Dhimbje në mëlçi


Në dhimbje, shurdhim në mëlçisë, vjellje dhe hidhësi në gojë duhet t'i kushtojnë vëmendje të veçantë, sepse mëlçisë kështu apelit për ju për ndihmë. Ju duhet të kuptoni se çfarë e shkaktoi këtë sëmundje. Dhimbje në mëlçi të çon në shumë sëmundje, më e zakonshme e këtyre janë Hepatiti viral akut dhe kronik. Më pak lindin abscese dhe tumoreve të mëlçisë.

Dhimbje në shkaqet mëlçisëShkaqet e dhimbjes në mëlçi mund të bëhet dëm funksionale dhe organike mëlçisë. Nga lezione funksionale përfshijnë:


 • stresi;

 • tendosje fizike;

 • përdorimi i ushqimeve të rënda dhe yndyrore;

 • abuzimi me alkoolin;

 • marrjes së drogave të fuqishëm,

 • pirja e duhanit në numër të madh.


 • Për lezione organike përfshijnë:

 • kesh;

 • dhimbje barku hepatike;

 • abscese të mëlçisë;

 • Kanceri i mëlçisë;

 • hepatitit.


 • Të shkaktojë dhimbje në mëlçi mund të jetë acarim apo presion në mëlçi. Kjo mund të jetë cholecystitis, gastrit dhe sindromi i nevrikosur zorrë.

  Simptomat e dhimbjes në mëlçi


  Për të kuptuar se çfarë parehati është shkaktuar nga ndonjë sëmundje të këtij organi vital, duhet të dini simptomat e dhimbje në mëlçi. Para së gjithash, për arsyet e mëposhtme lidhen shurdhim në kuadratin e poshtëm të djathtë.
  Nëse dhimbja mëlçisë mprehtë, e shurdhër, të ngrirë apo prerja, dhe konstante, dhemb, më keq kur ju ushtroni dhe zgjat gjatë gjithë ditës, atëherë ju urgjentisht nevojë për një konsultim të specializuara.
  Nëse gjendja e keqe e shkaktuar nga sëmundje të mëlçisë, atëherë transferuar dhimbje në shpinë, ajo shoqërohet me nauze, bloating, hidhërim në gojë. Kur sëmundje të mëlçisë është e humbur shpesh oreksin, ka urth, belching dhe të vjella hidhërim. Tipari kryesor i hepatitit akut është verdhëz.

  Trajtimi i dhimbjeve në mëlçi


  Për të vazhduar me trajtim, të jetë i sigurt për të parë një specialist, që ai gjeti shkakun dhe urdhëroi ilaç për dhimbje në mëlçi. Nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj për dhimbje në mëlçi. Droga që janë emëruar nga dhimbje në mëlçi, janë të ndarë në dy grupe - hepatoprotectors dhe cholagogue. Medikamente Grupi i parë ka për qëllim të stabilizuar membranat e qelizave të mëlçisë dhe mbrojtjen e tyre nga shkatërrimi. Mjetet bile përdoret për të kompensuar mungesën e biliare në duodenum, e cila ndikon në tretje.

  Format akute të hepatitit janë trajtuar me luftimin e infeksionit që e ka shkaktuar sëmundjen. Pacienti kërkon compression ngrohjes dhe pije të bollshme pije acid janë të kundërindikuar. Ne duhet të kujdesemi që pacienti merr një sasi të mjaftueshme të proteinave, vitaminës C. Pacientët me hepatit veçanërisht e rëndësishme për të bërë djathë, sepse ajo përmban amino acidet që janë të nevojshme për metabolizmin yndyrë të mëlçisë.

  Ajo dhemb mëlçinë - mjetet juridike popullore


  Ekziston edhe një mjete popullore që përdoren në ato raste kur ajo dhemb mëlçisë. Por ata duhet të merren me kujdes dhe të konsultohet ekspertin më të mirë. Por në çdo rast duhet të marrë ilaçe të mjeteve juridike bimor që nxisin restaurimin e qelizave të mëlçisë dhe rritjen e sekretimit biliare. Kur mëlçisë është mjaltë shumë i dobishëm me lule, si dhe për trajtimin e përdorur TEAS bimor dhe bllokim me rodhe.