Dhimbje në shpinë qafës së mitrës


Një njeri i cili rregullisht ndjen dhimbje në shpinë qafës së mitrës bëhet nervoz dhe i nevrikosur. Shpesh dhimbje shoqërohet me nauze, marramendje dhe lëvizshmëri të reduktuar. Çfarë ndodh nëse ju keni dhimbje në rajonin e qafës së mitrës? Para së gjithash, të gjetur shkakun!

Si për të hequr dhimbjen e osteokondroza qafës së mitrës?Shpinë qafës së mitrës përbëhet nga shtatë rruaza, të dy të lartë të ketë një strukturë të veçantë që na lejon të anim kokën përpara, prapa dhe në anën. Kjo - i gjithë vendi lëviz shpinë, dhe për këtë arsye më të rrezikuara. Në rajonin e qafës së mitrës më shpesh se në të tjera vërejtur:


 • shtrihen;

 • dëmtimi;

 • Ndryshimet degjenerative të disqe intervertebral;

 • artrit;

 • arthrosis.


 • Megjithatë, shkaku më i zakonshëm i dhimbje qafe - dhimbje të ulët mbrapa. Kjo sëmundje çon në kufizime të rëndësishme të lëvizjes së qafës, tipar të saj kryesor - dhimbje dhemb, rënduar nga një pozicion të caktuar të kokës. Dhimbje të tilla të shpinë qafës së mitrës - një sinjal se është koha për të parë një specialist. Përdorin shërbimet e një chiropractor dhe healers tradicionale para MRI është bërë, ose të paktën disa projeksione X-ray, nuk mund në çdo rast. Nëse osteokondroza komplikuar hernias, një veprim i gabuar mund të shkaktojë paralizë masazh.

  Zakonisht mjeku osteokondroza përshkruan një trajtim:

 • analgesics për të eliminuar dhimbjen;

 • NSAIDs kthehen për lëvizshmëri;

 • chondroprotectors të forcojë kërc dhe disqe intervertebral;

 • ushtrim terapeutik për parandalimin e përsëritjes.


 • Trajtimi i dhimbjeve në shpinë qafës së mitrës


  Nëse mundësia e kujdes të menjëhershëm mjekësor atje, ju mund të lehtësojë disi gjendjen më vete. Ndjenja e një dhimbje të mprehtë në qafë, apo dhimbje në departamentin qafë-sup, ju duhet të shkarkoni rul me peshqir vaske, rreth 15-20 centimetra në diametër, shtrihen në dysheme mbi kurrizin e tij dhe vë banesë në vendin pllakë e presës tipografike nën qafë fiziologjik Bending. Në këtë pozicion, dhimbje duhet të largohem. U lirua? Kështu, problemi mund të zgjidhet më vete. Hiq dhimbje në këtë rast do të Menovazyn dhe ndonjë ilaç tjetër anti-inflamator. Në të ardhmen, ju do të duhet të kthehen ish lëvizshmërinë rruaza qafës së mitrës dhe për të forcuar muskujt pak. Thjesht ndiqni këto rregulla:


 • Mos rri për kohë të gjatë në një pozitë të pakëndshme, nga koha në kohë të ndryshoni pozicionin e trupit gjatë operacionit.

 • Çdo orë ose dy të bëjë një të vogël të ngrohtë-up - Mahi duart, kreu i zoti kthyer nga njëra anë në tjetrën dhe tilts përpara dhe prapa. Këto ushtrime nuk janë vetëm të dobishme për shpinë, por edhe rritjen e qarkullimit të gjakut të trurit, të përmirësuar vizionin.

 • Hani më shumë jellies, pelte dhe ushqime të pasura me pektin.

 • Fjetur në një jastëk të ulët, por të fortë.