Përzier dhe dhimbje koke


Këto janë të gjitha simptoma të njohura të tilla si dhimbje koke dhe të përzier janë simptomat e zakonshme të sëmundjeve të ndryshme dhe kushte patologjike. Ata mund të bashkohet me simptoma të tjera, e cila thjeshton diagnostifikim. Në çdo rast, për të shpëtoj prej tyre sa më shpejt të jetë e mundur duhet të shihni një specialist dhe gjeni shkaqet e tyre.

Të jetë e mundur shkakton të përzier dhe dhimbje kokeKonsideroni shkaqet më të mundshme dhe të përbashkët nga këto simptoma:

 • Plagosje kokë - kjo provokon rritjen e presionit intracranial, zhvillimin e edemë cerebrale, formimin hematoma, e cila çon në dhimbje koke të rënda dhe të përzier, dhe simptoma të tilla si marrje mendsh, të vjella, etj

 • Stresi, lodhje të rëndë - këta faktorë shumë shpesh të çojë në shfaqjen e këtyre simptomave.

 • Dhimbje koke të shpeshta ose të vazhdueshme dhe të përzier mund të tregojë një sëmundje të rrezikshme, një tumor të trurit. Në këtë rast, nuk është shpesh përzier dhe të vjella në mëngjes, dhe simptoma të tilla si vizion të paqartë, humbja e ekuilibrit, dobësi të vazhdueshme. Simptoma identike mund të jetë në një hematoma dhe trurit abscesit.

 • Migrenë - një sëmundje e karakterizuar nga sulmet e dhimbje koke torturues shoqëruar nga të përzier, dobësi, të vjella, dritë -. Dhe zvukoboyaznyu, nervozizëm dhe kështu me radhë D. Kohëzgjatja e sulmit varet nga shkalla e çrregullimeve të qarkullimit të gjakut të trurit dhe mund të shkojnë nga disa orë në disa ditë.

 • Meningjiti - një sëmundje infektive në të cilën nuk ka inflamacion të membranave të trurit dhe palcës kurrizore që manifestohet me vjellje, temperaturë të lartë trupore, dhimbje koke, ethe, shfaqjen e njollat ​​e errëta në trup. Ka dhimbje akute tenton të çojë kokën në gjoks apo shpjegoj gjunjët.

 • Arterial hipertensionit - një sëmundje në të cilën ekziston një rritje e vazhdueshme e tensionit të gjakut shoqëruar me simptoma të tilla si dhimbje koke (sidomos në pjesën zverku), "fluturon", para syve të tyre, tringëllimë në veshët. Këto manifestime mund të bashkohet me të përzier, gulçim, skuqje të lëkurës.

 • Sëmundje Lyme - sëmundja e një natyre infektive që transmetohet nga ticks Ixodes dhe ndikon joints, sistemet nervor dhe kardiovaskulare, ka simptomat e hershme: dhimbje koke, lodhje, ethe, vjellje, marramendje, dhe një skuqje të lëkurës karakteristike.

 • Ushqim, helmimi alkoolit, rrit ndjeshmërinë ndaj drogës - një kauzë të përbashkët dhimbje koke, nauze, vjellje, diarre.


 • Neveri dhe dhimbje koke - Diagnoza dhe Trajtimi


  Për të përcaktuar shkaqet e dhimbje koke dhe të përzier, duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim mjekësor. Laboratorike dhe instrumentale metoda në prani të simptomave të tillë mund të përfshijnë:


 • gjak;

 • X-ray e gjoksit, kafkës, infeksionet sinus;

 • zemra elektrokardiogramë;

 • Skanim CT e trurit;

 • Imazhe rezonancë magnetike e trurit;

 • birë mesit;

 • scintigraphy dhe të tjerët.


 • Në raste të rënda, gjatë të gjitha provimeve mund të kërkojë pranimin në spital. Për sa kohë që ju të identifikoni shkaku i vërtetë i këtyre fenomeneve mund të caktohet një trajtim simptomatik për të lehtësuar gjendjen.
  Më vonë, pas rezultateve të testeve diagnostike, do të caktohet terapi adekuate. Në varësi të natyrës dhe peshën e mjekut patologjisë mund të përshkruajnë trajtim operativ apo konservativ.