Shoku dhimbshme


Pavarësisht nga mbizotërimi i shprehja "shoku dhimbshme" dhe "vdekje nga shoku dhimbshme", shkaku kryesor i lëndimeve shoku është një humbje e madhe e gjakut apo plazma, e cila është fatale në mungesë të një urgjence mjekësore. Dhimbje të forta, e cila i dha emrin e saj për shtetin, rrit shoku, edhe pse jo shkaku i saj kryesor. Gjithashtu shoku dhimbshme mund të ndodhë në sëmundje të caktuara: miokardi, renale dhe hepatike dhimbje barku, ulçerë rrugëdalje, shtatzënisë ektopike.

Simptomet e shokut dhimbjeSimptomet e shokut traumatik dhimbje e ndarë në disa faza dhe faza, në varësi të ashpërsinë e saj.
Faza fillestare
Kjo fazë e shkeljes - ngrerë. Ky shoku fazë mund të mungojë ose të zgjasë vetëm disa minuta, kështu që prania e një shoku të dhimbshme në fazën fillestare të përcaktuara jashtëzakonisht të rralla. Në këtë fazë, dhimbja e lëndimit shkakton lirimin e një sasi të madhe të adrenalin të gjakut. Patient ngacmuar, ulëritës, rushes, impuls përshpejtuar dhe frymëmarrja, presioni mund të rritet, nxënësit Dilated. Ka blanching e lëkurës, dridhje (dridhje gjymtyrët) ose muskujve spazma të vogla, djersitje të ftohtë.

Faza e dytë e shoku
Kjo fazë frenim - ngathët. Në tranzicioni të viktimës fazën e dytë bëhet i ngadaltë, përgjigjet apatike, nuk është më për të stimujve të jashtëm, tensioni i gjakut është ulur, nuk është e theksuar takikardia. Në këtë fazë, në varësi nga shkalla e viktimës janë tri fazat e shokut:

 • Faza e parë: presioni është ulur në 90-100 mmHg, reflekset e të reduktuara, takikardi butë, vonuar butë.

 • Faza e dytë: presioni ulur për 90-80 mmHg, frymëmarrje të shpejtë, cekët, impuls përshpejtuar fuqishëm, vetëdija mbetet, por shqiptohet letargji.

 • Reduktimin e presionit kritik, shprehu zbehje e lëkurës dhe mucous cianozë, frymëmarrje të parregullt. Në këtë fazë një goditje e dhimbshme është vënë re shpesh të zbehta.


 • Në mungesë të kujdesit mjekësor, pas fazës së tretë vjen agoninë e një goditje të dhimbshme dhe të vdekjes.

  Ndihma e parë për një shok të dhimbshme


  Në mënyrë tipike, shoku i shkaktuar lëndime të rënda të trupit që kërkojnë ofrimin e viktimës në spital. Prandaj, kur një shok i dhimbshëm në këtë faqe interneti mund të merren vetëm masa të ndihmës së parë për të ndihmuar të parandaluar përkeqësimin e mëtejshëm:


 • Në gjakderdhje të hapur duhet të përpiqen për të ndaluar - kapëse për ndaljen e gjakut apo gishtat hequr në fytyrë një arterie të shtypni plagë pëlhurë palosur fort.

 • Shtroj viktimën të butë, duke shmangur lëvizjet e papritur. Ngritja këmbët tuaja në mënyrë që ata ishin mbi trup, ajo përmirëson qarkullimin e gjakut në organet vitale. Nëse ka një lëndim të dyshuar kokë, qafë, shpinë, hips, këmbët, dhe nëse është e mundur sulm në zemër, ajo nuk duhet të heqë këmbët e tij.

 • Në prani të fraktura dhe çrregullimesh e gjymtyrë të rregulluar ato duke përdorur gomat.

 • Mundohuni të ngrohtë pacientit. Rotate batanije në qoftë se ai mund të pini - të japë një pije të ngrohtë. Nëse ekziston dyshimi i lëndimit barkut, kjo mund të njomet vetëm buzët e tij, por uji nuk duhet të preken.

 • Nëse është e mundur, shpenzojnë anestezi, japin analgjezik narkotike viktimës, aplikoni akull në vendin e lëndimit ose objekt të ftohtë. Në rast se shkelni frymëmarrjes, dëmtime traumatike të trurit, përzier dhe të vjella nga përdorimi i ilaçeve dhimbje duhet vidyazykatysya.

 • Sa më shpejt të jetë e mundur për të ofruar viktimën në spital.


 • Por ju nuk mund të bëni kur një goditje të dhimbshme:


 • Për t'i dhënë viktimës ndonjë ilaç të zemrës. Kjo mund të shkaktojë reduktim shtesë presion.

 • Provoni veten të marrë objekte të huaja (p.sh. splinters).

 • Viktima e ujit me lëndime të dyshuar të barkut.

 • Për të dhënë alkool viktimës.


 • Pasojat shoku dhimbshme


  Çdo shoku ka një ndikim negativ në trup. Edhe në qoftë se pacienti është shëruar, për shkak të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut të organeve të brendshme në problemet e ardhshme të mundshme me funksionin e mëlçisë, veshkave, zhvillim pezmatim nervi, humbje të koordinimit.