Dhimbje koke në qafë


Një numër i madh i njerëzve në mbarë botën vuajnë nga vende të rregullta tsefalhyy ndryshme. Midis tyre është dhimbje koke e zakonshme në pjesën e prapme të kokës dhe qafës, dërgimin e vuajtje të konsiderueshme të pronarit. Nëse një person është vërejtur vazhdimisht dhimbje të forta zverku, ai duhet të konsultoheni me një neurolog për të përjashtuar praninë e patologjive të rrezikshme që kontribuojnë në shfaqjen e simptomave të tilla.

Shkaqet e zverku tsefalhiyiNëse dhimbja është shumë e shpeshtë, është e mundur që ato rezultojnë nga tendosje fizike. Për shembull, kur koka është një kohë të gjatë në një pozicion në një qafë shpat, dhimbje në qafë është një pasojë e natyrshme e postures vështirë për shkak të lodh muskujt dhe ligaments.

Dhimbje në qafë shpesh perceptohen si zverku, është e rëndësishme që të njohin shkaqet e tyre dhe për të diagnostikuar abuzim shpinë qafës së mitrës.

Patologji të shpinë qafës së mitrës - një tsefalhyy përbashkët shkaku në shpinë. Këto mund të spondylitis (inflamacion i diskut intervertebral, organet vertebral), osteokondroza (çrregullime të qarkullimit të gjakut, dhe kështu ushqyerit e disqe intervertebral), e përbashkëta arthrosis mes 1 dhe rruaza 2, qafën shtrihen ligaments. Nëse dhimbja në pjesën e prapme të kokës janë të gjatë dhe të tërhequr karakter bëhet e fortë kur kthyer kokën (e njëjta është acarim të mbaresa nervore kockave parregullt dhe strukturave kërc) - është shenja kryesore diagnostike të sëmundjeve të qafës.

Shkaku i çrregullimeve degjeneruese këpujë-kyçeve qafën aparatit mund të jenë çrregullime imunitetit, spondylitis ankylosing, reumatoid, psoriatic artrit, postinfectious, sindromi Reiter së.
Muskujt overexertion qafës mund të ndodhë lakim të shpinë përkatëse. Dhimbje në qafë kur tendosje muskujt dhe ligaments, i shoqëruar nga ndjesi shpimi gjilpërash, marramendje, zhurmë në veshët, e cila është e lidhur me goditjen enët e trurit ushqyer.
Nevralgji - një gjendje në të cilën ka një dhimbje të mprehtë dhe të papritur në qafë (si "kryq"), rënduar duke e kthyer kokën në anën e kundërt të dhimbjes, lëvizjet mprehta, kollitjes dhe teshtitjes. Nevralgji nervore zverku mund të përjetojnë çekuilibër, marramendje, humbje e orientimit në hapësirë. Acarim të zgjatur madhe zverku nervore zhvillon një gjendje ku edhe një presion të lehtë mbi indeve të buta të kokës dhe qafës shkaktuar atyre dhimbje e shprehur dhe tensioni mbrojtëse muskujve.

Dëmtime traumatike të trurit që kërkojnë neurolog ndërhyrjes urgjente, dhe pasojat TBI që zuyazykaly ndryshimeve degjenerative në kockave dhe strukturat kërcor.
Arterial hipertensionit - një sëmundje e cila është kryesisht shekullare. Pas 30-40 vjetësh rreziku i hipertensionit dukshëm rrit. Në tensionit të lartë të ndikojnë faktorët e rrezikut mëposhtme: predispozicion gjenetik, abuzimi me alkoolin, pirjen e duhanit, trashje, ngarkesës stresi, mungesa e ushtrimit, të ushqyerit e dobët. Dhimbje tipike, tërhoqi nga prapa sipërfaqen e kokës sipas llojit të tensioni i muskujve, "mëngjes" tsefalhiyi në lidhje me shkeljen e daljeve venoz ndërprerë gradualisht pas marrjes pozicion vertikal. Gjatë sulmit tensioni i lartë i gjakut mund të ndjejnë dhimbje koke pulsating.

Në patologji qafës së mitrës duhet të banonin, sepse ato përfaqësojnë një kërcënim të drejtpërdrejtë në shëndetin dhe mirëqenien e pacientit.

