Shkaqet e dhimbjes në këmbët viçat


Dhimbje në muskujt viç neyyazytsirno zakonshme. Pothuajse të gjithë mendonin këtë ndjenjë të pakëndshme të paktën një herë në jetë. Shkaqet e mundshme dhimbje në këmbët viçat ndryshme. Edhe dëme të vogël ose acarim të muskujve gastrocnemius (hap ngarkesa të mëdha apo të keqe), mund të çojë në dhimbje në këmbët viçat. Kjo dhimbje është shpesh e papritur dhe është shkaktuar nga aktiviteti të pazakontë fizike, ndonjëherë edhe gjatë ecje normale.
Shpesh shkaku i dhimbjes në mjekët muskujt viç quajmë sëmundje vaskulare. Kjo mund të jetë për shkak të shkeljes së rrjedhjes së gjakut venoz për shkak të rritjes së presionit në enët. Duke rezultuar në stagnimin e gjakut, duke çuar në acarim, dhe përfundimisht inflamacion të mbaresa nervore, duke shkaktuar dhimbje. Për të dalluar dhimbjen lidhur me këtë arsye, ajo është e lehtë: ka shurdhim në këmbë, dhe dhimbje e shurdhër. Kjo simptomë mund të jetë për shkak të venat me variçe.Shkaku i dhimbjes shurdhër, dhemb, dhe nganjëherë me gjemba dhe dhimbje barku të papritura dhe intensitet në këmbë mund të bëhet i ulur. Kjo është një shkelje e rrjedhjes normale të gjakut në venat dhe arteriet duke qëndruar të zgjatur ose ulur. Stanjacioni i gjakut mund të çojë në hipoksi, akumulimit në enët e gjakut dhe muskujt e toksinave.

Ka shumë sëmundje që shkaktojnë dhimbje në këmbë viçat:
- Inflamacion i skeletore dhe viç muskujve, të quajtur mioziti, shkakton dhimbjen më të rëndë në viçat. Që myositis - një sëmundje shumë serioze, ajo kërkon një kujdes afatgjatë të detyrueshëm nën mbikëqyrje mjekësore. Shkaku myositis mund të jetë një komplikim e sëmundjeve të caktuara (si gripi). Më pak myositis shkaktuar stres të madh për viçat, overvoltage ose lëndimit të muskujve viç.

Nëse shkaku i dhimbjes është mioziti, një person ndjen dhemb muskujt viçat, të cilat mund të përforcohet kur shoferi, përveç në muskuj shfaqen nënshkrimin.
Pasojë e infektimit me lëndime të hapura mund të bëhet myositis purulent. Ajo karakterizohet nga rritje dhimbje, ethe, të dridhura, skuqje të lëkurës mbi muskujve, i cili është kompakt dhe të vështirë.
Ky lloj i mioziti, mioziti si parazitare, mund të shkaktohet nga lezionet e muskujve si tsistitserka parazit, Trichinella (trikinoz), Toxoplasma. Në këtë rast nuk ka ethe, dhimbje në muskuj masticatory, muskujt e gjymtyrëve, gjoks dhe gjuhën.


- Thrombophlebitis - sëmundje të shpeshta vaskulare, provokon dhimbje të ngrirë, dhe më pas djegur muskujve viç. Kjo dhimbje viç ndjerë vazhdimisht.
- Sëmundjet e shpinë gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje në këmbë viçat. Anomalitë në shpinë (të tilla si një disk kompensuar) të shkaktojë të ashtuquajturin yrradyruyuschyh (e dhënë në këmbë) dhimbje. Kjo dhimbje prapa nuk mund të ndihet. Një shembull i këtij lloji i dhimbjes është dhimbje të nervit shiatik, dmth dhimbje të nervit shiatik.

- Atherosclerosis - shkakton muret e enëve të compaction dhe ndjenjë ngurtësi të muskujve, e cila shkakton dhimbje viç. Dhimbje të shkaktuara nga atherosclerosis, intensifikuar kur ecin. Shenja e arteriosklerozës mund të jetë këmbët vazhdimisht ftohtë.

- Sëmundjet e nervave periferike gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje këmbë viç. Dhimbje të shkaktuara nga nevralgji, nuk janë, sulmet përhershëm jetëshkurtër (disa minuta, dhe nganjëherë sekonda).
- Osteomielit - një sëmundje infektive që prek kockat. Satellite osteomielit po zgjaten dhimbje akute, shkaku i të cilave shtrihet në eshtra.
- Gjykata, tkurrje myyazytsilne e muskujve apo edhe grupeve të muskujve, të cilat gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje në muskujt viç. Arsyeja gjykata mund të zgjatet ose lodhje të muskujve vezë tensionit. Relaksim i thjeshtë i muskujve nganjëherë ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve që rezultojnë nga gjykata. Për ta bërë këtë, uleni ose shtriheni me ndryshimin e pozitës së këmbëve, shumë për krahun paund strumbullar, bëni një kompresë të ftohtë ose të qëndrojë deri razuvshis, në një sipërfaqe të ftohtë.


- Shkaku dhimbje në muskujt viç mund të jetë miopatia neurogjenik ose idiopatike inflamatore. Në mungesë të neurologjike njerëzor anomalitë dhimbje në muskujve viç shkaktuara nga metabolike ose miopatia inflamatore. Sipas klasifikimit ndërkombëtar, ekzistojnë tri lloje të myopathies:
- miopatia idiopatike inflamatore,
- medicinale dhe toksike,
- infektive.
Shkaku i më miopatiy idiopatike inflamatore është një sëmundje sistemike të indit lidhor. Këto përfshijnë myositis myopatyyam, polimiositi, dermatomiositi, mioziti paraneoplastike, mioziti me inclusions brendaqelizore. Për të identifikuar dhe për të parandaluar një sëmundje sistematike, në të cilin ka pasur dhimbje në muskujt viç, në rastin e sëmundjeve të mësipërme detyrueshme rheumatologist konsultimit.

Miopatia drogës shpesh lind si pasojë e statin dhe fibrate pritje.

- Fibromyalgia - dhimbja që shfaqet në më të ulët mbrapa (dhimbje mesi), në shpinë, qafë, joints shpatullën, hips. Kjo dhimbje është më shumë i zakonshëm në gratë. Kur mbingarkesa fizike dhe mendore, pagjumësi, në një dhomë të ftohtë të lagësht mund të jetë një forcimi i fibromyalgia. Ne rastin e sëmundjeve reumatike në njerëz dhimbje tillë mund të bëhet sistemik.