ashpërsi të ndryshme. Është e dëshirueshme që të aplikoni direkt në zonën e prekur, kjo edhe të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve, lehtësimin inflamacion, vonesë e metabolizmit, e cila pengon procesin e shërimit. Për të shmangur morth, lëkurën, vendosni një peshqir në krye dhe akull. Në ato zona të lëkurës që kanë humbur ndjeshmëri, nuk zbatohen akull.

Nxehtësia si një mjet për lehtësimin e dhimbjeve kur lëndimi nuk është aplikuar pas 12 orësh. Ajo rrit rrjedhjen e gjakut dhe ndihmon shërimin. Nëse lëndimi ishte atëherë ngrohjes është aplikuar 72 orë pas rënie tumor. Nxehtësia është e nxehtë vaskë - mënyra nicest, ngrohës të ngrohtë, e cila është aplikuar në vend të lënduar, ointments, fërkim, balms, të cilat eliminojnë dhimbjen për një kohë. Përbërja e ointments dhe grindings janë substanca të veçanta që kimikisht kanë një ndikim në vendet e dhimbshme apo të substancave të veçanta anti-inflamatore që reduktojnë dhimbjen. Një veprim i mirë anti-inflamator i mjeteve të ndryshme, të cilat përfshijnë salicilatet. Nëse ndonjë vaj nuk ndihmon, ju duhet të përdorni një tjetër.


Masazh
Shërohen pas trajnimit të vështirë do të ndihmojë masazh. Gjatë masazh aktivizon rrjedhjen e gjakut në muskujt që rikthen ekuilibrin acid. Masazh - procedurë mjaft të këndshme dhe të pastër që ka një efekt terapeutik.

Rritja e reaktivitet e muskujve
Pas një trajnimi të gjatë e vështirë të ndodhë ndjeshmërinë e shtuar të mbaresa nervore të indeve të muskujve. Për shkak të reaktivitet të lartë të dhimbje të muskujve gjatë natës janë në këmbë - është treguesi i parë i sëmundjes. Shkelur raportin në mes të lëngjeve dhe kripës në indet e muskujve, trupi ndodh vibracionet përfshira lëngshme. Për funksionimin e trupit, ajo është e nevojshme për të siguruar sasinë e dëshiruar të lëngshme. Të kompensuar humbjen e lëngjeve është e mirë gjatë trajnimit, ose të paktën deri në stërvitje të ardhshëm. Në sezonin e nxehtë, kur trajnimi i kryer me peshë të rëndë në trup ka nevojë për më shumë kripë për lëng ruajtje për të shmangur ndonjë spazma e muskujve. Nuk është një mënyrë tjetër - shtrihen, që mund të lehtësojë gjendjen e muskujve. Postures shtrihen duhet të mbajë 20-30 sekonda.


Overtraining
Overtraining shprehet në dhimbje të muskujve dhe dobësi, depresion dhe humbje të fuqisë. Kjo gjendje ndodh kur stërvitje është në mënyrë serioze. Kjo sugjeron një bilanc negativ azotit në trup konsumon më shumë proteina se vjen. Ekspertët thonë se në qoftë se ju merrni degëzuar amino acidet zinxhir (valin, izoleucin, leucines), kjo proteina zvogëlon prishjen gjatë stërvitje. Nuk është mendimi - Overtraining ndodh për shkak të tejkalimit glutamine. Por këto supozime nuk janë provuar shkencërisht.


Overtraining mund të çojë në malfunctions të rrezikshme në trup. Në burra, nivelet e testosteronit mund të shkaktojë rënie dhe rritur nivelet e kortizolit. Gratë mund të ndalet me menstruacione, të zhvilluar kockat i brishtë dhe varfëri. Prandaj, planin e duhur të trajnimit dhe të pushoni.