Dhimbje në anën e djathtë të njeriut


Dhimbje në anën e djathtë të njeriut është shpesh një wake-up call që sinjalizon faktin se trupi apo edhe disa prej tyre diçka nuk funksionon. Sa për dhimbje në anën e tij të djathtë, më së shpeshti është e lidhur me sëmundje të mëlçisë, traktin biliar apo fshikëz fshikëz e tëmthit. Burimet kryesore të dhimbjes në kuadratin e djathtë e sipërme dhe anë - diskinesia biliar dhe cholelithiasis. Dhimbja në njerëzit është më e zakonshme gjatë natës, si fshikëz e tëmthit në këtë kohë shtrihet nga përplot dhe pa rrjedhje të biliare në zorrë. Dhimbje mund të japin, kofshën e djathtë, të shoqëruar me nauze dhe vjellje, shije të keqe në gojë dhe belching hidhur. Gjithashtu, nuk është rritur dhimbje, ndërsa duke marrë me erëza, ushqime të skuqura dhe yndyrore. Konstante dhimbje e shurdhër dhemb në anën e djathtë e sipërme sektor dhe që shtrihen mund të shkaktohet nga kapsulë mëlçisë duke rritur trupin. Kjo situatë ndodh kur inflamacion të mëlçisë asaj të hepatitit.


Shpesh, përveç dhimbjes njerëzore, sëmundje të shoqëruar nga verdhëz (ngjyrë të verdhë e lëkurës, mukozës dhe sclera). Gjithashtu njollë rëndësishëm i feces dhe urinës. Për të konfirmuar cholecystitis ose hepatitit duke përdorur ultratinguj e sistemit hepatobiliary. Ajo tregon shenja të inflamacionit, dhe mund të zbulojë gjithashtu gurë në cholelithiasis. Preferencë e parë i është dhënë trajtim konservativ: barnave anti-inflamator, antibiotikët, mjete gepatoprotektoram bile (jo në rast të sëmundjes gur tëmthi). Nëse nuk ka efekt të trajtimit apo numri i madh i gurëve të mbajtur cholecystectomy, dmth heqja e tëmthit.


Dhimbja mund të jetë një shenjë mbi çështjet e duhur me personin e duhur në veshka ose në uretër. Shpesh kjo patologji është shoqëruar me ndryshimet e urinës (kjo mund të bëhet me baltë nga përmbajtja e mukusit dhe bakteret), ethe dhe uchaschenyyamy urinar. Për të konfirmuar diagnozën e uretritin ose pyelonephritis (inflamacion i veshkave ose uretër, përkatësisht) dhe me ultratinguj duhet të bëhet për të kaluar urinë (totale dhe nëse specifike e nevojshme - trohstakanna provë, studim nechyporenko etj).

Shpesh, kjo foto jep apendiksit. Ajo fillon me dhimbje barku, dhe nganjëherë ajo mund të ndihet edhe në krye të stomakut. Gradualisht, dhimbja shkon poshtë dhe të rritet. Për apendiksit është karakterizuar edhe nga ethet, humbje e oreksit, të përzier deri në të vjella. Një tipar karakteristik - një rritje në temperaturën në rektum. Për të konfirmuar diagnozën kërkon kirurg provimit i cili zbulon muskujt e barkut, dhe shenjat karakteristike të tensionit të apendiksit. Trajtimi i apendiksit - operative. Në gratë, shkaku i dhimbjeve në bark të drejtë dhe pala mund të ketë probleme gjinekologjike. Për shembull, shtatzëni ektopike. Në këtë rast, veza e fekonduar rritet dhe nuk zhvillohet në mitër dhe tubin fallopian. Si rritja e saj ajo shtrihet tub, duke shkaktuar dhimbje. Rezultati përfundimtar i këtij shteti është tuba hendekut, humbje masive të gjakut në rastin e kujdesit mjekësor vonuar edhe në vdekjen e gruas. A nuk duan të trembë ju, por ne kemi nevojë për të kuptuar seriozitetin e situatës.


Për të përjashtuar shtatzëni ektopike duhet të kryejë me ultratinguj e legen dhe tubat fallopian shikimit. Nëse konfirmimi i diagnozës kryhet operacioni. Ndonjëherë ju mund të kaloni zonat heqjen ndërhyrje, por shpesh heq të gjithë tub. Një tjetër pas, dhimbje fije dhe dhemb mund të jetë një shenjë e adnexitis kronike, dmth tub inflamacion (djathtas). Shpesh ajo provokon izolim, mucous ose Muco-qelbëzuese, dhe ethe dhe përkeqësimit të shëndetit. Ndihmojë konfirmojnë testin e gjakut diagnoza (ndryshimet inflamatore), ultratinguj legenit dhe shpifjeve vaginale. Prandaj ju bëjë thirrje për të mos e humbni kohën tuaj dhe të konsultoheni me mjekun!