Dhimbje në zorrë


Ndoshta pak kush mund të thotë se ai nuk e di se çfarë një dhimbje në zorrë. Siklet mund të shqetësojnë momenti më i papritur mund të kujtoj veten vazhdimisht, por më e rëndësishmja - të sjellë siklet të madh në jetën tonë dhe të shkelur ritmin e saj normale.

Gut dhemb - çfarë të bëni?Para së gjithash, çdo ndjenjë e pazakontë në stomak, ajo është konsideruar vlerë se dhimbje e dhimbshme apo dhimbje dhemb mund të jetë për shkak të shumë sëmundjeve jo e lidhur me zorrët. Vizitoni mjekun tuaj të ndihmojë në eliminimin ose identifikuar dhimbje shkakton. Është e rekomanduar për të kërkuar vëmendje urgjente mjekësore në qoftë se ju mendoni:


 • dhimbje të mprehtë, i shoqëruar nga nauze dhe ethe;

 • Dhimbja është natyra e kontraktimet, shoqëruar nga temperaturë të lartë;

 • dhimbje manifestohet në sfondin e kapsllëk ose diarre dhe zgjat tri ditë;

 • prerja therur mprehtë me sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal;

 • Dhimbja e çdo lloji në zonën zorrët gjatë shtatzënisë.


 • Si një lehtësim i përkohshëm mund të marrë antispasmodic, për shembull, një tabletë Nospanum.

  Dhimbje në zorrë - Simptomat


  Si mund ta di se ajo dhemb zorrët dhe janë simptomat tipike? Përveç humbjes së trashë tërthor, shoqërohet me dhimbje dhe peshë në zorrë pas një vakt për të gjitha sëmundjeve të zorrëve karakterizohet nga dhimbje të palidhur të hahet. Simptomat e dhimbshme janë të shoqëruara me mëposhtëm problemet traktin dhe janë karakter i përshtatshëm:


 • Dhimbje barku zorrëve - dhimbje natyra vrullshëm dalin në tkurrje të mprehtë të muskujve të lëmuar të zorrëve. Këto dhimbje të ndodhë në kolit, enterit, enterobioze, helmim. Në disa raste mund të ketë dhimbje neurotike në zorrë. Lehtësim Përkohshme mund të ndodhë pas lëvizjeve të zorrëve.

 • Dhemb dhimbje më pak intensive, por janë të përhershme, mund të rritet me stres, një tym të mprehtë apo kollë. Dhimbje të tilla mund të ndodhin në inflamacion gut, tumoreve, pengimin e zorrëve, vanitet (formimi gaz ndodh me ënjtje rritur dhe dhimbje në zorrë).

 • Tërhequr dhimbje më keq, kur një ndryshim i papritur në pozitë, heqjen e objekteve të rënda, stresin, lëvizje zorrë mund të tregojnë një adhesions zhvilluar në zorrë.


 • Trajtimi i dhimbjeve në zorrë


  Çdo sëmundje ka trajtimin e saj parimor zorrë, dhe mënyra radikalisht të ndryshme nga njëri-tjetri, pavarësisht nga fakti se ajo dhimbje, të njëjtin trup. Ndonjëherë ajo merr sorbent antispasmodic ose për të lehtësuar gjendjen e dhimbshme, dhe nganjëherë kanë nevojë për kirurgji. Nëse shkaqet e dhimbjes në zorrë nuk kushtëzohet nga sëmundje serioze, ju mund të hiqni ato në shtëpi, edhe pse konsultuar më parë me mjekun tuaj:


 • Më shumë gjasa, do të respektojë një dietë për dhimbje në zorrë, obuslovlyvaemыh sindromi i zorrëve nervoz. Para së gjithash, ushqimit që përmban fibra dhe pektin. Këto substanca të përmirësuar peristaltikės.

 • Gjithashtu në disa dhimbje në bimëve ndihmë gut që kanë veti antiseptike dhe anti-inflamator, Wort Shën Gjonit, i urtë, kamomil.

 • Në proceset inflamatore e natyrës infektuese duhet të marrë një kurs i antibiotikëve, e cila do të emërojë një mjek.

 • Nëse dhimbja në zorrë ndjekur nga diarre, është për të mbushur ekuilibrin ujit kripë e trupit, duke marrë një kripur (kripë) zgjidhje.


 • Asnjëherë mos hezitoni të flasin për problemet zorrë mjeku. Për shkak se shkaku i dhimbjes mund të jetë sëmundje shumë të rënda. Vërtetë për të siguruar diagnozën e shpejtë dhe trajtim efektiv dhe hezitimin për të kërkuar ndihmë nga mjekët mund të çojë në pasoja shumë negative.