Dhimbje në fund të barkut gjatë shtatzënisë


Një periudhë e mrekullueshme në jetën e çdo gruaje - shtatzënisë. Kjo pastaj do të jetë e netë pa gjumë, ndjenjat, ankthet dhe shqetësimet në rritjen dhe edukimin e fëmijës. Në ndërkohë, megjithatë, dhe tani ne nuk mund të themi se shtatzëninë - vetëm të lumtur, pritje të lumtur e lindjes së fëmijës. Sigurisht, probleme në gratë shtatzëna - mësipërme çati. Një nga këto shqetësime janë shumë të pakëndshme, ndjenjat e ndryshme nganjëherë të dhimbshme: a mbrapa lënduar, barku, këmbët bymehet, dhe ju nuk e dini se çfarë mund të ndodhë në 9 muaj? Në këtë kohë, e konsiderojnë këtë temë prek më së shumti gratë që janë në një pozitë interesante si dhimbje në fund të barkut gjatë shtatzënisë.


Pa dyshim, çdo grua shtatzënë shumë i shqetësuar se çfarë shteti është trupi i saj, sidomos në bark. Ajo bark për gratë në këtë periudhë bëhet objekt i vëmendjes, të gjithë gjendje e sëmurë në këtë fushë me frikë dhe zemërim vënë re pas shfaqjes, madje jo dhimbje shumë të fortë, mund të shkaktojë panik. Për të gjitha gratë kryesisht vini re: dhimbje në anën e tij të vizituar gjatë shtatzënisë në shumicën e rasteve nuk është një shkak për Sëmundjet serioze, në mënyrë të ndaluar panik, qetësohen. Zemërim i çastit nuk do të ndihmojë, por dëm. Le të kuptojmë pse ka dhimbje në fund të barkut gjatë shtatzënisë.


Ndoshta, është e qartë se gratë shtatzëna nga javët e para fillon të rindërtuar, për t'u përgatitur për lindjen e ardhshme e sakramentit të fëmijës. Ajo është një proces i natyrshëm fiziologjik dhe kjo është e rrallë i plotë pa një shumëllojshmëri e ndjesi të pakëndshme dhe ndonjëherë të dhimbshme. Dhimbje në anën e tij mund të ndodhë në gratë me sprains, me rritjen e fryrje, gratë shtatzëna shpesh ha tepër dhe pak stërvitje dhe si rezultat, ka një problem në zorrë, problemi fillon me karrige. Kjo është në thelb i parëndësishëm, dhe arsyet nuk është e rrezikshme, por le të na e di se në cilat raste duhet të vërtetë për të filluar shqetësuese.


Njeriu barkut - një depo e organeve më të madhe të brendshme, janë të prirur për Sëmundjet e tyre, punën e tyre në këtë apo arsye të tjera mund të jetë i prishur. Shumë mosfunksionimi i organeve të brendshme mund të përgjigjet në dhimbje, të lokalizuara në pjesë të ndryshme të barkut: pjesa e poshtme, të lartë, zona subcostal në të djathtë apo të majtë, etj Nëse dhimbje në anën e gruas kapur në shtatzëni duhet me kujdes të përcaktojë saktësisht se ku dhemb. Nëse dhimbja erdhi papritmas, ajo është akute, të mprehtë, torturues - telefononi menjëherë një "ambulancë". Më mirë të jetë e sigurt, por për të shpëtuar veten nga pasojat e rënda. Duke përdorur duhet të zbatohen edhe në qoftë se dhimbja në anën e tij janë të vazhdueshme, dhemb dhe vazhdojnë për një kohë të gjatë.


Nëse keni ndonjë dhimbje në anën e majtë gjatë shtatzënisë. Anën e majtë të barkut janë stomak dhe pankreasit, një pjesë e zorrëve dhe shpretkës. Shpretka është afër në sipërfaqe dhe në disa sëmundje është shtrirë, duke rritur në madhësi, të cilat mund të shkaktojnë dhimbje në anën e majtë. E rrezikut të veçantë është mundësia e një shpretkës shpërthyer, e cila mund të ndodhë me lëndime dhe disa sëmundjeve (mononukleoza infektive, për shembull). Simptomë që shpërthyer shpretkë mund të bëhet dhimbje të forta përveç pjesën përkatëse të barkut, prania e lëkurës kaltërosh në kërthizë. Pavarësisht nëse një grua është shtatzënë apo jo, ky fenomen duhet menjëherë të sjellë atë në duart e mjekëve.


Dhimbje në anën e majtë mund të shkaktohet nga sëmundje të caktuara të stomakut. Shpesh gastrit është arsyeja se dhimbje e shurdhër dhemb e acarim të stomakut jep krah. Gjithashtu, sëmundje të tilla si ulcera, kancer gastrik gjithashtu shprehu dhimbjen e fortë. Në shumicën e rasteve, gruaja ishte në dijeni të pranisë së këtyre sëmundjeve para shtatzënisë, i cili me siguri duhet të dini një mjek i cili është shtatzënë. Shpesh gjatë shtatzënisë shumë sëmundje fillojnë të përkeqësohen, kështu që ju duhet të dëgjoni ngushtë me dëshirat e trupit të tij.


Nëse keni ndonjë dhimbje në anën e tij të djathtë gjatë shtatzënisë. Në anën e djathtë janë organet vitale si fshikëz e tëmthit, mëlçisë. Sëmundjet e këtyre organeve, ose lëndimit mund të shkaktojë ndjesi të dhimbshme në anën e djathtë. Lokalizimin dhe intensiteti i dhimbjes do të varet nga natyra dhe shkalla e sëmundjes. Për shembull, hepatitit viral, i cili ndikon në mëlçi mund të shkaktojnë dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme. Mëlçisë mund të dëmtojë për shkak të abuzimit të alkoolit, por shpresojmë të dashur zonja tona shtatzëna, ky nuk është rasti juaj.


Ndonjëherë dhimbje në anën e djathtë që rezulton nga dështimi i zemrës, pjesë e gjakut stagnon në mushkëri dhe mëlçi, e cila çon në simptome. Në anën e djathtë mund të ketë dhimbje për shkak të problemeve me fshikëz fshikëz e tëmthit, për shembull, ajo mund të formojnë gurë. Pankreasit gjëndrave organ është përgjegjës për zgjedhjen e lëngje, enzimat, insulinë. Ajo është e vendosur në bark dhe kalon djathta në të majtë. Sëmundja e saj gjithashtu mund të çojë në dhimbje në anën e tij. Sulmet e dhimbjes janë të shoqëruara shpesh me të vjella, vjellje, djersitje.


Në anën e djathtë mund të jetë dhimbje për apendiksit konsiderohet dukuri shumë e rrezikshme. Nëse keni sëmundje dyshuari duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Shtatzëni ektopike është edhe shkaku i dhimbjes në të djathtë. Dhimbje mund të presin për sëmundje të ndryshme infektive.

Dhimbje në anën shpesh vërejtur në gratë shtatzëna në fazat e mëvonshme, nganjëherë ata janë të përforcohet për shkak të nxitje të fetusit. Një grua mund të ndjehen një ndjenjë e trishtim, presion. Nga e gjithë kjo duhet të konstatohet se çdo dhimbje gjatë shtatzënisë duhet të jetë i njohur mjekun.