Dhimbje prapa gjatë shtatzënisë


Shumë shpesh në nënë të ardhmen dhimbje prapa në shtatzëni dhe jo çdo grua ka informacion për të siguruar ndihmëtar. Më të ndodhë në fjalë shtatzënë grave: çfarë duhet të bëjmë me dhimbje prapa? Është e rëndësishme të dini se një dhimbje të vogël në pjesën e prapme në lidhje me proceset natyrore dhe për shkak se këto ndjenja për shkak të fiziologjike shkakton trupin e nënës shtatzënë dhe rritje fetusin
Shkaqet e dhimbje prapa gjatë shtatzënisë
Dhimbje më mbrapa gjatë shtatzënisë me fillimin e gjysmës së dytë të mandatit të shtatzënisë. Mjekët shpjegojnë është fare e thjeshtë: një fëmijë të vendosur në peshë, mitra, dhe qendra e gravitetit po zhvendoset për gratë, duke shkaktuar dhimbje të pakëndshme në muskujt e mbrapa. Shkaqet e dhimbje prapa gjatë shtatzënisë që kanë në plan të mund të jetë shkaktuar nga një tjetër pasojë të rëndë të sëmundjes. Këto janë sëmundjet neurologjike, hernie diskale, dhimbje të nervit shiatik, vuaj dhe inflamacion nervore që ndodh në mes të xhades blades shtatzëna për shkak të lëvizjes pakujdesshëm, si dhe ngritje peshe ose hipotermi. Sëmundje më e veshkave (kronike apo e fituar gjatë shtatzënisë), mungesa e kalciumit në grua shtatzënë gjatë shtatzënisë, pancreatitis.


Para së gjithash, rreziku përfshijnë shtatzënë me problemet e sistemit musculoskeletal.
Në çfarë rrethanash duhet menjëherë të shkoni tek mjeku? Nëse vazhdoi dhimbje prapa gjatë shtatzënisë, vonesa nuk është e vlefshme. Rrezik kërcënon fëmijën tuaj, në mënyrë që menjëherë të kontaktoni mjekun tuaj në dhimbje shumë të fortë nuk do të shkojnë larg, dhe kur ka marrë më parë mbrapa lëndime kur heqjen dhe temperatura në trup. Të jenë të kujdesshëm në qoftë se ka një dobësi në këmbë, humbja e ndjeshmërisë, mpirje shfaqet. Dëgjoni trupin tuaj - në qoftë se ka një problem të fshikëzës janë urinim të dhimbshme, mosmbajtjeje dhe anasjelltas.

Si për t'iu përgjigjur shtatzënë, kur dhimbje prapa gjatë shtatzënisë?
Në mungesë të sëmundjeve të rënda në nënë të ardhmen, mos u shqetësoni shumë në qoftë se dhimbje të vogla. E gjithë kjo parehati do të shkojnë pas lindjes, por ende ju vetë mund të ndihmojë. Mbani sjellje të mirë, të ulen ose të qëndrojë deri të drejtë, mbani shpatullat tuaja vijë i drejtë, nuk tendosje muskujt e mbrapa pas një shëtitje të gjatë të vënë për të pushuar një këmbë në kodër, dhe pas një vend të gjatë ulur në këmbë në një stol apo një lartësi të vogël. Për të preferojnë ulur karrige dhe karrige përshtatje të rehatshme dhe të kthehet në të marr një jastëk të vogël të rehatshme. Veshin këpucë të rehatshme në një takë të vogël. Blej një korse fashë. Mos prek rëndë. Mëso se si të duhet të ngrejë këtë çështje: me anë të muskujve këmbë dhe mbajnë në këtë nivel përsëri.

Gjatë gjumit, të marrë një pozicion të saktë. Çdo grua ka një pozicion të preferuar për gjumë të rehatshëm, por mos harroni se fle shtatzënë në shpinë nuk është e dëshirueshme. Paraqet rekomanduara shtrirë në anën e saj, duke vendosur një jastëk mes gjunjë, dhe një prirje këmbë në gju, duke e vënë atë në një jastëk. Mos harroni për trajnim mbrapa muskujt rregullta, këtu kemi të caktojë një aktivitet fizik që do të ndihmojë të bëjë mbrapa tuaj më të fortë. Nëse është e mundur, të ecin më shumë, të angazhuar në not, të gëzojnë një klasë yoga. Më e rëndësishmja, këto veprime nuk shkaktojnë siklet dhe ju harroni se çfarë është si kur i lënduar përsëri gjatë shtatzënisë. Detyra juaj sa më shumë pushim dhe aktivitetit të ndryshojë pushimeve të gjata. Por nuk ka nevojë për të kthyer të gjithë pjesën tjetër të shtrirë në shtrat në qoftë se ju vuani nga dhimbje prapa, ose qëndrueshmëri do të dobësohet, dhe ngarkesës duket penguese. Përdorë për të ndihmuar masazh që do të pushojnë, dhe në ndihmë të ardhmen për të përballuar me kontraktimet gjenerike.

Të gjitha këto do të ndihmojnë që të merren shpejt dhe për të ndihmuar kur një plagë mbrapa gjatë shtatzënisë. Nëse ju keni dhimbje prapa gjatë shtatzënisë për një kohë të gjatë, në këtë rast, një mjek nuk mund të vonojë. Gratë, në të cilën i tërë shtatzënisë nuk lënduar - njësi. Le të përmbledhur pse dhimbje prapa gjatë shtatzënisë?
Flet disa arsye:
- kompensohet nga qendra palosje e gravitetit, shtim në peshë mitrës me lëngun amniotik dhe rritjen e fëmijës, Trudyaga tensionin e muskujve për lëvizje vertikale;

- nuk ka palestër mbrapa muskujt;
- nerva hequr në fytyrë, dhimbje të ulët mbrapa dhimbje të nervit shiatik, ose;

- hipotermi, lëvizjet e të mprehta, pesha heqjen;
- sëmundje të veshkave;
- presion mbi diafragmë;
- Mungesa e kalciumit
Prapa dhimbje gjatë shtatzënisë zgjati, çfarë duhet të bëjmë?
Gjëja kryesore për të kujtuar se çdo grua shtatzënë është përballur me dhimbje prapa, është e rëndësishme për të kuptuar shkaqet dhe për të ndihmuar veten, dëgjoni me trupin tuaj. Prandaj, simptomat paqarta, pedikyrist kontakt të cilët mbajnë një studim të plotë të zbulojë shkakton dhimbje. Nëse është e nevojshme, të caktojë një grua trajtohet, duke përfshirë masazh dhe fizioterapi. Në rastet më kritike do të emërojë krem ​​lejohen gjatë shtatzanisë, medikamente, analgesics, pritja janë kryer në mënyrë rigoroze në recetë

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Ajo dhemb mbrapa gjatë shtatzënisë
Shtatzënisë 2. IVF
3. Shënon Stretch gjatë shtatzënisë