Shkaqet e përbashkëta të dhimbjes në këmbë


Këmbë njeriu - një nga mekanizmat më të avancuara. Çdo ditë, ajo i nënshtrohet stresit të madh, dhe ka nevojë për kujdes të veçantë. Për shkak të kequshqyerjes, një entuziazëm fanatik për punën e tij, mungesës së kohës, ne shpesh nuk i kushtoj vëmendje për dhimbje në këmbë. Dhe mirë, në qoftë se ato janë shkaktuar nga problemet e konvencionale kozmetike. Por është e mundur që ata janë shenja të sëmundjes së rëndë, trajtimi i të cilave nuk mund të shtyhen.
Pra, cilat janë shkaqet më të zakonshme të dhimbjes në këmbë?
• Arthritis. Kjo është shkaqet më të zakonshme të problemeve me këmbë. Në këtë sëmundje nyjet e këmbës, dhe e tyre më shumë se një dekadë, shkatërruar nga virale, fungale dhe infeksioneve bakteriale. Arthritis foto klinike deri atje në mëngjes, përforcohet në mënyrë periodike dhe dhimbje dobësuar që pengojnë lëvizjen. Pacientit nyje fryrë, duke mbuluar lëkurën e tyre bëhet e nxehtë dhe e kuqe. Në mjekësi, përshkruan më shumë se dhjetë lloje të artritit, por për të ndaluar lezioni zakonisht rezulton në artrit reumatoid, e cila shkakton dhimbje në këmbë, madje edhe kur ajo është në pushim. Shpesh njerëzit nuk i japim rëndësi shumë për këto simptoma dhe vetëm merr qetësues, ju lutem. Megjithatë, konsultimi me një mjek-rheumatologist është e detyrueshme në raste të tilla, dhe aq më shpejt trajtimi fillimi sëmundja, shans më të mirë për të ruajtur nyjet e këmbës. Përndryshe kjo mund të shtrembëroj në mënyrë që operacioni të bëhet e pashmangshme. Sipas statistikave, gratë vuajnë nga artriti është tre herë më shpesh se meshkujt.• metatarsal arthrosis përbashkët - është gjithashtu shkaqet e zakonshme e dhimbje në këmbë. Kushti më shpesh ndodh për shkak të mbingarkesës zgjatur, peshë të tepërt, puna e rregullt në këmbë, metabolike, banesë, hipotermi, lëndimet dhe këpucë të ngushta. Kur metatarsal arthrosis përbashkët ndodhë dhimbje, ënjtje, skuqje. Në fazën e parë të sëmundjes ndryshon gishtit nuk është vërejtur vetëm dhimbje periodik, lodhje. Faza tjetër është shfaqja e të ashtuquajturave "eshtra", dhimbje në rritje, vështirësisë së lëvizjes, ndryshimit të ritmit. X-rrezeve të ndihmuar në diagnostikimin e sëmundjes. Sot, mjekësia po lufton me mjaft efektive, duke përdorur drogë anti-inflamator dhe physioprocedures. Për më shumë ekspertë të parandalimit të rekomandojë këmbë pa këpucë në bar, rërë, të blerë këpucë të rehatshme dhe për të mbajtur këmbët të ngrohtë.


• Venat me variçe. Këto arsye të zakonshme të njohura për çdo grua e katërt dhe çdo njeri e gjashtë. Në fazat fillestare të sëmundjes rrallë jep shqetësim. Zakonisht njerëzit ngatërruar vetëm defektet kozmetike në formën e trashje e venave dhe venat merimangë që ndodhin në këmbë dhe ijë. Nëse venat nuk luftojnë, peshë atje, dhimbje këmbë, ënjtje. Por rreziku kryesor - është shfaqja e trombozë, në të cilën clots gjakut formojnë në venat. Në çdo kohë, ata mund të shpërthejë dhe të shkaktojë vdekjen. Në rrezik janë njerëz me një anije defekt të trashëguara, ata që punojnë në këmbët e tyre, duke çuar një mënyrë jetese i ulur, është e angazhuar në sport pushtet, merr hormonet duhan. Ndonjëherë venat me variçe të grave shtatzëna vuajnë nga. Ata u rrit peshën e trupit dhe kështu ngarkesën në këmbë. Për shenjat e para të venat me variçe të parandaluar sëmundje duhet vidyazykatysya nga banja, sauna, tubs nxehtë, të humbasin peshë, vidyazykatysya nga takë të lartë, sportive, të fillojë për të ngrënë si duhet. Mjekët rekomandojnë çdo këmbët rrotullim në mëngjes për të përmirësuar qarkullimin, pasi orari i punës të lajë këmbët në ujë të ftohtë, të ecin në bar zbathur.


• sheshtë - të dyja janë të lindura dhe të fituara. Në këtë sëmundje marrëdhëniet dhe muskujt këmbë dobësuar, ndryshon formën e këmbës, vulën e gjatësisë apo vaults kryq. Si rezultat i humbjes së funksionit të këmbë - jastëk, ritmi bëhet një dridhur. Njeriu fillon shpejt lodhur kur ecin, këmbët e tij bymehet peshë, këmbët, këmbët, kofshët, mollaqe lënduar. Shputë e rrafshët prek njerëzit e të gjitha moshave, ndonjëherë kjo është rezultat i frakturave të këmbë, poliomielitit ose rakit. Përveç kësaj, shkaqet e shputë e rrafshët përfshijnë predispozitë gjenetike, puna ulur, trashje, këpucë të pakëndshme. Në shenjat e para të sëmundjes duhet të konsultohet me ortoped. Me trajtimin e duhur mund të shmangur sëmundjet e problemet e këmbë dhe gju me kockat e legenit dhe shpinë. Përkundër faktit se sheshtë shoqëron një person gjatë gjithë jetës, ajo lehtëson në masë të madhe gjendjen e trajtimit. Për këtë shpesh emëruar komplekset droga përdoret metoda kirurgjikale. Parandalimi është përdorimi i insoles këmbët banesë ortopedike, masazhet, banjat këmbë aplikimit.


• Spurs gishtin. Kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje në thembër që të ndodhë duke ecur nëpër rritje të kockave. Pranë tij është inflamacion i indeve të buta që janë të inatosur vazhdimisht nga të nxisë. Në shumicën e rasteve, sëmundja është rezultat i këmbët e sheshtë, por ndonjëherë ndodh për shkak të lëndimeve kronike në pesë, metabolike apo rrjedhjen e gjakut në këmbë, mbipeshë. Pavarësisht Spurs thembra nuk shkojnë me ta për të ndihmuar në menaxhimin ose kirurgët ortopedike. Për të ndaluar inflamacion, masazh caktuar, fizioterapi, terapi fizike, terapi valë shoku, veshur insoles ortopedike. Në qoftë se këto metoda konservatorë nuk i japin një rezultat, drejtuar të bllokuar medikamente dhimbje.