Shkaqet e dhimbjes në buzët gjenitale


Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me fillimin e dhimbjes në labia, duke menduar se ajo do të jetë shumë, shumë i pamatur. Ky është një rast i sigurt kërkojnë vëmendje urgjente mjekësore. Shkaqet e dhimbjes në buzët gjenitale mund të jenë të ndryshme. Le të shikojmë në to.
Mundur shkakton dhimbje në labia.
Mëllenjë (candidiasis).
Ndoshta një nga sëmundjet më të shpeshta të organeve gjenitale femërore. Ajo ndikon në vaginë mucous dhe labia. Shkaku i maja - Candida - kërpudhat maja. Kjo kërpudhat gjatë microflora normale vaginale është banor normal si organe të tjera. Por në qoftë se microflora është i shqetësuar nga faktorë të jashtëm ose të brendshëm, numri i Candida kërpudhat është i madh dhe në rritje, ka një infeksion maja.


Simptomet e candidiasis janë: gjatë dhe pas seksit duket labia dhimbshme, lënduar dhe i irrituar, ka një skuqje të dukshme të mukozës. Ka përzgjedhjes (i bardhë), e cila strukturë tvorozhystaya dhe erë kosi. Kur mucous maja itchy, itchy dhe "off".

Gardnerellez.
Ky është një tjetër lloj i dysbiosis vaginës. Duket nga mikroorganizëm i jetës Gardnerella vaginalis. Simptomë kryesor i kësaj sëmundjeje është "era e harengë" - një përzgjedhje të lëngshme transparente apo një shkumë me një karakteristike peshk razlahayuscheysya erë. Era është shkaktuar nga avujt cadaverine dhe trimethylamine shfaqeshin në jetën e baktereve. Shenja të tjera përfshijnë dhimbje dhe kruarje në vaginë dhe rreth hyrjes së saj, vështirësi urinimi dhe alokimin e gri-jeshile me transparente.


Inflamacion i gjëndra Bartholin.
Kjo sëmundje shkakton lezione në prag të kancerit vaginale. Kështu ka dhimbje dhe ënjtje. Gjëndra përflakur dhe i bllokuar janë të çiftëzohet organeve, secili ka vet buzët seksuale hekurin e saj bartolynovaya. Bartolini gjëndër nuk kryen funksionin e saj themelor - të ndajë vajosje. Mjekët ende nuk e di përgjigjen e saktë, çfarë është shkaku i sëmundjes, është supozuar se ky veprim i mikroorganizmave - Staphylococcus, gonorre, dhe të tjerët. Simptomat shfaqen gjatë gjëndra inflamacion Bartholin (BARTOLINI): dhimbje në buzët gjenitale para dhe pas seksit. Me rritjen e zgjimit seksual femra ndjen dhimbje ngrirë që nuk tërhiqen disa orë. Afër vaginës për buzët seksuale shpesh kanë trashje.


Vulvodynyya (dhimbje përqendruar në buzët gjenitale në hyrje të vaginës).
Ndërsa sëmundja mund të ndikojë në të gjitha organet gjenitale, të përcaktojë vulvodynyyu shumë e vështirë. Dhimbje të shkaktuara nga inflamacion i vazhdueshëm i nervave të vendosura në vulvë. Call Kjo sëmundje mund candidiasis kronike, trajtimi i zgjatur me antibiotikë, sëmundje infektive. Për të diagnostikuar këtë sëmundje është shumë e vështirë për shkak se simptomat e saj janë të ngjashme me shenjat e sëmundjeve të tjera. Në zbulimin e gabuar të sëmundjes pacienti mund të merrni edhe trauma psikologjike. Pra, ajo mund të diagnostikojnë sëmundjen si SST, dhe të caktojë ilaçe të panevojshme. Simptomet tipike vulvodynyy: inflamacion të vazhdueshme, dhimbje dhe ndjesi djegie në buzët gjenitale me ndonjë kontakt, edhe nëse ajo është duke përdorur një tampon ose pads gjatë menstruacioneve, seks, udhëtojnë me biçikletë.


Vulvovaginal ose inflamacion i serbia.
Duket disa arsye: acarim të shkarkimit, infeksion me duart e pista gjatë masturbim, acarim të indeve në fërkim vulvë. Simptomat e sëmundjes përfshijnë labia fryrë dhe kruarje, ka dhimbje ndërsa urinimit, si edhe ecje, ka skuqje. Nuk mund të jetë e keqe nuhatje verdhë-gjelbër.