Dhimbje në veshka


Veshkat - organ çiftëzohet ata janë të vendosura në pjesën e prapme të brinja e gjashtë. Ankesat e dhimbjes në veshkat është e zakonshme.
Si për të dalluar dhimbjen në veshka apo simptomat kryesore
Nëse ju ndjeni dhimbje në veshka, vëreni simptomat:

 • një rënie të mprehtë në alokuar urinë gjatë natës;

 • urina bë turbullt, të errët ose të përziera me gjak, gurë të vegjël;

 • Dhimbje me urinim;

 • urinim i shpeshtë;

 • ënjtje;

 • skuqje të lëkurës;

 • ethe, vjellje.


 • Prezenca e një ose më shumë nga këto simptoma shoqëruese dhimbje veshka tregon që dhimbja është veshkave. Është e rëndësishme të bëhet dallimi midis sëmundje të veshkave nga dhimbje barku në tëmth, sulm apendiksit, dështimet në zorrët dhe Sëmundjet të tjera në të cilat nuk janë ndjenja të ngjashme.


  Shkaqet e dhimbjes së veshkave, diagnoza e mundshme
  Konsideroni llojet e sëmundjeve, në të cilën ka dhimbje në veshka:

 • Pyelonephritis gratë shpesh vuajnë. Ky inflamacion i veshkave që ndodh pas hipotermi zakonisht zhvillohet pas ose cystitis. Dhimbje në veshka me akute ose shurdhër, shtypës, kap të gjithë rajonin e mesit, bark e sipërme. Ethe, urinim i shpeshtë.

 • Glomerulonefriti - sëmundje infektive dhe alergjike që zhvillon pas infeksionit (shpesh streptokokut). Nuk është dobësi, dhimbje koke, edemë, ethe me forcë në mënyrë dramatike zvogëlon sasinë e urinës (urina e përzier me gjak). Zakonisht fillon me një bolyu.gt fortë kryesor;

 • Dështimi kronik i veshkave - pakthyeshëm shkelje renale sindrom që ndodh 3 muaj ose më shumë. Ajo është rezultat i sëmundjes kronike të veshkave.

 • Nephroptosis - mosveprim, veshkave kompensuar dobësimin e ligamenteve. Dhimbje në veshka tërhequr, dhemb, nganjëherë me gjemba nuk mund të shfaqet menjëherë, por pas tendosje fizike. Humbje tipike e oreksit, vjellje, shkelja e një karrige. Ndonjëherë ka dhimbje të ngrirë në veshka, e cila është duke u më të dobët, ajo rrit.

 • Në lidhje me shkeljen e rrjedhjes së urinës ndryshime patalohycheskye veshkave që vjen; Kjo sëmundje quhet hydronephrosis . Ajo shpesh është asimptomatike dhe është manifestuar në zhvillimin e infeksionit, trauma. Shpesh ka dhimbje në rajonin e mesit, duke rritur presionin, dhemb dhimbje në veshka.

 • Dhimbje akute mund të jetë një simptomë e veshkave urolithiasis , në të cilën veshkave dhe gurë traktit urinar janë formuar. Sëmundja është e zakonshme dhe është kryesisht për shkak të kushteve të jetesës, fortësisë së ujit, abuzimit me erëza, i lagësht, ushqime të kripura. Simptoma të tjera: ethe, gjakut në urinë, dhimbje gjatë urinimit.

 • Tumoret beninje e veshkave nuk mund të manifestuar veten në çdo mënyrë, por ndonjëherë ka ankthet e llojeve të ndryshme. Në mënyrë tipike, ata nuk janë të rrezikshme, por shpesh kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale.

 • Kanceri i veshkave - diagnoza më të rrezikshme. Nga dobësi të vazhdueshme, ndonjëherë ethe, pamjen përgjakshme urinë. Në vulave dallueshėm rajonin e mesit, dhemb rajonin më të ulët mbrapa.


 • Mjetet juridike popullore për veshkave dhimbje
  Nëse ju jeni zënë me dhimbje në veshkat, dhe udhëtim te mjeku është e nevojshme që të shtyjë për çfarëdo arsye, provoni këtë ilaç dhimbje në veshka. Ky çaj bimor që mund të jetë i dehur në vend të. Mbani në mend se ajo siguron një efekt diuretik. Kështu, dhimbje në veshka, ju do të duhet bimeve e mëposhtme: bearberry, Motherwort, rrënjë jamball, petals lule misri. Përzierje e këtyre bimëve në raport 3: 1: 1: 1 (3 lugë bearberry, pjesa tjetër - një). Pastaj derdh 300 ml ujë të vluar 2 lugë e kësaj përzierje e bimëve dhe të lënë të mbush. Ky çaj shijshme dhe të shëndetshme për të përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme gjendjen tuaj.