Dhimbje stomaku - çfarë duhet të bëjmë


Kur dhimbje stomaku nuk le të shkojë, shtrohet pyetja - si për të trajtuar atë dhe çështje veçanërisht akute kur diagnostikuar njohur përfundimisht.
Në këto raste, gjatë janë analgesics fortë, e cila muffles dhimbjen, por nuk ndikon shkakun, dhe për këtë arsye ekziston një nevojë për të marrë ato përsëri dhe përsëri.
Para se të sqaroj këtë pyetje duhet të shënohen në mënyrë të përhershme të marrë analgesics nuk është i rekomanduar, veçanërisht në qoftë se ata kanë një efekt të fuqishëm. Ata mund të shkaktojë shumë efekte anësore, dhe kaotike dhe të pakontrolluar marrjes herët a vonë të çojnë në varësisë, të cilat dobësojnë efektin e drogës për ndalimin e dhimbjes.


Trajtimi i dhimbje të forta në stomak


Pra, gjëja e parë për të bërë për të eliminuar dhimbjet në stomak - është për të zbuluar shkakun. Fakti se disa sëmundje mund të jetë shkaktuar nga njeriu normal orar, dhe ai, duke mos ditur se ai do të përkeqësojnë gjendjen e tij.
Gastrit - një sëmundje shumë e zakonshme, e cila në dhjetë vitet e fundit shumë të rinj. Ajo mund të jetë kronike, dhe në çdo usuhublyayuschem aktivizuar faktor dhe për të gjetur fazën akute. Ndër simptomat e tjera, gastrit shoqëruar me dhimbje dhe më larg nga fillimi i sëmundjes, dhimbja bëhet intensive.

Kur gastrit është e rëndësishme për të ndjekur dietë. Në fakt, ajo është shtyllë e trajtimit, dhe nëse trupi është i ri, ai do të shërohet vetë, me përjashtim të disa produkteve nga dietë - kafe, çaj të fortë, aromë, skuqur, ushqim të thata, turshi dhe përbërës të tjerë që ndikojnë irrituese për të mukozës.
Prandaj, të kuptuarit e situatës gjatë gastrit akut i dehur aksidentalisht një filxhan kafe mund të shkaktojë dhimbje të forta. Në këtë drejtim është e rëndësishme gjatë dhimbje në stomak për të organizuar një bazë për trajtim - vidyazykatysya e "agresive" produkte.

Nëse i shqetësuar në lidhje me dhimbjen e natës në stomak, trajtimi, duke përfshirë dietë luan një rol vendimtar për shkak se ajo është një nga simptomat kryesore të ulcera peptike. Dhimbje në Ulçera në stomak - kjo nuk është simptomë më e vështirë, por nëse merret në trup gjatë akute neglizhent, ne mund të arrijmë pasoja të ardhur keq.
Kështu, bazë në trajtimin e akute, dhemb, prerja, dhimbje e shurdhër dhe të natyrës tjetër është për të sqaruar shkaqet dhe dietë, bazuar në ushqime të buta, i cili eliminon të nxehtë, të ftohtë, aromë, i kripur dhe i tymosur.

Trajtimi i ilaçeve dhimbje në stomak


Në dhimbje akute në stomak medikamente të trajtimit janë nganjëherë të nevojshme. Për shembull, në qoftë se ulçerë nuk ndihmon analgesics, atëherë personi mund të ndodhë goditje të dhimbshme.
Për të lehtësuar drogës shtetit përdorur Maalox ose analoge të saj. Medicines enveloping muret e stomakut dhe ul aciditetin, e cila është predha bezdisshëm faktor. Këto pilula nuk mund t'i atribuohet të dobishme, ata kanë shumë efekte anësore, por si një udhëtim emergjente te mjeku mund të jenë të dobishme.

Edhe disa ilaçe (me recetë të lëshuar nga i kuq) - Ranitidina. Ky mjekim më Kundërindikimet dhe kjo mund të jetë me të vërtetë i rrezikshëm, dhe se ajo është marrë vetëm me recetë. Nëse drogës ishte administruar dhe marrë më parë, ju mund të pini në situata të tilla.
Trajtimi dhemb dhimbje në stomak ankorua përdorimin e drogës Nospanum. Të rriturit caktojë dy tableta menjëherë. Ilaçe efektive në qoftë se tortura dhe antispasmodic dhemb dhimbje.

Trajtim bimor për stomak dhimbje


Kur inflamacion i rreshtim stomak treguar kullosa që nuk provokojnë aciditetin dhe veprim anti-inflamator. Këto përfshijnë kamomil, i cili është brewed si një çaj dhe të marrin jo më shumë se 1 filxhan në ditë, të ndarë në tre faza.
Gjithashtu në dhimbje në stomak pije dobët një zierje e leh lisi. Ky mjet ka një veprim qetësues dhe baktericid.