Shkaqet e dhimbjes në qafë


Pakëndshme dhe dhimbje shkakton dhimbje në qafë dhe rajonin e sipërme të qafës së mitrës, dhe një herë e vështirë për të përcaktuar se çfarë me të vërtetë dhemb - kokën, qafën. Shkaqet e dhimbje në qafë mund të jenë shumë të ndryshme. Për shembull, kjo mund të jetë për shkak të stresit të tepruar extensors thellë qafë, të cilat janë direkt nën kokë.
Dhimbje në pjesën e prapme të kokës mund të jenë simptoma të sëmundjeve të ndryshme, të tilla si:
Sëmundja e shpinë qafës së mitrës - osteokondroza, spondylitis, që shtrihen nga plagët e tij, sprains dritë në kurorë të vogël në mes rruaza. Në këtë rast, nuk ka dhimbje në shpinë qafës së mitrës dhe qafës zonë gjatë rrotullimit kokës, dhimbja bëhet e fortë.Lodhje, doli nga një stresi të zgjatur mendore ose fizike. Dhimbje koke në shpinë të ju mund të merrni nga një qëndrimi të gjatë në një pozitë të pakëndshme, të tilla si i ulur pas timonit të një makine apo një kompjuter.

Dhimbje në qafë mund të jetë për shkak të tensionit nervor, e cila është rezultat i stresit të paparashikuara ose kronik.

Spondylosis qafës. Spondylosis shoqëruar me dhimbje koke në shpinë, në disa raste përfshin brezin dhimbje sup, veshët, sytë, e pasme të kokës. Dhimbja vazhdon edhe kur njeriu në kokë është e palëvizshme. Edhe në këtë sëmundje formuar një lëvizshmëri keq qafës dhe dhimbje të ndodhin gjatë lëvizjes së kokës, sidomos kur cornering. Njerëzit me këtë sëmundje kanë probleme me gjumin, për arsye se ajo është e vështirë për të qetë shtrihem në shtrat, vazhdimisht ndërhyn me gjumë dhimbje qafe, e cila nuk është pozicioni i saktë kokë nga e cila për të rruaza të qafës së mitrës mbajnë ngarkesën shtesë.


Nevralgji zverku nervore. Ajo manifestohet në formën e sulmeve, gjatë së cilës nuk janë dhimbje të forta periodike. Këto dhimbje janë shumë intensive, të përqendruara në pjesën e pasme, kap qafën dhe veshin. Gjatë lëvizjes së kokës, qafës dhe trupit, kur kollitjes apo teshtitjes ndodh në pacientët me dhimbje të shtënat. Sëmurë shikuar ndjesi davyaschee në qafë në mes të sulmeve. Nevralgji në njerëzit muskujt e qafës të tensionuara dhe të kufizuara, dhe lëkura në anën e pasme është hyperesthesia ndryshme.

Myoheloz qafës së mitrës dhe mund të shkaktojnë dhimbje në shpinë. Në këtë sëmundje ka një muskujt e qafës vulë. Muskujt Myoheloz e shpinë qafës së mitrës është shprehur nga simptoma të tilla si dhimbje koke në pjesën e prapme të marramendje, dhimbje dhe ngurtësi në rritje në supet.


Hipertensionit. Ajo gjithashtu mund të jetë shkaku i dhimbje koke në shpinë. Sidomos kjo dhimbje sjell shumë probleme në mëngjes.

Sindromi Vertebrobazylyarnыy. Ajo është rezultat i një sëmundje ekzistuese disk degjenerative e shpinë qafës së mitrës. Kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje në qafë, tringëllimë në veshët, vello para syve të mi. Pacientët shpesh njoftim se çdo gjë sillet rreth pse, por nuk është një ndjenjë e zhvendosjes. Ata gjithashtu kanë të përzier, të vjella, hiccups, koordinimit të dobët, humbje, një ndjenjë të një ndarje në sytë e dëgjimit. Nuk është një simptomë e rëndësishme vertebrobazylyarnoho sindromi - një rënie Raider dhe obezdvyzhennosty kur kthyer ose kthyer kokën. Kjo ndodh në njerëzit me sëmundjet e shpinë qafës së mitrës dhe shkon pa zalisur.


Migraines qafës së mitrës. Ajo karakterizohet nga një dhimbje të mprehtë në pjesën e prapme të kokës dhe të përkohshme, shpesh zbatohen për pjesën ballë. Në pacientët kanë dhimbje dhe ndërprerje. Edhe kur ka simptoma të qafës së mitrës migrenë si mosfunksionim të aparatit vestibular, marramendje, kërcitja e zhurmshme në veshët, humbjen e dëgjimit, dhimbje në pjesën e pasme.

Dhe një tjetër shkak i mundshëm i dhimbje në qafë - tensioni gjatë muskujve. Nuk është, për shembull, ushtrim të pasakta. Si rezultat i dhimbje koke tensioni i muskujve të shfaqet, në të cilin ka shurdhim në qafë dhe në ballin. Dhimbje koke shfaqen në lodhje, ankth, përqendrimi zgjatur, kreu gjatë qëndrimit në të njëjtin pozicion, për shembull, duke punuar tavolinë pysyazykam disa orë ose gjatë trajnimit të gjatë dhe rraskapitës fizike. Njeriu duket se kreu i veshur me një kapelë që është vazhdimisht compressing atë. Një tjetër ndjeu praninë e një trupi të huaj në fushën e ballin, qafën ose e prapme të kokës, dhe thotë ndjesi shpimi gjilpërash dhe të dridhura. Dhimbje koke janë zakonisht moderuar. Në ballin, tempujt, qafë dhe e prapme të qafës duket siklet. Nuk është tensioni i tepruar i këtyre muskujve, janë vula e kontakt të cilat ndihet dhimbje. Nga shtypur muskujt rritet dhimbje koke, zhurma ndodh në pacientit në kokë dhe marramendje. Por ndonjëherë ndodh që pacienti ka një dhimbje koke dhe nuk ka ndikim të tillë. Në disa raste një person ndihmon në zvogëlimin e intensitetit të dhimbjes sasi të kufizuar të lëvizjes së shpinë qafës së mitrës.


Nëse keni ndonjë dhimbje në zonën e qafës, ju duhet të konsultoheni me specialistë të tilla: neurolog, kardiolog, terapist, traumatologist, mjeku e terapisë fizike.