Dhimbje Glossalgia në gjuhën


Në mjekësi, dhimbje në gjuhën e quajtur hlossalhyey. Dhimbja zakonisht ndodh menjëherë. Megjithatë, ndonjëherë gradualisht - para vërejtur dhimbje afat-shkurtër që kalojnë shpejt, por pastaj përsëri ata lindin. Sulmet e dhimbjes ndodhin më shpesh dhe të bëhet më intensive. Mund të shqetësojnë disa orë, ditë ose edhe muaj dhe vite. Pastaj papritmas zhduket përgjithmonë ose për një kohë, pastaj përsëritet.
Ndjesi të tilla të dhimbshme në gjuhën, të mos i fortë, por të vazhdueshme, personi i dëshpëruar privuar nga kapaciteti dhe paqen duke punuar. Disa përpiqen për të gjetur shkakun e dhimbjes, duke kërkuar në gjuhën tënde në pasqyrë dhe duke marrë follicles normale për rritje jonormale. Këta njerëz kaluan në diagnozën e tmerrshme si kanceri.


Në mënyrë tipike, glossalgia dhimbje në gjuhën ndodhin në të moshuarit. Megjithatë, ka raste në të rinjtë (rreth 25 vjeç ose më të rinj). Më shumë gra kanë tendencë - zakonisht mbi 45 vjet. Meshkujt rrallë ndikon në sëmundjen.

Shkaqet e glossalgia.
Sot, mjekët besojnë sëmundje polyetiolohichnym hlossalhyyu - një sëmundje për të cilën ka një sërë arsyesh.
Besohet se shkaku i menjëhershëm i dhimbjes në gjuhën është dëmtuar mukozës orale, duke rezultuar në rrjedhën e trazuar të gjakut dhe gjaku kapilar stagnon në mukozën. Plagosje zakonisht çojnë në tehe të mprehta e dhëmbëve, objekte të huaja, disa protezat montuar dhe mbushjet, operacionit të vjeljes.


Ndonjëherë sëmundja zhvillohet kundër sëmundjet e sistemit të qarkullimit të gjakut, sistemin endokrin dhe traktit digjestiv.
Shumë ekspertë kanë tendencë për të besuar se një nga shkaqet më të yyazytsirnyh e patologjisë së sëmundjes është hipotalamusi, i cili çon në shkelje të funksionimit të sistemit nervor autonom, i cili rregullon sistemin e tretjes dhe qarkullimit të gjakut, gjëndrat endokrine, metabolizmin. Patologjia hipotalamusi janë të lindura ose të fituara si rezultat i traumave, infeksionet virale, dehje, etj Ata të sjellë një shkelje të disa organeve të brendshme, vegjetativ-vaskulare dystonia dhe manifestime autonome të dhimbjes, duke përfshirë dhe glossalgia.

Faktorë të rëndësishëm që mund të shkaktojnë hlossalhyyu janë lodhje, stresi, depresioni, dëmtime psikologjike.
Disa ilaçe mund të shkaktojnë sëmundje, veçanërisht përdorimi etazol, jod dhe bromine.

Simptomat
Simptomet kryesore glossalgia përfshijnë:
- mpirje Gjuha (paresthesia)
- dhimbje në gjuhën,
- lodhje të shpejtë në rozyazytsi,
- ndjesi shpimi gjilpërash dhe djegie gjuhën,
- thatësi dhe ulur jargëzim (në 30 për qind të pacientëve).
Në mënyrë tipike, siklet lokalizuara në sipërfaqet anësore të gjuhës dhe majë të saj. Më pak vërehet zakonisht në gjuhën dhe në anën e pasme. Në mënyrë tipike, simptomat rozyazyka rritet, si dhe trazirat e forta pas rozyazyka. Por ndërsa simptomat hahet shfaqen dukshëm më të dobët apo zhduket krejt.


Trajtimi glossalgia
Nëse ju nuk glossalgia trajtim, sëmundja mund të zhvillohet muaj apo edhe vite. Kështu ajo herë pas here qetësohet, dhe pas një kohë përsëri manifestohet. Pa dhimbje ndërhyrjes mjekësore në gjuhën zhduken në raste shumë të rralla.
Hlossalhyyu diagnostikimin, është e rëndësishme të mos e ngatërruar atë me nevralgji tjetër, sëmundjet e dhëmbëve, etj Në raste të tilla, trajtimi i gabuar mund të çojë në pasoja serioze. Në glossalgia ekziston Ndryshe nga sëmundjet e tjera me simptoma të ngjashme - kjo është ajo që sëmundja nuk çon në të dukshme gjuhën pëlhurë deformimit.


Për shkak të faktit se sëmundja mund të jetë shkaktuar nga shkaqe të ndryshme, ajo përfshin një shumëllojshmëri të metodave të trajtimit dhe kryhet si një mjek i përgjithshëm dhe dentisti, neurolog, endokrinolog, psikiatër, etj
Pas trajtimit pacienti te mjeku është e nevojshme për të përfunduar shëndetin e dhëmbëve, të cilat përfshijnë proteza dhe trajtimin e malocclusion.
Për dhimbje lehtësim përdorur agjentët anestezion lokal - Propolisi zgjidhje alkoolit, lidocaine, etj
Nëse sëmundja është shkaktuar nga lëndimet e gojës, duhet të eliminojnë shkakun e drejtpërdrejtë të lëndimit (i mbuluar me rërë me tehe të mprehta të dhëmbëve, të zëvendësuar dhëmbët vulë, etj).

Nëse shkaku glossalgia - sëmundje e zakonshme, trajtimi duhet të kryhet në një specialist.

Në mënyrë që të normalizuar homeostasis, ndikojnë në nivelin periferike e dhimbjes dhe për të eleminuar çrregullime të lidhura neuro-psikiatrike, të kryer terapi të drogës duke përdorur droga të tilla si sanëz, bromine, pyroksan, qetësuesit e vogla (tazepam, elenium etj), amitriptyline, vitamina B Ndonjëherë bllokada gjuhësor nervore kryhen duke përdorur trymekaynovыh drogë.
Për trajtimin e mpirje të gjuhës dhe zgavrën me gojë në mënyrë efektive përdorin suplemente hekuri (ferrokal, ferropleks, hemostymulyn etj).

Përveç kësaj, trajtimi mund të aplikohet drogë glossalgia keratoplastychni të ndryshme (p.sh., vaj rosehip), droga që kanë aftësinë për të forcuar jargëzim (në rast të rritjes së thatësi e gojës).

Në disa raste, në varësi të fotografisë klinike, kursi i trajtimit mund të kryhet seanca e hipnozë, psikoterapi, akupunkturë dhe terapi fizike (iontophoresis, elektrike, halvanoterapyya, electrophoresis, etj).
Kohëzgjatja e trajtimit të kësaj sëmundjeje është rreth gjysmë deri në dy muaj dhe ka një prognozë shumë të favorshme.