Shkaqet e dhimbjes pas myazah trajnimit


Urtësia konvencionale është se dhimbja pas ngarkesave të energjisë tregon se trajnimi i dha shtysë për rritjen e muskujve. Për shumë, dhimbje dhe rekrutimin e muskujve janë dy koncepte të pandashme. Ora Fillestar pas shkollës nuk mund të lëvizin edhe duart e mia, dhe në këtë mënyrë besoj se trajnimi një sukses. Por shpesh pikat e dhimbje për një teknikë të pasakta ushtrim ose zgjedhjen e peshë të gabuar. Por jo edhe aq e thjeshtë. Ne shqyrtojmë shkaqet kryesore të dhimbjeve të muskujve pas ushtrimit.
Shumë bodybuilders me përvojë në studimin e ushtrimit priren të shfaqjes së dhimbjeve të muskujve. Pas të gjitha, ajo është një grup i rëndësishëm i mases. Ardhurve gjithashtu nuk duan të bien prapa nga profesionistët dhe për të marrë dhimbje që rezultojnë nga ngarkesa të tepërta dhe teknikë të pasakta. Është e rëndësishme për të kuptuar se çfarë shkakton dhimbje në muskujt e dy të ndryshme. Në "goditje" është anabolic në natyrë, dhe të ardhurve - fiziologjike. Ne të mësuar më shumë në lidhje me llojet e dhimbjes pas ushtrimit.Dhimbje të muskujve normale
Kjo ndodh pothuajse të gjithë ata që trenat me pesha të mëdha. Arsyeja për ndodhjen e saj është grumbullimi i acidit laktik dhe fibrave të muskujve të vogla. Kjo është, pas një stërvitje intensive në gjak rrit numrin e qelizave të muskujve atlet. Shfaqjen e dhimbjes për shkak të prani te indet e muskujve në gjak. Kjo dhimbje është e saktë. Kjo nuk ndikon në funksionet e trupit vërejtura fillestare për dy deri në tre ditë, dhe profesionistëve për një ditë.

Shfaqja e dhimbjes tregon efektivitetin e trajnimit dhe që ju janë të ngarkuar seriozisht muskujt e tyre. Nëse dhimbja e ardhshme seancë provuar, atëherë organizmi përdorur, dhe duhet të kenë pesha të tjera të ngarkesës.


Dhimbje vonuar
Ndonjëherë dhimbja mund të ndodhë disa ditë pas orëve (më shpesh në ditën e dytë). Arsyet mund të jetë një programe të ndryshojë ose workouts tepruar load zakonisht papritur. Ajo mund të jetë një njeri shumë i rëndësishëm në të avancuar 1-4 ditë, dhe fillestar për shtatë ditë.

Mos humbasë klasa për këtë arsye nuk është e nevojshme, ajo është e rekomanduar për të reduktuar peshën përgjysmë. Kjo do të përshpejtojë procesin e shërimit të muskujve. Për shembull, nëse ju jeni duke kryer peshat shtypi stol peshon 80 kg deri 15 reps, atëherë stërvitje tjetër që ju mund të bëni 15 reps, por me një peshë prej 40 kg Edhe në qoftë se ju ende keni mbetjet e forcave, jo të veshin për të punuar, sepse puna juaj është shërimin e indeve të muskujve.


Dhimbje për shkak të lëndimit
Kjo dhimbje është prangosur, dhemb karakter. Çdo lëvizje e papritur e ngarkesës dhe të çon në fuqizimin e saj. Shpesh kjo dhimbje shoqërohet me ënjtje dhe përkeqësimin e shëndetit të përgjithshëm. Nuk është zakonisht i menjëhershëm, herë pas here manifestohet ditë më pas. Pas lëndimit bodybilderu vidyazykatysya të jetë punësimi kohë të shkurtër, ose të reduktojnë ndjeshëm intensitetin e tyre.

Mënyrat për të ulur dhimbjet e muskujve pas ushtrimit
Me ujë dhe sode
Për të reduktuar ndjeshmërinë e muskujve para se ushtrimi është e rekomanduar për të pirë ujë (1 filxhan) me shtimin e sode (gjysmë lugë çaji). Kjo do të zvogëlojë nivelin e aciditetit të gjakut dhe për të rritur ndjeshmërinë dhimbje të muskujve.


Ushqyerit për muskujve
Një rol të rëndësishëm në muskul të kohës së lirë luan organizuar siç duhet ushqimin. Një njeri që trajnon me pesha të mëdha në ditë për të marrë deri në 4 gram karbohidratet dhe 2 gram proteina për kilogram të peshës trupore. Ne nuk duhet të injorojë yndyrna të dobishme duhet të përbëjnë rreth 15% të dietën e përditshme.

Argëtim
Pas klasa të dobishme për të marrë një dush të ftohtë, dhe për gjumë të mirë zhytem në një banjë të ngrohtë. Gjithashtu e mirë për të vizituar masazh. Muskujt Procedurat e tilla të pushojnë, nuk i japin atyre zastoyatysya.


Ëndërr
Gjumë të shëndetshëm dhe të shëndoshë është shumë e rëndësishme për shërim pas ushtrimit. Kjo është në periudhën tjetër procesi i rritjes së muskujve. Gjumë rekomanduar të paktën tetë orë.