Shkaqet e dhimbjes në hip dhe gju


Dëmtimi në disa nga më të mëdha dhe më të fortë muskujt e trupit çon në dhimbje në hip dhe gju. Këto janë muskujt dhe çapokor (flexor hip kryesor), quadriceps muskujve të kofshës (muskul i madh razhybayuschaya gju) dhe paralizoj (flexor gju). Së bashku, ato të çojnë në lëvizjen e trupit më të gjatë, e rëndë dhe të fortë kockave - kofshë. Me gju ajo bashkohet me dy eshtra të ulët këmbë - fyell e këmbës në. Fyell e këmbës vogël. Front gju kupë të përbashkët të mbrojtura - poluhryaschevoy kockave të vogla të vendosura në brendësi të kofshës quadriceps gilcë.


Ajo parandalon dëmtimin lotsjellës apo të tjera për të tendons dhe vepron si një mbështetje mekanike për gju të përbashkët. Cilat janë shkaqet kryesore të dhimbjeve në hip dhe gju? Dëmtimi ndodhë kur barra bie mbi të vështirë dhe të prerë muskujve. Shkaqet kryesore të dëmtimit të indeve të muskujve, duke shkaktuar dhimbje në hip dhe gju, është një tërheqje muskulore, plagosje dhe një stërvitje e keqe. Pra, kur bën atletikë, vallëzimi, gjimnastikë, ski, ngjitje në male, çiklizëm dhe lëvizjet e tjera të këtyre muskujve të punojnë më shumë se të tjerët. Entuziazmi dhe dëshira për të pasur sukses në këto sporte vetëm të çojë në përdorimin e tepruar të muskujve dhe tendosje.


Shumë prej nesh të paktën një herë në jetën e tij ka pasur një përvojë të ngjashme. Atëherë burri që rrinte në ski me dëborë e parë (dmth, pas një ndërprerje të gjatë), rreziqet për masën overextend muskujt e hips se ai nuk mund të ecin të nesërmen. Verës turistike shkoi hiking ose lover kopshtarisë, të angazhuar në biznes të preferuar në pranverë pas pushim dimrit, mund të merrni të njëjtën surprizë. Një rregullt gjatë ushtrimit vjeçare me ngarkesa të moderuar dhe aktivitetit sezonale rritur gradualisht.


Lëndimi mund të ndodhë për të gjithë dhe në çdo kohë. Bie poshtë shkallët ose në akull rrëshqitshëm mund të shkaktojë gju vыvyhu, shtrihen muskujt quadriceps, tendons dhe muskujt popliteal adduktoriv. Shpesh, muskujt e prekura që lëvizin në gju, ka disa pika të tensionit. Rezultati është dhimbje në gju, reduktuar lëvizshmërinë e tij, për fat të keq, shpesh gjendjen e dhimbshme jo e lidhur me muskuj dhe një shërim të ri vonesë.

Problemet mund të shkaktojë muskujve dhe mungesa e stërvitje që i bën ata të vështirë, po, paralizoj ngurtësi është një vështirësi e madhe shkaktojnë në qoftë se ju doni të arritur në duart tuaja në këpucë me majë në një pozicion në këmbë. Paralizoj vështirë në ana quadriceps perenapruzhuye muskujve, e cila në fund të fundit çon në një çekuilibër që prish gju. Hard paralizoj mund të shkaktojë fund shtrirjes kthese e shtyllës kurrizore, duke rezultuar në dhimbje në të ulët mbrapa dhe mosfunksionim të saj. Ngurtësi në paralizoj ndodh në fëmijëri, vazhdon gjatë gjithë jetës, efekt negativ në trup, veçanërisht me moshën. Nëse ju bëni të marrë të përdoret për ushtrimin e rregullt dhe të shtrihen, ajo do të zhvillojë fuqinë dhe fleksibilitet në muskujt dhe ju ndihmon të lëvizin lirisht dhe me lehtësi, madje edhe në moshën e rritur.


Mënyrë jetese i ulur që të çojë shumë njerëz, promovon ngurtësi paralizoj. Jeta moderne, kur ju keni për të përzënë një makinë për një kohë të gjatë për t'u ulur në zyrë apo të bëjë fluturime të gjata, e komplikon çështjen. Nëse ju keni një shumë kohë në pozitë të ulur, ajo është me vlerë të menduarit rreth asaj se si për të diversifikuar ditën tuaj për të lëvizur më shumë. Mendoni për atë që ju jeni Virgjëresha dhe se si ju bëni atë. Mendoni për fleksibilitetin e pjesës së poshtme të trupit tuaj dhe se si të lëvizë lirshëm. Përcaktoni se sa aktive jeni dhe se si lëvizjet e tua që ndikojnë në sistemin e muskujve të trupit. Çapokor grup psoas muskujve është për të mbështetur trupin në pozicion përpara. Ata punojnë duke ecur, drejtimin dhe duke luajtur futboll. Ashtu si muskujt e tjerë të trupit, ato luajnë një rol shumë të rëndësishëm në pushtimin e Yurt dhe vallëzimi.


Shkaku i pikave të tensionit në këto muskuj është tendosje. Mbingarkesë përsëritura çon në rritjen e tensionit të muskujve përsëritur kofshë. Kjo zakonisht ndodh kur vallëzimi, gjimnastikë, vrapim, vrapim pengesë dhe sportive, në të cilën janë shkelma (p.sh., futboll). Për të njëjtën arsye, pika e tensionit të dalin në punën e shumë squatting, ulur zgjatur, kur gjunjët janë mbi hip dhe prylezhanyy më bëni.


Nëse pika e tensionit janë në krye të dhimbjeve të muskujve çapokor mesit shfaqet vertikalisht përgjatë rruaza të ulët mbrapa. Ajo do të jetë vetëm në njërën anë - në anën e muskujve të prekura. Dhimbja është më e keqe, kur në këmbë dhe ul në pozitë të shtrirë në shpinë, kur këmbët vendosur në gjunjë dhe hip joints. Nëse pika e tensionit të vendosura në pjesën e poshtme të dhimbjeve të muskujve çapokor mesit manifestohet në zorrë dhe në pjesën e përparme të kofshës së sipërme. Reduktim i fortë i muskujve të trupit është e vështirë për të mbajtur sjellje të drejtë. Prekje e muskujve mesit çapokor është e vështirë, por e mundshme. Në mënyrë që të ndjehen në krye të muskujve, ju shtrihen në shpinë. Bëj gjunjët, mbani këmbët tuaja në dysheme, ngre gjunjët në anën - larg nga dhimbja. Në këtë pozicion ju mund të arrijnë disa komponentë të grupit të muskujve të barkut për të punuar në grupe të muskujve çapokor mesit. Vendos duart tuaja mbi kërthizë, dhe përveç 5 cm në anët e buzë e jashtme e muskujve të barkut të drejtpërdrejta. Press poshtë dhe drejt midline e trupit të ndihen mesit të shtrënguar muskujt rrjet çapokor.