Në veçanti, vëmendje sa meriton osteokondroza qafës së mitrës - një sëmundje përballur në masë të njerëzve të të gjitha moshave, duke çuar një mënyrë jetese i ulur në vend dhe joaktiv. Për shkak të aktivitetit të pamjaftueshme ose një qëndrim të zgjatur në një pozitë të pakëndshme, e cila është tipike për programuesit, punëtorët e njohurive, punëtorët e zyrës, fibrave nervore në rruaza të qafës së mitrës mund të majë, dhe kjo shkakton dhimbje të forta në shpinë. Kjo situatë kërkon një vizitë e detyrueshme për një mjek. Nëse ju nuk filloni trajtimin në kohë, osteokondroza qafës së mitrës përparon, qafë tsefalhiyi dhe qafë të bëhet i përhershëm.

Qafës spondylosis - një sëmundje kronike progresive e shpinë. Kur spondylosis shkatërruar disqe intervertebral kërcor. Në disqet duket boshllëqet dhe të çara, atëherë sëmundja shkakton hernie vertebral. Përkundër faktit se spondylosis nuk është e lidhur direkt me dhimbje të qafës së mitrës në këtë sëmundje zonë përhapur në nadplich, qafë dhe mbrapa.

Myoheloz qafës së mitrës (muskujt e qafës vula) rezultojnë nga shkeljet e sjellje, korse muskulare dobësi, çrregullime të stresit, ftohjet.

Qafës migrenë - një sëmundje të veçantë, në të cilën anormale (të dëmtuara) kërc dhe kockave strukturat që ndikojnë negativisht në arterie vertebral. Kështu, të shqetësuar lobes zverku furnizimit me gjak, e cila çon në ndjenjat mprehta të dhimbshme dhe dëmtim ndonjëherë vizuale. Njohin sëmundja është e vështirë. Nëse ju klikoni në rruazë qafës së mitrës parë ndjeu një dhimbje të mprehtë rritet, ju duhet të kërkoni neurolog emergjence.

Si për të kuruar një dhimbje koke në shpinë?


Kryesisht për trajtimin e zverku tsefalhiyi duhet të adresojnë shkaqet e kësaj pafuqie. Pritjes droga analgjezik të japë vetëm një efekt të përkohshëm, nëse shkaku i dhimbje koke - jo stresit situatës apo tendosje. Kjo është arsyeja pse trajtimi në fillim duhet të vizitoni një mjek i cili gjen shkakton rraskapitje. Vetëm atëherë do të drogës të destinuara për trajtim.

Nëse shkaku është trauma të kokës dhe qafës, e cila shkaktoi një ndrydhje, fiksimit qafës së mitrës për përdorimin collars veçanta ortopedike. Gjithashtu për të eliminuar dhimbje qafe përdorur shpesh masazh të kujdesit shëndetësor. Analgesics duhet të merren vetëm pas konsultimit me një specialist.
Në qoftë se mjeku diagnozat myoheloz qafës së mitrës duhet të vizitojë një kurs terapi masazh, relakson muskujt e qafës dhe prapa dhe supe Departamentit. Fizioterapi dobishme duke përdorur electrophoresis, e cila përmirëson rrjedhjen e gjakut në muskujt kompakt.

Për trajtimin e qafës së mitrës medikamente dhimbje osteoarthritis janë përdorur për të eliminuar simptomat e dhimbshme dhe fizioterapi kombinuara me ointments ngrohjes lokale dhe krem. Një pjesë e rëndësishme e trajtimit është të ushqyerit e duhur. Përfshirja në dietë të perimeve të mjaftueshme, fruta të pasura me vitamina dhe minerale, konsum të moderuar kripë, regjimi pijshëm optimale është parandalimi tsefalhyy i çdo origjinës.
Për vendosjen diagnozë të saktë për të vizituar terapist dhe neurolog, shkoni studim vyzualyzatsyonnoe e shpinë qafës së mitrës. Studim të plotë duke përdorur kompjuterin dhe X-ray moderne teknikat lejon diagnozë të saktë në një kohë të shkurtër dhe të fillojnë trajtimin e hershëm, parandalimin progresion sëmundje.