Dhimbje në bark gjatë shtatzënisë


Për çdo grua shtatzënë barku i saj, jeta thes ardhmja bëhet objekt i vëmendjes ngushtë. Nëna shtatzënë në frikë të shikuar gjendjen e tij dhe parehati të vogël dhe parehati jashtëzakonisht mund të eksitojë atë. Sidomos frikshme është nëse ka dhimbje të forta të barkut - rezultati i ngjashëm mund të thjesht të tmerruar shtatzënë. Por mos bëni shumë merak dhe panik, sidomos në këtë shtet ju jeni kundërindikuar emocion të fortë. Le të gjetur se pse ka dhimbje ndonjëherë barkut gjatë shtatzënisë se sa mund të kërcënojnë dhe çfarë të bëni në këtë situatë.


Ne konstatojmë menjëherë se shkaqet, natyra dhe intensiteti i dhimbjes në bark gjatë shtatzënisë mund të jenë të ndryshme. Ajo duhet të mbahet mend se çdo grua shtatzënë mund të përjetojnë dhimbje barku, dhe në faza të ndryshme dhe kjo nuk mund të jetë nga ndonjë patologji. Disa nga ato me fat të ecin të gjithë shtatzëninë pa probleme dhe jo ndjenja siklet në një ose në një tjetër zonë të trupit, sidomos në bark. Dhimbje barku, sidomos gjatë shtatzënisë mund të ketë një arsye për të përjetuar, ose nuk mund të ketë.

Ndani me kusht dhimbje në stomak shtatzënë në dy kategori. Dhimbje Obstetrik - një dhimbje që mund të kërcënohen abortin, mund të jetë për shkak të shtatzënisë ektopike. Neakusherski mund të shkaktohet nga shkaqet e zakonshme të tilla si shtrihen nga muskujt e barkut, problemet me traktin e tretjes nëpërmjet zhvendosjes së organeve të brendshme.

Ndërsa në qoftë se nuk ishin, nëse dhimbja bëhet e vazhdueshme gjatë shtatzënisë, nëse ato lindin nga koha në kohë, të jetë i sigurt për të kontaktoni doktorin tuaj. Pregnant - ky nuk është rasti kur ju mund të sigurtë të trajtuar këto simptoma, e lëre më për të vetë-mjekoj. Përveç kësaj, një grua gjatë shtatzënisë dhe kështu është nën mbikëqyrje të rregullt mjekësore, nuk mbajnë asgjë nga mjeku juaj.

Dhimbje barku mund të ndodhin gjatë shtatzënisë për shkak të reagimit të trupit të femrës në rritje të fetusit në barkun e saj. Këto simptoma nuk duhet të shkaktojë më shumë shqetësim. Megjithatë, mund të ndodhë që dhimbja ndodhin kur infeksionet e traktit urinar numëruar gratë gjatë shtatzënisë shpesh vuajnë nga dispepsi, dhe kapsllëk.

Në shtatzëninë e hershme dhimbje të barkut mund të jetë një aborti simptomë myyazytsilnoho. Në këtë rast, e karakterizuar nga ashpërsia e dhimbjes në bark të ulët, dhimbje përfshin, shpesh ndodh jo vetëm në bark, por kryqe. Në fazat e mëvonshme, dhimbja mund të shoqërohet me diktim janë ndjenja si kontraktimet.


Pretty përhapur, veçanërisht për gratë shtatzëna në fazat e mëvonshme, është shfaqja e dhimbjes në dietë të gabuar. Gjatë kësaj periudhe, ajo shpesh lejon veten që shumë nga ajo që më parë nuk do të kishte ngrënë. Mund të quhet raste interesante ku një grua gjatë shtatzënisë insanely uritur se më parë ajo kurrë nuk dashurit, të tilla si produktet e qumështit. Shumica e grave shtatzëna nopem, duke përmendur sjelljen e tij se "fëmija kërkon për të ngrënë." Është e qartë se pas problemeve të tilla mund të fillojnë nga trakti gastrointestinal, dhimbje stomaku. Për të normalizuar dietë tretjes duhet të përfshijë shumë perime, fruta, duhet të kalojnë kohë jashtë, të jetë më aktive.


Ndrydhje që mbështesin në mitër mund të ndihet në gratë shtatzëna me një ndryshim i papritur në pozitë apo lëvizje të dështuar, por manifestim i tillë i dhimbjes janë të rralla dhe zakonisht shpejt të kalojë.
, Por dhimbje barku e pazakontë mund të ndihet një grua gjatë shtatzënisë për shkak të apendiksit, pengimi zorrëve ose me pancreatitis. Në raste të tilla, vetëm disa ndjesi të dhimbshme nuk është i kufizuar në, të vjella, vjellje, rritje të temperaturës trupore. Nëse kjo ndodh, një grua shtatzënë duhet të shtruar në spital menjëherë.


Shkaku më i rrezikshëm i një gruaje gjatë shtatzënisë mund të merret trauma të barkut, veprimtarinë e tepruar fizike, e cila mund të çojë në shkëputje placentar. Në këtë rast, të kërkojë ndihmë të menjëhershme, për shkak se ekziston një rrezik real për jetën e një gruaje dhe fëmijës së saj palindur, ose një dështim të mundshëm. Nëse ka një kërcënim të tillë, natyra e cramping dhimbje me ndikim në rajonin e mesit. Nuk mund të jetë përzgjedhja, nga të kuqe të ndritshme të lehta kafe. Në mënyrë për të mbajtur shtatzëninë, nevojë urgjente për të sjellë një grua në spital.

Pra, siç kemi gjetur, shkakton dhimbje të barkut gjatë shtatzënisë fëmija mund të jetë i ndryshëm. Ajo duhet të gjeni për veten tuaj disa rregulla të thjeshta, nëse kjo ka ndodhur për ju.

Së pari, nuk do të jetë nervoz në qoftë se ju ndiheni manifestime të izoluara të dhimbjes që shfaqën pothuajse menjëherë gjatë. Në mënyrë tipike, në këto raste nuk ka asgjë të keqe, dhe herën tjetër që ju vizitoni një mjek për të të treguar atij për përvojat e tyre dhe të kërkoni për të dhënë këshilla.
Së dyti, nuk duhet që ne të fillojë për panik, nëse dhimbja nuk u ngrit të kalojë. Çdo grua shtatzënë duhet gjithmonë të ketë telefon i dobishëm me të cilin ajo është në gjendje të shkaktojë një ndihmë emergjente mjekësore. Mos harroni, panik, stresi të ndikojë negativisht në gjendjen e përgjithshme të gruas shtatzënë dhe mund të jetë një kërcënim për të fetusit në më shumë se shkaku i dhimbjeve të barkut.

Së treti, nuk ka vetë! Në asnjë rast nuk duhet të vuajnë dhimbje të vazhdueshme në bark gjatë shtatzënisë apo trajtohen në dorë. Edhe në qoftë se keni gjetur dhimbje gjatë natës, telefononi menjëherë një ambulancë.