Tailbone dhemb - Shkaqet


Gjithmonë frustruese kur diçka dhemb. Tailbone veçanërisht të pakëndshme dhe të vështira kur lënduar. Dhimbja mund të jetë krejtësisht natyra të ndryshme dhe të ndodhin më shpesh në mënyra të ndryshme. Kjo është një gjë, nëse kopchyk lënduar pas një rënie. Kjo arsye, së paku, është e qartë dhe e kuptueshme, por kur dhimbja shfaqet nga askund dhe dhemb, pa lënë të kalojë, ditën apo natën

Çfarë mund të dëmtojë coccyx?Përcaktojë shkaqet e vërteta në të cilat tailbone lënduar, pothuajse e pamundur. Edhe një mjek mund të bëjë një diagnozë të saktë vetëm pas një ekzaminim të plotë dhe analiza. Në fakt, në qoftë se tailbone dhemb, shkakton ndjenja të pakëndshme mund të ndryshojnë. Dhe këtu janë disa nga faktorët më të zakonshme:


 • Kockave Ischium mund të dhemb pas traumave.

 • Në disa gra, parehati në coccyx ndodhin pas lindjes së vështirë (p.sh. nëse fëmija ka lindur mjaft i madh).

 • Shpesh dhimbje në coccyx janë shenja të problemeve me shpinë. Pinching mbaresa nervore zhvendosjen e rruaza dhe disqe, dhimbje të ulët mbrapa - të gjitha të cilat mund të shkaktojnë dhimbje në coccyx.

 • Nëse coccyx lënduar, gjithashtu mund të shkaktojë probleme me sistemin urinar, nervat e legenit, muskujt dhe kockat.

 • Sëmundjet infektive dhe tumoret - shenja më e rrallë që kjo është e vërtetë, gjithashtu, nuk mund të zbritur.


 • Gjithashtu, coccyx mund të merrni të sëmurë e njerëzve aktivitet puna e të cilëve është e lidhur me një mënyrë jetese i ulur, për shkak të hipotermi ose pamjen e hemorroide. Ndonjëherë kapsllëk dhe probleme zorrë mund të shkaktojnë simptoma.
  Me sa duket, arsyet janë të shumta, ata janë të gjithë shumë të ndryshme dhe mjaft komplekse. Prandaj, menjëherë pas zile e parë alarmante është e mirë për të shkuar në pritje të neurolog apo terapisti.

  Pse lënduar tailbone në gratë shtatzëna?


  Shumica kopchyk lënduar me seksi i bukur. Edhe pse mjekët duhet të trajtojnë rregullisht nga koktsyhodynyy (kjo është emri i këtij telash) burra, gra kërkojnë ndihmë disa herë më shumë. Më shpesh vizitohet nga neurologë të grave në pozitë.

  Nëse ju e kuptoni se pse gratë shtatzëna kanë më shumë gjasa se të tjerët, tailbone dhemb, shkakton sëmundje kryesisht qëndrojnë në faktin se qendra e gravitetit të trupit të një shtatzënë zhvendosur pak në të djathtë dhe në zonën sakrale. Për shkak të stresit të madh se zakonshme dhe duket dhimbje të pakëndshme.
  Simptomet kryesore koktsyhodynyy
  Sigurisht, siklet dhe dhimbje në coccyx - tiparet kryesore të kësaj sëmundjeje të pakëndshme. Dhimbje mund të mundosh përhershme ose sulmeve. Ndjesi të dhimbshme mund të ndodhë kur ulur, dhe në qoftë se në këmbë, dhe madje edhe kur pacienti është në pushim. Dhimbja mund të jetë akute dhe dhemb. Në disa pacientë ajo ndalon në vetvete, ndërsa të tjerët kanë për të marrë qetësues, ju lutem.

  Përcaktoni se çfarë shkaku tailbone lënduar kur ulur, mund të vetëm profesional, me të-dhe duhet menjëherë të ndajnë ndjenjat dhe dyshimet e tyre.
  Treat koktsyhodynyyu në disa mënyra:

 • Metoda Ilaçet përfshin përdorimin e antibiotikëve dhe mjekim dhimbje.

 • Masazh dhe fizioterapi shpejt të hequr dhimbjen.

 • Jo tepruar në disa raste, ushtrim terapeutik.

 • Chiropractic dhe akupunkturë është përdorur shpesh dhe konsiderohet trajtim efektiv për coccyx sëmundjes.


 • Pas eksperti përcakton se çfarë dhemb coccyx kur ulur, dhe do të rekomandojë një kurs të trajtimit, ju mund të diskutojnë me të mundësinë e trajtimit të metodave popullore.