Shkaqet e dhimbjes në dy pika


Ka shumë sëmundje që shkaktojnë dhimbje në dy pika. Por ajo që ishte për shkak të origjinës së dhimbjes, detyra kryesore e pacientit në simptomat e para të sëmundjes në dy pika është duke kërkuar mjek.

Zorrës terminali është pjesë e traktit tonë gastrointestinal. Është thithjen e ujit dhe formimin e feces. Bëni cecum zorrës së trashë me shtojcën, zorrës së trashë, rektumit dhe syhyazykadna.
Shkaqet e dhimbjes në zorrës së trashë mund të shoqërohet me sëmundje të ndryshme të zorrëve. Rreth më të zakonshme të cilat ne do të mbulojë në këtë artikull.Kolit
Kolit - është inflamacion në zorrë të mëdha të shkaktuara nga lezione infektive. Kolit mund të ndikojë jo vetëm zorrës së trashë, por edhe pjesët e zorrë e vogël. Zakonisht kolit shkaku dhemb dhimbje në pjesët anësore të barkut. Në këtë sëmundje ka edhe bloating bezdisur barkut dhe diarre të përzier me gjak, kërkojnë të shpeshta të pastroj. Kolit akute zgjat zakonisht disa ditë, pasi që mungesa e trajtimit adekuat të rrjedhës kronike.

Apendicit

Shkaqet e dhimbjes në zorrës së trashë mund të shoqërohet me inflamacion shtojcën. Kjo patologji barkut ndodh shpesh dhe kërkon intervenim urgjent kirurgjik. Fillimisht apendiksit manifestuar nga dhimbje në rajon epigastrike, ata më vonë u përhap në të gjithë bark. Pastaj dhimbje ndjerë në rajonin e duhur çapokor. Është kjo dhimbje migrimi tregon inflamacion shtojcën.

Sëmundja është natyra infektive
Ka shumë patogjenë janë të aftë për infektimin e zorrë e njeriut: viruset, bakteret, parazitët, protozoa. Shumica e infeksioneve të zorrëve shkaktojnë dhimbje të forta në zorrën e trashë, diarre harlisur, mungesë të përgjithshme të energjisë. Më shpesh ndikojnë në Shigella zorrët, të cilat shkaktojnë dizenteri, salmonelës, viruset që shkaktojnë grip zorrëve, amebë që çojnë në dizenteria amoebic dhe parazitet të ndryshme.


Kolit ulcerative
Ndonjëherë si shkaku i dhimbjes në zorrë vepron kolit ulcerative. Humbja e zorrës së trashë nuk është infektive në natyrë, të shkaktuara nga intolerancës ushqimore, alergji, stresi, predispozicion gjenetik dhe faktorë të tjerë negative. Zakonisht kolit ulcerative nonspecific janë karakterizuar nga një dhimbje e shurdhër dhemb në bark të ulët e majtë.

Kolit ishemike
Kolit ishemike të lidhura me inflamacion në zorrët, duke rezultuar qenët i qartë dëmtohet e enëve që furnizojnë zorrës së trashë të gjakut. Shpesh kolit ishemike të ndodhë kundër një sfond të diabetit, arteriosklerozës dhe sëmundjeve të tjera që çojnë në lezioneve vaskulare. Dhimbje në cramping ishemike kolit, e lokalizuar kryesisht në bark të ulët dhe krah. Me zhvillimin e dhimbjes sëmundjes bëhet konstante.


Zorrët dyskinesia
Diskinesia zorrë quajtur simptomë që shpesh ndodh si pasojë e stresit kronik, emocionet negative, konsumit të pamjaftueshëm të fibrave dhe disa faktorë të tjerë. Nëse peristaltikės pamjaftueshme zorrëve, ajo fillon të grumbulluar dhe të eksitohet ushqim, nuk ka emision bollshme gaz.

Dysbacteriosis
Shkaqet e dhimbjes në zorrës së trashë mund të jetë e lidhur me një shkelje të florës zorrëve ose dysbiosis. Kjo gjendje është e shoqëruar nga një ndjenjë e fortë e plotësi, ënjtje, dhimbje, ndonjëherë diarre bollshme. Cal dysbacteriosis mund të ketë një ngjyrë të gjelbër dhe erë karakteristike qelbur, nganjëherë feces është holluar me ujë.


Nervoz zorrë Sindromi
Sindroma e irritimit te zorreve quajtur patologjie funksionale që zhvillohet në mungesë të lezioneve organike të zorrës së trashë. Dhimbja në këtë sëmundje janë kronike, por janë të intensitetit të lartë.

Pengimi zorrëve
Pengimi i zorrës së trashë karakterizuar nga tensioni dhe bloating, dhimbje cramping që ndodhin për shkak të peristaltikės zorrëve. Valët ulje mesatarisht çdo 15 minuta, me të njëjtin interval, pacientët përjetojnë dhimbje të përsëritura.


Sëmundjeve të tjera
Ka sëmundje të tjera intestinale manifestohet me dhimbje në zonën e madhe
zorrë. Këto përfshijnë:
• zorrët ynvahynatsyyu;
• diverticulosis;
• semundja Crohn;
• tumoret me prejardhje të ndryshme;
• sëmundje Hirschsprung-së.
Dhe një herë kujtojnë: shfaqjen e dhimbjes madje edhe më të vogla apo siklet
në bark është arsyeja për të konsultuar një mjek-gastroenterologist.