Dhimbje koke në ballin


Gjithkush paktën një herë në jetën e tyre përjetuar dhimbje koke. Ky fenomen është sëmundje sredstvyem, zgjatur ngarkesës puna mendore mbi supe dhe qafë departamentit. Dhimbje koke në ballë ka një funksion të rëndësishëm e cila është manifestuar veten në njerëz plotësisht të shëndoshë, madje edhe ata që kurrë nuk i shqetësuar shëndetin. Le të shqyrtojmë shkaqet e këtij problemi.
Shkaqet e mundshme dhimbje në ballin
Ndjesi të dhimbshme më shpesh ndodhin në rastet e mëposhtme:

 • Kur sinusit, i shoqëruar nga sinus tensionit dhe dështim të frymëmarrjes. Ndër të gjitha shenjave të izoluara fotofobi, rrjedhjen bollëk e lëngjeve nga hunda dhe sytë e përlotur. Ethe, të dridhura vërejtur. Dhimbja nuk është e saktë dhe ka një lobi sistematikisht.


 • Dhimbje në ballin shpesh tregon sinusit, shoqëruar me një sinus dëmtuar dhe procesin e përkeqësimit të frymëmarrjes hundë. Dhimbja është akute, nevralgji nganjëherë të kujton. Si pacientëve subsides dhimbje kur pastrimi sinuset e infektuar dhe të hyjë në fuqi gjatë abuzimit të daljeve. Simptomet e sinusit të përfshijnë:


 • ethe;

 • shkelje e erë;

 • dhimbje të syve;

 • ënjtje e syve dhe ballin;

 • njollë e lëkurës rreth sinuseve prekura. • Diagnoza e këtyre sëmundjeve është kryer mjeku Ent. Trajtimi përfshin pranimit dhe transmetimit të drogës antimicrobial fizioterapi.

  Dhimbje NJOFTIM në ballin
  Kjo dhimbje karakteristike me rritjen e vlerave të presionit intracranial. Ky fenomen është më e zakonshme në kushtet e motit njerëz të varur. Dhimbja është e fokusuar në pjesën e përkohshme dhe në holl. Arsyeja është në rritje Dystonia presion, hipertension, probleme të veshkave, muskujve të zemrës dhe tiroide.
  Dhimbje të ngrirë në ballin
  Të ballafaquar me këtë fenomen në pacientët migrenë (sëmundje kronike). Ndjenja siklet mbulon fushën e majtë ose të djathtë të kokës. Sulmet Myhrencheskye mund të ndodhë rrallë, por ndonjëherë shqetësojnë pacientin çdo ditë. Kjo sëmundje karakterizohet nga simptomat e:


 • marramendje;

 • tringëllimë në veshët;

 • rrisë intensitetin e dhimbjes ne veprimin e dritës së fortë;

 • disorientation.


 • Sëmundja është e trashëguar. Trajtimi i saj është duke marrë një vasoconstrictor.
  Dhimbje të forta në ballin
  Pasojat janë sëmundje infektive dhimbje. Për shkak se ata janë të ndodhin me rritjen e temperaturës, ajo është në gjendje të zhvillojnë dhimbje të tillë. Mbulon ballin ajo jo vetëm gjatë ftohjet dhe fyt i lënduar, por kur këto Sëmundjet:

 • gripit, i shoqëruar nga siklet në tempuj dhe ballin, ndodh me ethe dhe uljen e trupit;

 • Dhimbje të mprehta të shkaktuara nga malaria;

 • Pacienti ankohet ethe tropikale e muskujve dhe dobësi të përbashkët;

 • vjella dhe të përzier ndodh në formën akute të meningjit.


 • Dhimbje të vazhdueshme në ballin
  Shpesh dhimbja është për shkak të stresit të tepruar fizik dhe emocional. Në këtë rast, dhimbja ndikojnë në rajonin e qafës së mitrës dhe lëviz trupin me anë të kokës, që mbulon ballin. Njeriu humbet orientimi në dhomën e ndjen të përzier, ndjenja e squeezing luajtur metalike kokë. Për të përballuar me dhimbje të tillë, është e rëndësishme për të mësuar për t'u çlodhur, dhe rekomandohet për parandalimin e stresit të bëjë meditim.

  Kush të kontaktoni në qoftë se një dhimbje në ballin?
  Të përcaktuar natyrën e saktë të dhimbje koke mund vetëm specialist. Përpjekjet e tij, ju vetëm mund të zvogëlojë ose të ndaluar siklet, por për të përballuar me këtë problem të madh që ju jeni të ngjarë. Prandaj, ju duhet së pari të shkoni në takim me terapist i cili, pas analizimit situatën tuaj, dërguar në një neurolog, ose specialist tjetër Laura.