Dhimbje në duhanpirësit këmbët në një moshë të re


Siç e dimë se pirja e duhanit është e keqe për shëndetin dhe në veçanti e trishtueshme që adoleshentët të fillojnë pirjen e duhanit në moshën 11-12 vjeç, kur ata sapo fillojnë të formojnë në trup dhe këtë herë carcinogens të përfshira në tymit të duhanit, duke përfshirë dhe nikotina, kanë filluar të efekt patologjike në enët e gjakut.
Kjo dëmton sistemin nervor qendror, rrit presionin e gjakut, dhe të gjitha produktet e djegies e duhanit, të cilat përfshijnë rrëshirë, stroncium radioaktiv, duke marrë në gjak të fillojnë për të marrë pjesë në metabolizmin.


Kjo mund të çojë në kancerin e fshikëzës, emfizemë, hipoksi, duke çuar në dështimin e qelizave të trurit. Përveç duhanit irriton rrugët e frymëmarrjes, muret bronke bëhet i brishtë dhe malopronytsaemыmy, duke çuar në bronkit kronik.

Bad se tymi i duhanit, kur të lëshuar në gjak, duke shkaktuar spazma vazhdueshme e enëve të gjakut, veçanërisht të trurit, gjithashtu redukton aftësinë e qelizave të kuqe të gjakut për të dhënë oksigjen të indeve dhe organeve, janë anijet veçanërisht të rrezikuara në periferi, është gjymtyrë të ulët dhe organet e legenit.

Kur dhimbje në këmbë, ne mund të supozojmë që fillon të zhvillohet obliterating endarteritis ose fshirë artrit e gjymtyrë të ulët, sëmundja është e lidhur me shkelje të plotë apo të pjesshëm të rrjedhës së gjakut në arteriet e këmbëve, dhe kjo është për shkak të bllokimit të enëve të gjakut clots ose pllakave aterosklerotike .
Duhanpirësit në një tirazh moshë të re në rritje, ata lëvizin shumë, si dhe muret e brendshme të enëve të gjakut të qetë, gjaku hyn lirisht organet dhe indet.

Kur të rinjtë fillojnë duhanin në muret e brendshme të fillojë të grumbulluar anijet rrëshirë bëhet i përafërt dhe të ngushta, si dhe enët e gjakut humbasin elasticitetin, duke çuar në zhvillimin e arteriosklerozës.

Përveç kësaj, zhvillimi i arteriosklerozës fillojnë të grumbullohen në muret e enëve të gjakut pllaka aterosklerotike, ata të reduktuar lumen e enëve të gjakut në këmbë dhe për këtë arsye të fillojnë të zhvillojnë sindroma dhimbje në muskujt viç, sidomos kur ecin.
Kur clogging e arterieve e ulët personi gjymtyrë fillon të butë dhe ai duket se këmbët e lodhur, ndërsa dhimbja në këmbë të ulët, dhimbje të tilla mund të shpejt të kalojë kur personi është në pushim.

Në një moshë të re ka mpirje në gjymtyrë të ulët, gjatë natës mund të jetë cramping dhe këmbët dhemb janë të ngrirjes. Pastaj zakuporytysya mund vakum plotësisht enët e gjakut, duke çuar në nekrozë indeve që përfundojnë ulcerat ushqyese, veçanërisht në fushën e këmbë, gangrenë mund të fillojnë, duke çuar në amputim.

Aktualisht, gjithnjë e më shumë duhanpirësve kanë filluar të vuajnë nga dhimbje në këmbë, kjo është për shkak të ekologjisë keqe dhe gazit në qytetet e mëdha, e cila e bën rrjedhjen e substancave të rrezikshme në trupin e të rinjve.
Pirja e duhanit shkakton dhimbje të ndryshme, në rastin kur ka një bllokim të enëve të gjakut në gishta apo këmbë, pastaj ndalon rrjedhjen e ushqyesve dhe të ofrimit të oksigjenit, kështu që në se personi ka dhimbje të forta.

Në rastin kur dhimbje në këmbët e duhanpirësve të rinj nuk ndalet, ju duhet të testohen në një kirurg, ai do të kontrollojë qenët i qartë i arterieve të mëdha dhe të vogla, masat e presionit të gjakut dhe llogaritjet do të kyçin e këmbës indeksin presion brachial. Gjithashtu, presioni është i matur në këmbë duke përdorur ultratinguj Doppler, një pajisje që përcakton në gjak, dhe pastaj krahasojnë shifrat e përfunduar.

Përveç kësaj ju mund të kaloni trefishtë dhe të dyfishtë skanimin e arterieve dhe kështu të marrë imazhe dy-dimensionale e enëve të gjakut dhe të vlerësojë forcën e rrjedhjes së gjakut dhe pėrshkueshmėrisė e gjakut nëpër enët.
Më të shpenzojnë Angiografia renthenokontrastnuyu është përkufizimi më i saktë i zhdukje të gjymtyrëve të poshtme dhe hip në këtë arterie injektuar material kontrast dhe pastaj duke përdorur një të veçantë X-ray kontrast të vendosur duke lëvizur nëpër enët, dhe për të përcaktuar bllokuar dhe hapësirë ​​ngushtë.


Ju gjithashtu mund të kryejë rezonancë magnetike apo spirale CT scan se do të shqyrtojë gjendjen e enëve dhe ajo është kryer gjithashtu duke përdorur një mjet kontrasti.
Para se të shpenzojnë trajtimin e arteriosklerozës e gjymtyrë të ulët duhet të lënë madje edhe në moshë të re, dhe pastaj të përcaktuar fazën e sëmundjes dhe të bëjë një përcaktim sasior të kolesterolit në gjak, dhe pastaj në trajtim.
Në rastin kur një person ka dhimbje në këmbë nuk ndalet, ne mund të anashkalojë kirurgji, e cila është për të zëvendësuar segmentin anije në të cilën rrjedha e gjakut të dëmtuar në një devijim të veçantë. Në këtë rast, se nuk ka asnjë refuzim, ju mund të përdorni venë vetë pacientit, si një segment i vogël i venë është hequr, për ta vënë atë në vend të anijes prekur gjakut, nuk do të shkaktojë efekte patologjike.


Me dhimbje të padurueshme në këmbët e të rinjve shpenzojnë endarterektomi, e cila është për të hequr të gjithë përputhet me lumen aterosklerotike të enëve të gjakut, në këtë rast, pastrimi i enëve nga clots dhe pllaka, duke rritur pastrimin në anije dhe përmirëson qarkullimin e gjakut, kështu dhimbje në gjymtyrë të ulëta ndërprerë .
Kur dhimbje në gjymtyrë të ulëta mund të kalojnë tullumbace angioplasty, kjo është bërë përmes vasodilation në kryerjen e një llak të veçantë atë dhe pastaj ajo zgjeron në dhe pastaj largohet, por ky lloj i terapisë shkurtër.

Ju mund të kaloni stenyrovanye enët e mbyllur e gjymtyrë të ulët dhe kjo është bërë duke futur një të veçantë mur anije arterial, ajo i ngjan pranverës që zgjeron në anije dhe kështu rrjedhjen e gjakut është restauruar, dhe dhimbja kalon.