Shkaqet e dhimbjes në vezore


Dhimbje në vezore - është një nga problemet më të zakonshme të grave moderne. Sëmundjet e sistemit riprodhues komplikime gjithnjë. Një arsye është e modës mini moderne që nxit infeksionet dhe hipotermi, dhe mosfunksionim ovarian mund të ndikojë negativisht në aftësinë për të luajtur në shumë gra. Ne ju ofrojmë disa nga shkaqet e dhimbjes në vezore.
Shkaku dhimbje në vezore - inflamacion të vezoreve apo adnexitis.
Chlamydia, ureaplasma, Mycoplasma, candida - një agjentë të mëdha dëshirore e inflamacion të organeve që janë shkaku i inflamacionit të vezoreve. Infeksion Klamidia nuk ka simptoma specifike. Nëse koha nuk ndërmarrin veprime, inflamacion të vezoreve mund marrin një kohë të gjatë, duke çuar në varfëri. Kur adnexitis inflamacion ose shenjë ovarian kryesor është dhimbje në fund të barkut dhe dhimbje në vezore, po ashtu ndjeu dhimbje në shpinë dhe e gjithë kjo ndodh në mënyrë periodike. Inflamacion i vezore trajtuar për 5 ditë.Shkaku i dhimbjes është oophoritis.
Dhimbje në vezore mund të jetë një tregues i inflamacionit në epoophoron, dmth oophoritis. Kjo është një tipar karakteristik në rast të sëmundjes, dhimbja është e përqendruar në poshtme të barkut dhe është ndjerë shpesh në shpinë lumbosacral. Në thelb, eshte spazmatik, por dhimbje mund të jetë i vazhdueshëm. Në paraqitjen dhe dhimbje në rritje të ndikojë hipotermi, lodhje, si fizike dhe psikologjike, reduktuar imunitetin gjatë ndonjë sëmundje e brendshme. Nga këto dhimbje koke mund të prishin funksionimin e sistemit nervor, duket dobësi, nervozizëm, problemet e gjumit, performanca reduktuar.


Arsyeja ishte këputje e dhimbjes ovarian.
Në disa raste, procesi i ovulimit mund të ndodhë këputje ovarian, duke shkaktuar gjakderdhje ndodh. Kur injektuar në zgavrën e barkut të dhimbjeve të gjakut atje dhe zhvillimin e peritonit. Në këtë situatë nevojë për kirurgji, gjatë së cilës do të mbivendosur seams në trup për të rivendosur integritetin e saj. Shumë gra ovulate është shumë e dhimbshme, siç dëshmohet nga dhimbje në vezore ditë të veçanta gjatë ciklit menstrual. Një tjetër shkak i dhimbjes në vezore janë akute dhe inflamacion kronik i mbështjelljes janë formuar në vezore.


Cysts Arsimi gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje në vezore.
Gjendja nuk ka simptoma deri madhësive cistike kapsulë janë të vogla dhe nuk është subjekt i ndryshimeve negative. Dhimbje të vazhdueshme në vezore shkakton kist ovarian ose tumor që është i madh. Ajo ushtron presion mbi organet e brendshme dhe mbaresa nervore që janë afër. Tumoret, siç janë të vezoreve mund ngërç, të cilat lindin nga çrregullime të qarkullimit të gjakut dhe nekrozë indore, ka inflamacion dhe dhimbje.


Shkaku i dhimbje në vezore mund të shtrembëruar cysts këmbë.
Nëse ka shkelje të integritetit të kist apo rrotullim të këmbëve të saj, pastaj bashkojë të lëngshme të përfshira në kockë, në bark, e cila irriton indet. Kur ju thyejnë cysts ovarian ose nekrozë të indit për shkak të shtrembërimit të këmbëve, përveç dhimbjes, nauze dhe vjellje, mund të ndodhë peritonit ose peritonit kërkon intervenim urgjent kirurgjik. Kjo mund të ndodhë si praninë e tumoreve beninje dhe malinje e vezores.


Shtrembërimin e vezoreve.
Me rritjen e aktivitetit fizik apo në një lëvizshmëri relative në zgavrën e komblikut ndryshimeve patologjike pozicion epoophoron. Kjo është arsyeja pse kushti më shpesh ndodh në fëmijëri. Arsyet për të cilat nuk është shtrembërim i stimulimit ovarian mund të jetë ovulacionit drogës, shtatzënisë, kushtet e ndryshme që shkaktojnë një rritje në madhësinë e vezoreve. Nga një dhimbje të mprehtë në vezore dhe barkut mund të shkaktojë të vjella, prekje mund të jetë ënjtje të dhimbshme.


Shkaku i dhimbjes në vezore - vezore apopleksi.
Vezore apopleksi - është kur një hemorragji e papritur ndodh në vezore, i cili rezulton në këputje e saj dhe gjakderdhje në zgavrën e barkut. Sëmundja ndodh në gratë nën 40 vjeç, zakonisht në vezore e duhur, dhe të shoqëruar gjithmonë me gjakderdhje dhe dhimbje në vezore. Fillon ovarian apopleksi ndjeshëm, me dhimbje të papritur të rënda në bark të ulët të vezores prekur. Dhimbje shfaqet në zorrën e trashë, kofshë, bel. Gjatë sulmeve ka dhimbje, nauze dhe të vjella, i dobët. Kur probing një dhimbje të mprehtë atje dhe kjo është sferike.


Pain Sindromi hiperstimuluese ovarian.
Sindromi hiperstimuluese ovarian është e mundur në gratë me varfëri gjatë trajtimit me hormone, të tilla si gonadotropins, klomyfenom. Rritja vezoret në madhësi, ata duket shumë cysts folikulare. Ky është një trup i madh të verdhë me stroma cistike edema. Formulari i lehtë karakterizohet nga dhimbje, bloating, shtim në peshë. Sëmundje e rëndë është pamja e manifestuar nga dyspnea, rrjedhje pleural, ascites, hypovolemia, çekuilibër electrolyte, oliguria.


Dhimbje ovulimit në vezore.
Këto dhimbje të ndodhë në periudhën e barkut peryovulyatornыy. Dhimbja që dalin si rezultat i acarim barkut lëngjeve folikulare. Kohëzgjatja e tyre 12-36 orë, paroksizmal disa orë.

Psikogjenike shkakton dhimbje në vezore.
Nëse përjashtuar shkaqet organike të dhimbjes në vezore, atëherë gruaja duhet të testohen në terapist. Simptomat: depresioni, hypochondria, histeri.