Dhimbje koke gjatë shtatzënisë


Me një dhimbje koke duke pritur periudhë fëmijën përballet pothuajse çdo grua. Prandaj, ajo është e lehtë për të kuptuar - vetëm siklet, i cili përfundimisht do të jetë, apo duke folur në lidhje me ndonjë sëmundje. Mjekët kanë gjetur prej kohësh një përgjigje për këtë pyetje. Nëse dhimbja në kokën time shqetësojë herë pas here (bën vetë ndihet jo më shumë se një herë në muaj) dhe në thelb nuk ndikon në cilësinë e jetës, dhe pamja e saj është i lidhur zakonisht me një stimul të jashtëm (ndryshimi në pozicionin e trupit, pagjumësi, lodhje, mjekim) një grua mund të konsiderojnë veten të shëndoshë.


Por ndonjëherë dhimbje në kokë duket më shpesh 1-15 herë në muaj - dhe kjo është shkak për shqetësim, dhe më shumë që të përballen me atë, aq më shumë yyazytsirnist që ju filloi probleme serioze shëndetësore. Është e nevojshme për të kërkuar urgjentisht këshilla mjekësore. Çfarë mund të jetë një dhimbje koke gjatë shtatzënisë?
Trupi gruas vetëm për të rregulluar mbante fëmijën, sepse dhimbje koke mund të shqetësojë gratë më shpesh se zakonisht. Në këtë periudhë ka një rrezik të kandidojë në disa nga varietetet e saj.

• migrenë
Sulmet e dhimbje koke të veçanta për gratë e moshës riprodhuese - ata "debutues" në 20-30 vjet dhe në fund deri në 50 vjet. Rëndësishmja, ndikimi i migrenë shtatzënisë paqartë. Në 40% të rasteve të mbante fëmijën provokon zhvillimin e sëmundjes ose të rritet

Gjatë shtatzënisë, arsyet e tyre mund të jenë:
• Ndryshimet në nivelet e hormoneve. Si një periudhë fëmijë duke pritur rrit nivelet e estrogjenit dhe progesterone - këto hormonet ndikojnë në tonin e enëve të gjakut që mund të shkaktojnë sulme migrenë të rritet ose ulet në presionin e gjakut.

• Ndryshimi dietë. Disa gra mund të dhimbje koke e parë të vidyazyka detyruar të ushqimeve të preferuara të tilla si kafe.
• Rritja e ankth. Gjatë shtatzënisë, sfond emocional nëna shtatzënë është shumë e paqëndrueshme. Nëse dhimbje koke është kronike, shpesh ajo është e lidhur me depresionin e ashpërsi të ndryshme. Në gjenomin e njeriut u gjet dy kromozomet janë përgjegjës për këtë proces. Shfaqja e sulmeve migrenë që lidhen me ndryshimet në membranat e enëve të gjakut. Gjatë migrenë anije zgjerohet, dhe rreth tyre ka inflamacion. Dhimbje koke unilaterale ngrirë që jep sy, ballin, tempulli i shoqëruar nga nauze, të vjella gjysmë dritë - dhe zvukoboyaznyu. Sulmet migrenë rrjedh, kohëzgjatja mesatare e çdo ditë. Intensiteti i dhimbjes rrit në lëvizjen më të vogël.


Sulmet migrenë kurrë nuk ndodhë me veten e tyre, ata janë gjithmonë një përgjigje ndaj një stimuli të jashtëm, - thotë Elena Filatov. - Ndonjëherë në mënyrë që të zvogëlojë frekuencën e tyre të mjaftueshme për të kuptuar se në çfarë mënyre reagon trupi juaj dhe të përpiqet të shmangë provokatorët ose zbutur efektet e tyre. Mundohuni të hani të vogla, pjesë të vogla. Nëse jeni të shqetësuar migrenë dhe shtatzënisë, të mbajtur në dorë një qese me fruta të thata ose arra, që të jetë në gjendje për të ngrënë. Në të gjitha pijet e tilla përmbajnë etanol, i cili ka vasodilating veti.

Provokon sulme si mungesa dhe shumën e tepërt. Ose më mirë, reagimi shumë i dhunshëm grua shtatzënë dhe shoqëruesit e saj të ngjarjeve. Frutave agrume, çokollatë, arra, djathë përmban substancë tyramine, e cila mund të shkaktojë migraines.

Kur migrenë ftohtë keqe ndihmon, përmes të cilit ngushtuar enët. Mjaftueshme për të vënë një shishe me ujë të nxehtë me ujë të ftohtë në vend të lënduar. Me sulme myhrenoznыmy forcën e dobët dhe të mesme mund të trajtojë konvencionale lejohet gjatë shtatzënisë painkillers me acetaminophen. Megjithatë, në qoftë se gjatë tri herë ata nuk të ndihmojnë, ju mund të kenë nevojë për ilaçe të veçantë - tryptanы. Të marrë një vendim në lidhje me domosdoshmërinë e marrjes rastin tuaj mund të jetë një mjek, për shkak se këto ilaçe kanë pronat vasoconstrictor dhe mund të ndikojë të ofrojë rritje fetusin me oksigjen dhe ushqyesve. Megjithatë, në disa raste sulmet e rënda dhe të zgjatur marrë ato ende lejojnë. I vetmi "por" - në çdo rast të mos kalojë dozen e përshkruara nga mjeku juaj.


Dhimbje koke lidhur me hipotension. Ajo shpesh e shoqëron gratë ekspozuar për herë të parë në presion të ulët, si dhe ato të grave shtatzëna që janë të ballafaquar me një toksikoz hershme. Normal gjatë shtatzënisë konsiderohet vargjet e presionit të gjakut nga 110/60 130/80 mmHg për Në qoftë se kjo është nën normë prej 15-20%, ne mund të themi hipotension.
Në placenta para tremujore është formuar, e cila është një fabrikë të fuqishme për prodhimin e hormoneve. Nën ndikimin e tyre është zgjeruar enët e gjakut periferike (kjo është e nevojshme për një furnizim më të mirë të ushqyesve dhe oksigjenit në rritje të fetusit), tensioni i gjakut zvogëlohet.


Dhimbje koke është lokalizuar zakonisht në rajon zverku, shpesh ndjehet si një barrë. Me një rritje në ndjenjën se kafkë nën presion nga brenda. Simptoma të tjera: dobësi, lodhje, marramendje. Të gjitha mjeku shtatzënë zakonisht përshkruan inspektimin e parë, të tilla si: 10-orë gjumë natën, pushim gjatë ditës, duke ecur në ajër të pastër të paktën 2 orë në ditë, të dërguarit stërvitje (navigacion mirë), ushqim me shumë vitamina dhe minerale - duhet të përputhet. Për ndonjë metodat speciale mund të rekomandojë kundërta dush këmbë. Kjo procedurë në mënyrë të konsiderueshme të përmirësuar qarkullimin periferik. Në një tas, derdh ujë të ngrohtë (38-40 ° C), një tjetër - të ftohtë nga rubineti. Ulur këmbët alternuar, në një apo enë tjetër (proces të fillojë dhe të përfundojë me ujë të nxehtë).