Shkaqet e dhimbjes në hundë tek njerëzit


Çdo dhimbje në hundë është sinjal i trupit se kjo është diçka e gabuar. Dhimbje në hundë thonë se hunda dhe sinuset paranasal ekspozuar ndaj një sëmundje të veçantë. Shkaqet e dhimbjes në hundë e njeriut mund të identifikojë vetëm është ai një specialist mund të përshkruajnë trajtim për të shmangur ndërlikimet e sëmundjes.
Arsyet për të cilat dhemb hundë
Një nga shkaqet e dhimbjes në hundë, një sëmundje të lëkurës, të tilla si abrasions. Ajo dhemb hundën e një personi, ndjenja se një dhimbje koke, dhimbje të përqendruar në ballore dhe rajon përkohshme. Dhimbja rritet ndjeshëm kur një person përpiqet për të prekur zonën e pacientit. Lëkura është reddened hundë, pëlhurë e tensionuar, i fryrë. Kur shihet pasazh hundës ngushtuar.1. Shpesh çiban që shfaqet në hundë, ai vlon si rezultat, kjo sëmundje prek fëmijët e dobësuar, por në disa raste të diagnostikuar në të rriturit e të gjitha moshave. Në këtë sëmundje të hundës mund të shoqërohet me skuqje, ethe, shtohet zonën e prekur.
2. Hunda është shumë i lënduar në trauma të ndryshme si rezultat i shkeljes së integritetit të indeve. Ata mund të jenë nga ndikimi, bie dhe situata të tjera.

3. Dhimbje të forta në hundë janë rezultat i inflamacion të rëndë të sinuseve - sinusit, një shembull i një sëmundjeje të tillë - sinusit. Ngushtimi i lumen e zgavrën e hundës, dhe në raste të rënda, i bllokuar tërësisht. Për të lehtësuar rrjedhjen e përmbajtjes dhimbje sinus hundës nuk është aq intensive.

Sinusit karakterizohet në mënyrë të qartë nga dhimbje të lokalizuara. Kur sinusit kur lit dhimbje ballore sinus dhënë rajon ballore ku dhimbja në cheeks, dhimbje dhënë deri në dhëmbë.

Dhimbja varet kohë. Dhimbje në hundë bëhen të fortë në mëngjes dhe në mbrëmje. Nëse ju klikoni mbi një sinus pak i përflakur, hundë lënduar është më e mprehtë dhe më të fortë dhe i jep një kokë, kurorë, uiski. Kur ka sinusit frontal sinus, atëherë pacienti ka dhimbje në këndin e brendshëm të syrit, në bazë të hundës, ka dhimbje natyra shtypës.


4. Kur sinusit është kronike, të ndryshojë parametrat e dhimbjes. Nuk ka sulme akute të dhimbjes në hundë dhe tolerant kombinuar me gjendja e keqe e përgjithshme - nga lodhja fizike, dulling aktivitetin mendor dhe dhimbje koke. Kur sëmundja është përkeqësuar, rritje dhimbje, dhe në raste ekstreme, i shoqëruar nga fluksi i gjakut në kokë. Perevtomytysya mjaft apo shumë shpejt në diell për të janë rritur në mënyrë dramatike në dhimbje hundë.

Nëse shkaku i sëmundjeve të hundës është konsideruar si një sëmundje inflamatore e sinuseve të hundës, e vetmja mënyrë për të hequr qafe dhimbje - një trajtim të duhur dhe me kohë e sinusit, të dyja kirurgjikale dhe akute. Shpesh kjo është arritur metodat e vjetra terapeutike, por mund të kenë nevojë kirurgji. Masat parandaluese të parandaluar sëmundjet inflamatore të hundës.


5. Dhimbje në hundë shkaktuar kullojnë hundët. Në një të ftohtë për mukozën e përflakur hundës, sëmundja mund të jetë kronike apo akute. Njeriu i përhershëm shkarkimin hundës nervor, janë të fiksuara reflekset negative - një zakon për të tërhequr duart hundë, fshij duart e tij, "shmыhane" dhe kështu me radhë. Trajtimi i ftohtë të përbashkët duhet të kryhet në mënyrë të plotë dhe në kohë.

6. njeri i madh shqetësim jep rinitit alergjike. Mukoza është e dobët të përgjegjshëm ndaj stimujve të jashtëm - lesh, pluhuri i zakonshëm, polen bimore dhe kështu me radhë. Shenjat e rinitit alergjike - dhimbje në hundë, marramendës i pakontrolluar, skuqje të syve dhe hundës, shkarkimit këmbëngulës nazale, teshtitjes dhimbshme. Provokojnë një sulm mund të komunikojnë me kafshët, pastrimin e gazetave me pluhur të vjetra, të ecin në bazë të bimëve lulëzuar, alergeneve dhe kështu me radhë.

7. Kjo kështu ndodh që çështja e pacientit, ajo dhemb hundë, mjeku thotë se ai ka rinitit hypertrophic. Arsyet për këtë të vështirë për të trajtuar sëmundje dhe të këqija, mund të jenë të ndryshme.

- mbidozë të drogës, domethënë vasoconstrictor pika qëllime;
- inflamacion kronik i sinuseve të hundës;
- adenoids;
- lakim kongjenitale e mur ndarës hundës ose për shkak të lëndimit;
- reagim ndaj klimës;
- ekspozimit të zgjatur në atmosferë të ndotur ose pluhur.

Simptomat Hypertrophic rinitit është gjakderdhje nga hunda, ndjenjën e reduktuar e të nuhaturit, goja e thatë, zënë hundët vazhdimisht, duke u përpjekur vysyakatysya lindin kompleksitetin.

Kush janë ekspertët mund të përcaktojë se çfarë dhemb hundë
Kur ka arsye për të dyshuar se hundë lënduar nga lëndimi hundë, i referohen trauma, dhe në raste të tjera duhet të konsultoheni me një otolaringolog.