Dhimbje të përbashkët pas grua shtatzënisë


Çdo përbashkët e ka drejtimin e saj të lëvizjes. Duke shkuar përtej se normalisht gjithmonë shkakton probleme. Por a është e mundur, i edukuar një fëmijë, nuk te trupezuar me mbeshtjelljen? Le të flasim për temën e dhimbje të përbashkët pas grave të shtatzënisë.
Gjatë shtatzënisë, lindjes dhe ushqyerjes me gji ngarkesës shtesë të gjithë trupi i gruas i nënshtrohet. Merr dhe nyje. Për të kuptuar pse ndodh kjo, ne duhet të kuptojmë se si ata punojnë. Nyjeve - lëvizin kockat komponimet - formuar sipërfaqen kyçeve të eshtrave dhe të kyçeve zgavër. Brenda ajo ka enët e gjakut, por është lëngu transparent i trashë (synovial), e cila lehtëson fërkime. Nuk janë kërc kyçeve, dhe në zgavrën e përbashkët gju - disqe të rrumbullakëta dhe Gjysmëhënës formë pjatë - menisk. Ata kryejnë disa funksione: promovojë pozicionet e ndryshimit dhe të amortizojë goditjen.Rrethuar joints, muskujt dhe ligaments që ndihmojnë ata të mbajë kockave në një pozicion të caktuar, kur ndryshon pozicion. Nëse afati i veprimit është i tejkaluar, "asistent" të humbasin fuqinë, dhe të përbashkët është plagosur. Ashpër vendosur për të mbështetur fëmijën, nëna mund të ndjeni dhimbje të forta në të përbashkët - kjo manifestohet simptomë e parë alarmante.

Arthritis - përcaktimi kolektive e sëmundjeve të përbashkët. Nga përkufizimi shtrihet 150 varieteteve të sëmundjes, dhe ato janë lezione inflamatore përbashkëta (synovium, kërc, kapsula, ligamenteve). Por çdo patologji vetë karakteristikat, shkaqet dhe trajtimi regjim.


Zakonisht problemi zhvillohet gradualisht, së pari për shkak të mbingarkesa e dhimbjes afatshkurtër shfaqet në një nga nyjet. Për shembull, gju ose hip për shkak të një rritje të konsiderueshme në peshë gjatë shtatzënisë. Nëna shtatzënë më shumë gjasa nuk do t'i kushtojë vëmendje në siklet. Pas lindjes, dhimbje fëmija zhduken dhe të harrohet. Por përbashkët ka lëvizur në zonën e rrezikut - muskujt dhe ligaments që e mbështesin atë, hyperinflate. Çdo provokim (heqjen karrige me rrota të rënda, hipotermi gjatë shëtitje të gjata) mund të çojë në komplikacione, përsëri dhimbje dhe të bëhet kronike. Ajo nuk ka gjithmonë të tregojë vendin e origjinës. Zonat e prekura mund të jetë e vendosur në një organi tjetër. Për shembull, trauma hip mund të përgjigjet në dhimbje në gju. Ndonjëherë shkaku i tensionit në nyje të duken më të thellë: sup jep dhimbjen e nevralgji dhe inflamacion të mushkërive, duke vuajtur me mollaqe Endometrioza.


Shkaqet e sëmundjeve të nyjeve janë shumë të ndryshme. Më të mirë studiuar faktorët tjerë infektive. Ata mund të bashkohet pas ARI fortë apo grip. Nga fokusi kryesor i mikrobeve përmes gjakut dhe limfatike anijeve të transferuar të përbashkët. Zhvillimi i llojeve të tjera të artritit gjithashtu të ndikojë në sëmundjet e brendshme. Për shembull, mund të shkaktojnë alergji reumatizma dhe artriti. Hormonale ndryshon trupi në tremujorin e parë të shtatzënisë ndonjëherë bëhet një pretekst për artrit endokrine (akromehalycheskaya dhe artropati diabetik). Vrull e enëve të gjakut në toksikoz të çojë në çrregullime të qarkullimit të gjakut, duke përfshirë enët e gjakut pranë përbashkët. Si rezultat, të përbashkët nuk merr substancat e nevojshme për jetën.

Ushqimi, e ndjekur nga një grua gjatë laktacionit, mund të ndikojë edhe në joints. Në një përpjekje për të siguruar që përbërja e qumështit të gjirit ka rritur pjesën e proteinave, një grua përdor shumë më shumë ushqime të kafshëve proteina që përmbajnë purines. Sistemi urinar copes keq me largimin e tyre nga trupi, substanca të grumbulluar dhe janë depozituar në nyje. Ky faktor bëhet pikënisje për zhvillimin e artritit.

Gjithashtu, në qoftë se një fëmijë është gjetur reaksion alergjik të vitaminës C, nëna do të duhet për të eliminuar nga ushqimet tuaja dietë me përmbajtje të lartë të këtij elementi. Ndryshime të vogla në këto menutë do të përfitojnë, dhe nëna e tij do të jetë në rrezik për zhvillimin e artritit për shkak të mungesës së vitaminës C. Pa marrë parasysh se sa të ngarkuar grua e re rritjen e një fëmijë të vogël, ndjenja dhimbje në të përbashkët, ajo duhet të kërkojnë kujdes mjekësor dhe të shqyrtohen.


Arsyeja për ankthit të lartë është një nga simptomat e mëposhtme:
- Dhimbje të përbashkët zgjat më shumë se një jave;
- me dhimbje shënuar skuqje ose ënjtje në të përbashkët;
- lëvizshmëri të kufizuar të përbashkët se gjashtë muaj;
- ishte trauma (shembje të rënda, frakturë kockave, vjeshtë);
- mëngjes gjithmonë dhemb joints sindromi dobëson gjatë ditës;
- ënjtje përreth kockave nuk të kalojë nëpër shtatë ditë;
- gjithmonë e mban ethe, të dridhura shpesh shfaqet.


Mënyrat për trajtimin e artritit shumë. Së pari, mjeku duhet të hiqni dhimbjen, atëherë një kurs të terapisë dhe rehabilitimit. Zgjedhja e drogës për të ndihmuar gratë gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, gjithmonë e kufizuar në mënyrë rigoroze. Shumë ilaçe tradicionale për lehtësimin e dhimbjeve (analgesics), edemë (ilaçe steroide) dhe spazma (antispasmodic, relaxants muskujve), këto raste nuk përshtaten. Mënyra më efektive për të hequr qafe dhimbje shtatzënë përbashkët janë ushtrime të veçanta, në vend, që shtrihen dhe relaksim të muskujve. Për shembull, dhimbje në gju të ndihmuar në lehtësimin këtë ushtrim: Qëndroni me katër këmbë dhe bëj back up (si një mace), një gënjeshtër minutë poshtë dhe të përkulur mbi bërryl e tij, ngre këmbët deri për të rritur rrjedhjen e gjakut në gju. Jo keq ndihmon not dhe ujë gjimnastikë.


Mjeku mund të këshillojë decoctions dhe infusions e bimëve. E listës së përgjithshme të bimëve që të lehtësojë dhimbjen e artritit, janë të përjashtuara ato që mund të shkaktojë gjakderdhje (hithër) dhe kontraktimet e muskujve të mitrës (urtë). Jo bimëve të përshtatshme që rrisin mbrojtjen e trupit (Wort Shën Gjonit) dhe që përmbajnë substanca toksike (baltë, Oman).