Dhimbje në kokë dhe sy


dhimbje ne koke dhe sytë. Vlen të përmendet se më shumë gjasa për të zhvilluar sëmundje të femrave të moshës 25 deri në 40 vjet, shpesh për shkak të ndryshimeve hormonale që ndodhin në trupin e tyre gjatë kësaj periudhe.

Si të njohin migrenë: simptomat dhe shenjatMigrenë është karakterizuar nga një foto të ndritshme klinike, e cila e dallon atë nga llojet e tjera të dhimbje koke. Ajo shoqërohet nga simptomat e mëposhtme që mund të paraprijnë apo të ndodhin në të njëjtën kohë sulmojnë atë:
Trazirat vizuale në formën e objekteve që shkëlqen në sytë, ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje të gjymtyrëve, shkeljeve të gjuhës;

Perceptimi rritur e dritës, tingujve dhe erë. Në këtë gjendje i gjithë ambienti rrethues duket shumë e ndritshme;
vjellje, marramendje, vjellje.
Simptomat e mësipërme quhet një atmosferë. Përveç kësaj, migrena është e shoqëruar me një dhimbje të mprehtë, akute dhe natyrën e njëanshme të rëndë, ndodh kryesisht në rajonin e ballit apo tempull dhe paguan në sy dhe në rajon zverku. Njerëzit të cilët kanë përjetuar një sulm migrenë të paktën një herë në jetë, nuk kanë përshkruar dhimbjen si "torturues" dhe "patolerueshme".

Megjithë zhvillimin e mjekësisë në përgjithësi sot shkaku i këtij fenomeni të pakëndshme nuk është kuptuar plotësisht, por ne e dimë se migraines mund të jetë i trashëguar, por gjithashtu mund të shkaktohet nga një numër i faktorëve të jashtëm.

Bunch, grup apo dhimbje. Çfarë është kjo


Sipas këtij koncepti të nënkuptuar decimal të mprehtë, dhimbje pulsating përhapur në zonën e syve dhe ballin. Ata gjithashtu mund të shoqërohet me skuqje të syve dhe lacrimation. Është vërejtur se ky kusht zhvillon kryesisht në mes të moshës burrat (30 vjet) që abuzojnë duhan.

Për më tepër, "shkas" për shfaqjen e këtij lloj dhimbje zakonisht është e tymosur cigare, gotë e alkoolit ose ndryshimin e kushteve të motit. Dhimbje koke rreze ndryshojnë frekuencave, kohëzgjatjen, intensitetin dhe peshën e kursit. E vështirë për të trajtuar, madje edhe duke marrë ilaçe dhimbje në këtë rast sjell lehtësim vetëm për një periudhë të shkurtër.
Një shumëllojshmëri e dhimbjes rreze është hemikraniya paroksimale kronike, e karakterizuar nga të njëjtat atribute siç është përshkruar më parë, dhimbje grup. Kjo paroxysms dhimbje përshkruhet si shumë të fortë, dhimbje djegie lokalizuara në fytyrë. Kanë tendencë për të, më së shumti gra 40 vjet dhe më shumë. Dhimbje në paroksizmal hemikraniya mund të jetë episodik dhe kronike.

Dhimbje të shkaktojë në sy dhe kokë - sinusit


Shkaku më pak i zakonshëm i dhimbje koke, sy rajoni interesante është sinusit - inflamacion i mukozës së sinuseve ballore, e cila mund të shkaktohet nga infeksioni viral apo zhvillimin e origjinës bakteriale. Kështu ka simptoma të tilla si vështirësi të frymëmarrjes hundës dhe mukozë nga hunda e tij të përcaktuara. Dhimbje në këtë rast është karakteri akut, intensiv se diçka ngjan nevralgji.
Sinusit Zhvillimi shpesh shoqëron fotofobi dhe ndjenja dhimbje në sy. Kjo duke u përmirësuar dukshëm spastrimit hedhur sinuset. Në formën akute të sëmundjes mund të përjetojnë ethe, ënjtje në ballin e sipërme qepallë, që rezulton nga një shkelje të qarkullimit lokal të gjakut.

Ka shpesh ankesa se "një dhimbje koke dhe sytë" mund të dëgjohet nga pacientët me sinusit, si dhe njerëzit që vuajnë meteozalezhnistyu.

Dhimbje koke Lykvorodynamycheskye


Në studimin mekanizmin e dhimbje koke në fëmijët, u vu re se një nga arsyet iyazytsirnyh shumica e shkeljeve janë blerë lykvorodynamycheskye në sëmundjet ose lëndimet që kanë shkaktuar lezione perinatale të sistemit nervor qendror.
Në veçanti, dukuri e kësaj gjendje është shoqëruar me rritjen e presionit intracranial shkak të rrjedhin në tru, të ashtuquajturit "Procesi pjesa më e madhe", duke kufizuar hapësirën intracranial. Këto janë cysts, tumoret dhe abscese të trurit. Vlen të përmendet se hipertensionit më e theksuar ka një dhimbje koke me tumore pasmë fossa. Dhimbje koke, ndërsa më shumë të përhapur, por mbizotëron në shpinë dhe "shtypja" e syve.

Përveç kësaj, dhimbje mund të ndodhë si rezultat i hipotension intracranial, e cila është për shkak të një rënie në sekretimit të lëngut cerebrospinal - CSF.
Në rastin e parë një dhimbje përhapur, arching në natyrë, atëherë sindromi hypotenzyonnom është lokalizuar kryesisht në zverku dhe parietal zonë.

Vrull e akomodimit si shkakun e dhimbje koke


Një tjetër shkak yyazytsirnoyu dhimbje në kokë dhe sytë mund të jetë vrull e akomodimit, i cili është një çrregullim funksional i vizionit të shkaktuara nga stresi të zgjatur muskujt e syrit. Kjo gjendje quhet edhe miopi mendore dhe zakonisht është e përkohshme. Nuk janë kryesisht fëmijë të moshës shkollore dhe është e karakterizuar nga simptomat e mëposhtme:

vizion të paqartë;
dhimbje në ballin, sytë dhe tempujve;
lodhje të rënda në aktivitetin vizuale.
Ky fenomen mund të ndodhë si rezultat i rasteve të tilla si trauma kafkë, tronditje, neurozë etj Një ushtrime të rregullta sy dhe një vizitë në një okulist!