Dhimbje në pidreberyi majtë - Shkaqet


Dhimbja është një nga simptomat e hershme e shumë crregullimeve të funksionit të trupit. Kështu, një person merr një sinjal alarmi dhe për t'iu përgjigjur ajo është një domosdoshmëri. Mundohuni të kuptoni arsyet pse nuk mund të jenë dhimbje në kuadratin e sipërm të majtë.

Dhimbje në kuadratin e sipërm të majtë në sëmundjet e zgavrën e barkutMë dhimbje në kuadratin e sipërm të majtë të natyrës së ndryshme, intensiteti dhe kohëzgjatja që rrjedhin nga sëmundjet ose lëndimet të sistemit të tretjes:

 • stomaku;

 • mëlçisë;

 • pankreasit;

 • fshikëz e tëmthit;

 • i trashë dhe i vogël zorrë.


 • Të përhershme ose shfaqet shpesh në dhimbjen e majtë e sipërme sektor (zakonisht shurdhër ose dhemb) mund të sinjalizojë një ngadaltë sëmundjeve kronike inflamatore - gastrit, cholecystitis, pancreatitis. Qëndrimi dhimbje në rritje mund të tregojë kancer.
  Herpes dhimbje në kuadratin e sipërm të majtë, lëviz në frontin e murit të barkut janë simptomat e zakonshme të pancreatitis. Në sulm akut dhimbje merr formën e djegies, i padurueshëm, lehtësim vjen vetëm kur bust përpara në një pozitë të ulur.

  Kur pacientët gastrit zakonisht ankohen për dhimbje e shurdhër dhe djegies që ndodh gjatë një vakt me hyperacidity ose në një stomak bosh në pH të ulët. Dhemb dhimbje së bashku me nauze dhe refuzimin e ushqimit në stomak tregon Ulçera në stomak.
  Shkaku hapur dhe dhimbje tërhequr në sektor të majtë e sipërme mund të jetë hernie diafragmës, ku stomaku është në rënie nga zgavrën e barkut në gjoks. Hemorragji që e shoqëron këtë proces patologjike që shkakton dhimbje.

  Dëmtimi në këputje kapsulë shpretkë ose shoqërohet me dhimbje të papritur të mprehtë në sektor të majtë e sipërme që i jep përsëri. E njëjta simptomë mund të vërehet në vrimë të murit të stomakut ose sythe e zorrë e vogël.
  Nëse dhimbja në sektor të majtë e sipërme shfaqet kur ju shtypni gishtat në murin e barkut mëparshëm, kjo tregon probleme të mëlçisë.

  Shkaqe të tjera të dhimbjes në sektor të majtë e sipërme


  Dhimbje në kitara e majtë e parë në gratë mund të ndodhë në sëmundjet e sistemit riprodhues - shpesh mitrës (salpingjitit majtë të njëanshme, salpingo, adnexitis). Në rastin e shtatzënisë mund të jetë një shenjë e presionit të mitrës në uretër apo legen i veshkave ose diafragmë presion dhe zgjerimin e mushkërive. Gjithashtu, kjo dhimbje mund të jetë një shenjë e shtatzënisë ektopike.

  Dhimbje në kuadratin e sipërm të majtë prapa në shumicën e rasteve është një simptomë e sëmundjeve të majtë të veshkave, pra, pyelonephritis akute ose kronike. Sharp dhembje e thumbim, lokalizimi i tillë mund të sinjalizojnë ndërprerjen e pelvisit të veshkës majtë.
  Me urolithiasis, kur ka lëvizje apo gurët në uretër jashtë, ka një cutting mprehtë ose cramping dhimbje, e cila është më e lokalizuar në kitara e majtë pasmë.
  Dhimbje e fortë e sulmit në kuadratin e sipërm të majtë, e cila është reflektuar mbrapa, blades sup, jep arsye të supozohet se shkaku është sëmundje të zemrës. Kjo mund të jetë angina, aneurysm aortic, perikardit, dhe të tjerët. Nëse përhapja dhimbje në krahun e tij të majtë dhe të qafës, të ketë vështirësi në frymëmarrje, marramendje, kjo mund të jetë një infarkt miokardi.

  Dhimbje konvulsiv mprehtë, dhemb, apo shurdhër në sektor të majtë e sipërme mund të jetë një nevralgji ndër brinjëve sinjal. Kjo dhimbje rritet gjatë lëvizjes, kollitjes, mbytje të thellë ose tym, si dhe squeezing gjoks.
  Ne kemi përfshirë vetëm një pjesë e shkaqet e mundshme të dhimbjes në kuadratin e sipërm të majtë. Mos harroni se në çdo rast në rast të dhimbjes duhet të kërkoni ndihmë mjekësore.