Ajo dhemb sulm pyata dhimbshme


Dhimbje kur ecin dhe nganjëherë në pushim, çalim dhe pamundësisë ndonjëherë absolute të ecin normalisht - se pasojat e dhimbje të forta në thembra e këmbë. Një numër i madh i njerëzve vuajnë nga kjo sëmundje, veçanërisht në lidhje me moshë mesatare dhe të vjetër. Cila është arsyeja për këto dhimbje të tmerrshme, pse lënduar një shkel lënduar thembra normale? Kjo mund të jetë bazat e ndryshme, por më të zakonshmet janë prania e Spurs thembra, microtrauma ndaluar tendosje të tepruar, këpucë krahasohen gabimisht dhe disa arsye të tjera.


Nëse ju keni një thembra lënduar, kujdes shikoni në këpucët e tij, sepse kjo pjesë e veshjeve mund të jetë arsyeja që ju lënduar sulm. Duke zgjedhur këpucët duhet të trajtohen me seriozitetin më të madh, si i papërshtatshëm, cilësi të dobët, këpucë pajisur në mënyrë të paligjshme mund të shkaktojë dhimbje, jo vetëm në zonën e thembra, por e gjithë këmbë si një e tërë dhe madje të ndikojë negativisht në shpinë.

E tepërt ose të shpërndara në mënyrë jo aktivitet fizik - një nga më të zakonshme shkaqet trazirat e kockave dhe ligament këmbë aparatit. Kjo mund të ndodh për shkak të lëndimit, sjellje, duke rezultuar në një zhvendosje të qendrës së gravitetit, e cila nga ana çon në një nxitje thembra.


Nëse ju keni një thembra lënduar dhe të dëmtojë ju hap mbi të si arsye të mundshme në vijim:
Kur inflamacion dhimbje pjezë Akilit mund të lokalizuara mbi thembra e këmbë prapa kur dhimbja e këmbës dhe ndjerë nën thembra, mund të thuhet se ka një plagë e thembra pjezë.

Dhimbje thembra mund të lindin nga një dëmtim gilcë. Këto dëmtime mund të shtrihen dhe gilcë këputje ndodhin për shkak të mbingarkoj ata, që ra fjala, mjaft shpesh është rezultat i veshur këpucë me takë të lartë. Strain i tepruar në tendons mund të ndodhë për shkak të një këmbë të gjatë në praninë e këmbëve të sheshtë.


Ajo dhemb dhe kjo dhemb hapin e pestë mbi të dhe gjithashtu për shkak të mavijosur kockave thembra në lidhje me të cilën zhvillimin inflamacion indeve që të bashkëjetoj tjetër për të. Shpesh kjo ndodh kur u hedhur nga një lartësi dhe ulje në thembra. Dhimbja në këtë rast djegie dhe rritet nëse hapi i pestë.

Mjaft të zakonshme kur pesë ndezur nga disa infeksione, duke përfshirë edhe sëmundjet seksualisht të transmetueshme (gonorrea, klamidia, etj) me artrit reaktiv dhimbje thembra janë shumë të fortë dhe nuk ndalet edhe në pjesën tjetër, sidomos ata të pakëndshme kohë të natës, kur dhimbja është e pamundur për të fjetur.


Disa herë dhimbje në këmbë ndodh për shkak të inflamacionit, e cila është lokalizuar në zonën e thembres për përdhes, sëmundjet spondylitis, artriti psoriatic dhe është një nga simptomat e sëmundjes përbashkët.

Të gjitha më lart janë mjaft shkaqe të shpeshta të pse takë të lënduar dhe të dëmtojë të hap në këmbë, por ndoshta sëmundjet më të zakonshme që kanë këto simptoma janë të shputës shputës dhe thembra e nxit.

Shputës vetme mund të ndodhë për shkak të shpeshta ndaluar te trupezuar me mbeshtjelljen, kjo ndodh shpesh në njerëz puna e të cilëve është vazhdimisht në këmbët e tyre. Dhimbje në tabelë mund të ndodhë për shkak të këpucëve të pakëndshme dhe një aktivitet të mprehtë rritje fizik. Vula ind lidhës që drejton një rrip të gjerë e këmbë njeriu calcaneus për eshtra të vetëm dhe metatarsal janë tabelë shputës. Pesë duke filluar për të marrë të sëmurë, si rezultat i inflamacionit të tabelë shputës në pikën ku ajo bashkohet kodrës pyatochnomu.


Ndoshta vizita më të shpeshta pretekst për një mjek me ankesat e dhimbje në këmbë kanë nxit thembra. Duke folur thjesht, thembra e nxit - ajo është bërë një kockë në këmbë, e cila çon në inflamacion të tendons. Në mënyrë tipike, thembra e nxit formuar nga kalciumi ndërtojë-up, ajo është edukimi quajtur kështu, dhe ndonjëherë edhe kamë thembra. Një nga simptomat më të rëndësishme shoqëruese nxit takë - një dhimbje të rregullt në atë kohë në mëngjes, dhe me ngarkesa të forta në këmbë me qarkullim të zgjatur. Më të manifestohet në mënyrë të qartë dhimbje kur një person nga një pozicion ulur papritmas mori një pozicion në këmbë dhe jashtë: kjo mund të shkaktojë një të fortë, dhimbje të mprehtë, nganjëherë vetëm i padurueshëm. Ndonjëherë dhimbja fillon si veten e tyre, për asnjë arsye të dukshme dhe vetëm gradualisht prytyhayut dhe ndonjëherë dhimbje të bëhet kronike dhe të fundit për vite në mënyrë që njeriu edhe arrin të mësohemi me ta dhe vazhdon të jetojë me të.


Për shkak se gjithmonë lëndon pestë dhe të lënduar sulmin e saj, një person edhe duke ndryshuar ritmin: ai përpiqet për të ecur në nosochky, duke zvogëluar ngarkesën në thembra. Megjithatë, kjo nuk është një opsion dhe qasje në një mjek është një domosdoshmëri. Në spital, pacienti do të bëhet X-ray e këmbë dhe mjeku mund të saktë të përcaktuar praninë e Spurs thembra dhe dërgoni pacientit për trajtim.

Kur sëmundja është vetëm fillimi për të zhvilluar, nuk është gjithmonë tundimit për t'u angazhuar në vetë, të vazhdojë të rasparyvanyyam, prohrevanyyam, përdorni uthull dhe mjete të tjera popullore. Ne nuk do të mohojë se në kushte të caktuara trajtimi i thembra nxit mjetet juridike popullore mund të japë një rezultat pozitiv, megjithatë, nuk mund të jetë me vlerë duke eksperimentuar.


Në trajtimin tradicional të pacientëve emëruar painkillers për lehtësimin e dhimbjeve dhe rrjedhën e fizioterapi. Shpesh Sigurisht terapi fizike zgjat një kohë të gjatë, nganjëherë një muaj dhe efekti nuk është në mënyrë të shpejtë. Ndër metodat moderne të luftimit thembrën nxit - valë shoku. Kjo metodë e trajtimit është mjaft efektive, por ka një numër të contraindications. Radiologjia është gjithashtu mjaft efektive, por ka efekte anësore. Një alternativë ekstreme është operacioni, aplikuar kur ndryshe i pasuksesshëm.