Dhimbje në qafë


Pakëndshme, nganjëherë të dhimbshme, dhimbje në qafë mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje të rëndë, veçanërisht nëse dhimbja ndodh shpesh dhe zgjat një kohë të gjatë. Në qoftë se kjo duket në mënyrë sporadike dhe pa simptoma shoqëruese, ajo sigurisht është një reflektim i stresit, lodhjes.
Llojet e dhimbjeve në shpinë dhe shkaqet e tyre
Konsideroni shkaqet e dhimbje qafe dhe sëmundjeve të mundshme:
osteokondroza mund të ketë dhimbje të ngrirë në kokën e tij, shkatërrimtar, squeezing dhimbje. Ajo shpesh vjen për shkak të overexertion e muskujve, kokës pozicion të gabuar. Shoqërues simptomat - humbjen e dëgjimit, "vello" para syve të tij.


Në praninë e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk ndonjëherë zhvillon migrenë qafës së mitrës kur ka një të mprehtë, të mprehtë, djegia dhimbje në qafë, të shtrihet në tempujt dhe zona ballë. Megjithatë, duket tringëllimë në veshët, vizionin e paqartë.
spondylitis qafës së mitrës (Inflamacion i nyjave kurrizore) e dominuar nga dhimbje në qafë, shpatulla, klavikul, përhapet në zonën e qafës. Ashpër reduktuar duart e mobilitetit.
Qafës spondylosis - një sëmundje e lidhur me komunikimin degjenerim kockave, outgrowths rritjes në rruaza (zakonisht, këtë moshë të lidhura me ndryshime). Reduktuar lëvizshmërinë e qafës së mitrës, ka një dhimbje të përhershme ose afatgjatë në qafë që mund të lëvizin në zonën e syve, veshëve.


Simptomat:

 • Simptomë kryesor i myositis qafës së mitrës - zymtë, e shurdhër, dhemb dhimbje në qafë dhe shpinë dhe në mes të xhades blades. Duket më shumë dhimbje në njërën anë. Mioziti (inflamacion i muskujt e qafës) quhet hipotermi, aktiviteti i tepruar fizik, dhe të tjerët.

 • Myoheloz shoqëruar me dhimbje të butë në shpinë, qafë, shpatulla, marramendje. Kjo sëmundje është e lidhur me qarkullimin e gjakut në muskujt e qafës.

 • Në qoftë se të shtënat dhimbje në qafë, të mprehta, djegie, të mprehtë, i madh zverku nervore nevralgji yyazytsirnist (inflamacion). Ajo periodikisht ndryshuar në një shurdhër, dhimbje të shtypur në pjesën e pasme që i jep në prapa, nofulla. Arsyeja - hipotermi, ftohjet dhe sëmundjet e shtyllës kurrizore.

 • Kur presioni i gjakut (hipertension) ndodh shpërthyer, dhimbje të ngrirë në kokën e tij. Ndonjëherë duke arritur një vlerë prej 300 presionit shkakton dhimbje në lokalyzyruyuschuyusya qafë dhe shkon në pjesë të tjera të kokës. Veçanërisht ankesat e shpeshta të shurdhim në kokë pas fjetur.

 • Malocclusion Neyspravlennoe tej kërcënon shkaktimin e shkeljeve të shëndetit, domethënë, ajo mund të jetë dhimbje e lehtë në qafë, pranë veshit dhe parietal dhimbje. Dhimbje të tilla shpesh të gjata, të zgjeruara në mbrëmje.

 • Ka edhe dhimbje profesionale që shpesh ndodhin në njerëzit që bëjnë punë malopodvyzhnuyu, duke qenë një kohë të gjatë në të njëjtin pozicion. Këto dhimbje topit, e gjatë, dobesuar kur rritur kokën, fërkoni zonat problematike.

 • Dhimbje në qafë mund të jetë një karakter të ndryshëm për shkak të stresit të papritur, sidomos në gratë mbi 30 vjet.


 • Dhimbje në qafë - trajtim


  Tani të shohim se si ju mund të eliminojnë ose të lehtësojë dhimbjen në qafë.
  Ekspertët për të ndihmuar të bërë diagnozë të saktë - terapist, neurolog, traumatologist, kardiologun, mjek.
  Në varësi të diagnozës caktuar trajtimin, dhe dhimbje në qafë mund të tërhiqen pas një kurs të masazh, terapi manuale, fizioterapi (electrophoresis, terapi magnetike, terapi me ultratinguj), terapi fizike. Në raste më të ndërlikuara kërkojnë mjekim.

  Lehtësimin e dhimbjeve në qafë ndihmon vijon:

 • ventilim, dhomë Humidification, duke eliminuar rritjen zhurmën dhe të ndritshme;

 • masazh drita e rajonit zverku;

 • aplikoni një kompresë me pjesën e prapme të lë lakër;

 • TEAS bimor (gëlqere, nenexhik, i urtë);

 • fle mbi jastëk ortopedike.