Prapa dhimbje poshtë belit


Në dhimbje më të ulët mbrapa në vendet evropiane janë ankuar rreth 30% e pacientëve të kthehet për mjekët me simptomat e dhimbje prapa.
Mosha e pacientëve me një gamë të gjerë - 30-60 vjet. Dhimbje më të ulët mbrapa është një simptomë nonspecific dhe mund të ndodhë në sëmundje të ndryshme.

Shkaqet e dhimbje më të ulët mbrapaPër të përcaktuar shkakun e vërtetë të dhimbjes më të ulët mbrapa, duhet të i kushtoj vëmendje për natyrën e dhimbjes dhe simptomave shoqëruese.
Osteokondroza
Shkaku më i zakonshëm i dhimbje më të ulët mbrapa - një gjë e shëmtuar e nyjet e rruaza të ulët. Kërc osteokondroza zbutur, prishen, dhe pastaj të rritet rritje që mund të përmbledh nervat.

Sepse compression nervore ndodh një dhimbje të mprehtë në shpinë poshtë belit, të cilat mund të japin shumë më përtej tij. Ajo ka një karakter dhe rritje të papritur në trafik. Gradualisht dhimbje në osteokondroza bëhet e përhershme, nëse sëmundja është infektimi nuk trajtohet.
Sëmundjet gjinekologjike
Dhimbje më të ulët mbrapa në gratë mund të ndodhë për shkak të inflamacionit dhe infeksionet e legenit me gonorre, klamidia, etj
Të shkaktojnë dhimbje të tilla në gratë mund të jenë fibroids mitrës, e cila është e lokalizuara në mes të muskujve.
Një tjetër arsye lidhet me gjinekologu, dhe është tërhequr dhimbje poshtë belit - është shtatzëni ektopike.

Për shkak të seriozitetit nga shkaqet e mundshme të këtij simptomë, gratë duhet të trajtohen me kujdes të madh dhe vëmendje për shëndetin dhe për të analizuar nëse parregullsitë në ciklin menstrual, ose të përcaktuar nëse shtatzëni normale nga tregues të tjerë.
Kancer
Kur kanceri rruaza dhe palca kurrizore, dhimbje të bëhet gradualisht më të shpeshta dhe intensifikuar.
Thyerje e rruaza
Kjo shkaku i dhimbje më të ulët mbrapa për shkak fillore rruazë trauma fizike, e cila është diagnostikuar me lehtësi nga simptomat dhe me anë të X-ray - dhimbje në këtë rast ka një akute të mprehtë, dhe personi apo ngujuar plotësisht ose kufizuar në lëvizjet e tij dhe pushtimit të pozicion të caktuar (i ulur, shtrirë).

Me trajtimin e duhur dhimbja zhduket, por dhimbje yyazytsirni mbetur dhemb në natyrën e parakohshme e asistencës së dhënë.
Sëmundje e traktit gastrointestinal
Akute dhemb mbrapa më të ulët mund të ndodhë në kundërshtim me traktin gastrointestinal - apendiksit dhe pengimi zorrëve, dhe kapsllëk të rënda.
Në këtë rast, dhimbje në bark dhe u përhap në rajonin më të ulët mbrapa.
Sëmundje renale
Dhimbje më të ulët mbrapa prapa djathtë apo të majtë në prani të temperaturave të larta mund të themi se arsyeja për këtë - ndërprerë veshkat. Në të njëjtën kohë, në këtë rast, ka simptome të tjera - ënjtje të indeve, dobësi, çrregullime të urinimit.

Sëmundjet inflamatore Noncommunicable
Në artrit reumatoid, spondylitis Spondylitis dhe sindromi Reiter mund të përjetojnë dhimbje në shpinë të ulët për shkak të inflamacionit. Në mënyrë tipike, dhimbja për këtë arsye kursimit ilaçe nga substanca NSAID.
Crick
Gjithashtu, dhimbje në pjesën e prapme më të ulët mund të jetë për shkak të shtrihen muskujt mbrapa pas punës përsëritura monoton fizike ose kryerjen stërvitje komplekse pa përgatitje.
Shpesh kjo simptomë mund të ndodhë në njerëzit që kanë pushtuar prej kohësh një pozicion i vështirë.

Scolliosis
Kur scoliosis cila përparon, një person mund të ndjeni dhimbje të vazhdueshme bezdisur në të ulët mbrapa. Kjo është kompensuar disqe kurrizor që të irritojë rrënjët nervore.
Scoliosis është e shoqëruar me dhimbje në devijimin e 3 dhe 4 shkallë që korrespondon me 26-50 gradë kënd dhe 50 gradë respektivisht.