Llojet dhe shkakton dhimbje koke


Dhimbje koke shpesh janë të shqetësuar për njerëzit në botë sot. Ajo sjell shumë shqetësim, pasi që njeriu është e vështirë që të përqëndrohet në diçka, është e vështirë për të bërë punën e tyre. Llojet dhe shkaqet e dhimbje koke janë të ndryshme, siç janë trajtimi i ndryshëm. Një trajtim është e nevojshme për të zgjedhur saktë, si dhe trajtimi i gabuar mund të shkaktojë pasoja të rënda.
Konsideroni llojet kryesore të dhimbje koke
1. Një dhimbje koke tensioni
Ky lloj dhimbje koke ndodh për shkak të tensionit të muskujve në qafë ose në kokë. Dhimbje koke tensioni i muskujve është shkaktuar nga tkurrje të zgjatur muskujt e kafkës, fytyrë, qafë dhe sup brez. Për shkak të compression të enëve të gjakut duke zvogëluar rrjedhjen e gjakut ndodh. Për këtë arsye, reduktuar shpërndarjen e oksigjenit në inde dhe rrit akumulimin e substancave toksike. Stimuluar pasojë stimulim nervat e muskujve është transmetuar në tru dhe ka një dhimbje koke.


Dallimi kryesor në mes të kësaj dhimbje koke nga specie të tjera është se ajo është konstante dhe nuk pulsating. Ajo nuk shkakton periudhave të shkurtra të vjella dhe mjaft të lehtë për të kryer. Megjithatë, kjo dhimbje edhe simptoma të tilla si intolerancë të lehta të ndritshme dhe të lëshojnë zë të lartë, ankthi, dhe lodhje, dhe më shumë.

Arsyet kryesore që shkaktojnë dhimbje koke tensioni është:
- stresi psiko-sociale, dhe depresioni dhe ankthi
- stresi muskulare ndodh kur muskujt nuk lëvizin për një kohë të gjatë

- përdorni qetësues, ju lutem ose qetësues
- Çrregullime të frymëmarrjes, të cilat shkaktojnë kushtet e stresit. Në këtë gjendje një person përjeton gulçim, dëshirën për të hyrë në hapësirë ​​të hapur.
Trajtimi i këtij lloj dhimbje përfshin pushim, relaksim dhe duke marrë drogë. Me ilaçe është e rekomanduar për të marrë ibuprofen, nimesulid dhe NSAIDs tjera. Gjithashtu, ju duhet të ndiqni një dietë të caktuar, dmth për të përjashtuar kafe, alkool dhe ushqime të yndyrshëm. Duhet të flenë të paktën 8 orë dhe luajnë sportive.

2. migrenë

Migrenë është një sëmundje shumë e rëndë. Kjo formë e dhimbje koke që lind dhimbje paroksizmal që mund të zgjasë disa orë dhe disa ditë. Kjo dhimbje është vetëm njëra anë e kokës dhe i jep sy. Vetëm migrenë ndodh lehta - dhe zvukoboyazn, përzier dhe të vjella, vizion të paqartë mund të paraqitet në formën e qarqeve paraqitjes para syve të tij. Njerëzit me migrenë nuk mund të merrni edhe nga shtrati, sepse aktiviteti fizik shkakton dhimbje në rritje. Migraines me atmosferë ose pa atmosferë. Aura - një shenjë paralajmëruese e një sulmi migrenë, i cili shfaqet pas një kohë për të sulmuar.


Shkaqet e migrenë janë:
- trashëgim;
- stresi;
- ndërprerja e sistemit nervor;
- ngushtimi i vazove, e cila shkakton një rënie në furnizimin me gjak;
- çrregullime të gjumit;
- çrregullimeve metabolike;
- luhatjet në presion atmosferik.
Trajtimi i migrenës reduktuar të marrë droga të tilla si tryptanы, aspirina, NSAIDs, dhe të sulmeve migrenë në një atmosferë të relaksuar. Ju gjithashtu mund të profilaksi sulme është për të ngrënë të drejtë, luajnë sportive, por nuk mbingarkoj veten, për të kontrolluar gjumë.


Dhimbje koke 3. Cluster
Kjo cutting-njëanshme dhimbje, e cila është paroksizmal në natyrë dhe ndodh më shpesh në sy. Për më tepër, dhimbje aq shumë e fortë që një person e gjen një vend. Ndonjëherë ka pasur raste kur njerëzit janë duke përfunduar vetëvrasje e këtij lloj dhimbje. Ky lloj dhimbje mund të ndodhë në çdo kohë të ditës, sulmet mund të ndodhë brenda një muaji, apo edhe më gjatë, dhe sulmi zgjat nga 15 minuta deri në 3 orë.
Shumë njerëz ngatërrojnë grup dhimbje migrenë, pacienti migrenë përpiqet për të qëndruar vetëm, pa lëvizur, thirrjen grumbull dhimbje për veprim. Me dhimbje të tilla një person nuk mund të jetë i vetëm, ai bën lëvizje kaotike, rushes nga njëra anë në tjetrën. Ky sy e dhimbshme bëhet e kuqe, ka lotim të bollshme, dhe në disa raste mund të qepallë edhe më e ulët.

Shkaqet e këtij lloji e dhimbjes nuk është i njohur në mënyrë të besueshme. Faktorët nxitje janë pirja e duhanit, alkoolit dhe ritmet biologjike.
Trajtimi i dhimbje koke grumbull shpesh kryhen duke përdorur një maskë oksigjeni ose dhimbje ilaçe, por në praktikë dhimbje konvencionale NSAID në grup nuk janë duke punuar.

4. Dhimbje në lëndim në kokë
Kjo dhimbje është shumë e rrezikshme, sepse ato mund të spryynyatysya njeriun si tensioni dhimbje koke ose migraines, ende të jetë një simptomë e lëndim në kokë. Shpesh ky lloj dhimbje humbjen shoqërues të vetëdijes, të përzier, të vjella. Dhimbje të tilla të vazhdueshme dhe mund të zgjasë një kohë shumë të gjatë. Vetëm mund të vazhdojë të gjakut nga veshët, hunda, e ngritur temperatura, vizion uskladnyatsya mjegull frymëmarrje, nxënës të zgjeruar.

Arsyet për këtë lloj dhimbje janë kokë trauma dhe qafë. Në këtë rast është e nevojshme të konsultoheni me mjekun. Detyrueshme kur një lëndim në kokë do tomography, dhe nganjëherë kërkon shtrimin në spital. Është e nevojshme për të përjashtuar gjakderdhje intracranial dhe ënjtje të trurit. Tumor mund të shkaktojnë dhimbje të forta.